Новини / Ринок землі     22 грудня 2020 12:59

Запуск ринку землі: потрібні ще 4 закони і 50 підзаконних актів

Для створення повноцінного та прозорого ринку землі потрібно якомога швидше прийняти ще 4 рамкові закони, а також розробити та впровадити низку підзаконних актів

Для створення повноцінного та прозорого ринку землі потрібно якомога швидше прийняти решту «земельних» законопроектів, а також розробити та впровадити низку підзаконних актів. Про це йшлося на круглому столі «Майбутнє земельної реформи – дорожня карта на 2021 рік», що відбувся минулого тижня на базі Київської школи економіки за сприяння проєкту ЄС та Світового банку «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні».

Законодавство

За оцінками експертів KSE, уряд має приймати в середньому по дві постанови в тиждень упродовж наступних півроку, аби забезпечити належний запуск ринку.

«Вікно можливостей не буде відкритим вічно, і треба рухатися швидше у питанні прийнятті законів. Критично важливим сьогодні є ухвалення закону щодо вдосконалення управління та дерегуляції у сфері земельних відносин №2194. На жаль, у зв’язку з локдауном це питання буде розглядатися лише наприкінці січня. Законопроект №2194 – це нова «Земельна Конституція», без нього ми не зможемо реалізувати земельну реформу повноцінно», – зазначив Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства України.

Крім того, він зауважив, що у першій половині 2021 року для належної імпементації земельної реформи потрібно буде ухвалити ще кілька важливих законопроектів:

  • №2195 (запроваджує прозорий процес земельних електронних аукціонів);
  • №3205-2 (про створення Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві);
  • №3012-2 (визначає принципи розподілу земель при приватизації сільгоспугідь державних та комунальних підприємств).

Читайте: Обсяг угод M&A у аграрному секторі у 2020 році склав $188 млн

Представники агробізнесу та експерти наголосили на необхідності якнайшвидшого прийняття зазначених законопроектів, адже, за словами президента Київської школи економіки Тимофія Милованова, наразі має місце певне відставання в частині впровадження реформи.

«Різні точки зору різних політичних сил, учасників ринку та суспільства на реформу ринку землі продовжують уповільнювати прогрес. Влада має й надалі показувати лідерство і чітко координувати дії, адже ця реформа створить ринок капіталу і дасть економіці можливість розвиватися», – пояснив він.

Підзаконні акти

Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький висловив впевненість, що уряд зможе швидко забезпечити необхідну нормативну базу за умови оперативного прийняття необхідних законопроектів Верховною Радою.

«Самі підзаконні акти на 90% готові. Усе можливо організувати, головне – політичне бажання. Технічно ми їх відпрацюємо і впораємося, якщо законопроекти будуть проголосовані», – запевнив він.

Крістіан Бен Хелл, керівник сектору «Сільське господарство» Представництва ЄС в Україні наголосив, що він вражений результатами роботи міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, а також держгеокадастру, проте попереду ще багато завдань і робота має продовжуватися.

Читайте: В Україні завершується передача державної землі у власність ОТГ

«Важливим наразі є прийняття законопроекту №2194, який сприятиме прозорості земельних відносин в Україні, – зауважив пан Хелл, – ЄС уважно аналізує умови, в яких готується запуск ринку землі, і надасть додаткові ресурси для підтримки земельної реформи до 2026 року. Ми сподіваємося, що ця підтримка сприятиме створенню ефективного та прозорого ринку сільськогосподарських земель, і що Україна якнайкраще скористається практичним досвідом, запропонованим міжнародними партнерами та державами-членами ЄС».

Позиція СБ і USAID

Клаус Дайнінгер, провідний економіст Світового банку, зауважив що реформа покликана сприяти розвитку сільськогосподарського потенціалу України через покращення доступу фермерів до кредитів, підтримку функціонування місцевих органів влади та збільшення прозорості.

«Ми вітаємо представлену урядом детальну дорожню карту і впевнені, що вона буде реалізована вчасно, щоб забезпечити основу для додаткових позик Світового банку для розвитку потенціалу малих та середніх фермерів України, її сільських територій та агровиробництва», – сказав він.

Україна знаходиться на правильному шляху переходу до нової системи публічного управління земельними ресурсам. Про це заявив Сергій Кубах, керівник напряму земельної реформи Програми USAID з аграрного і сільського розвитку.

«Вкрай важливим зараз є ухвалення законопроекту №2194, що чекає на голосування парламентом у другому читанні. Він поверне громадам право розпоряджатися землею за межами населених пунктів, спростить доступ до земельних ресурсів для населення і бізнесу. Ця дерегуляція потрібна, щоб дати громадам повноцінно управляти своїми територіями», – наголосив Сергій Кубах.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, яким чином AgriChainLand дозволяє підвищити ефективність управління земельним банком.

Читайте також