Новини    18 вересня 2022 19:24

За весь період повномасштабного вторгнення суд лише один раз визнав війну як форс-мажор

Воєнний стан не захистить від невиконання зобов’язань за договором

За період з 1 березня по 1 серпня суди винесли 62 рішення по господарським справам, що стосуються форс-мажорів у воєнний час. Лише в одному судовому рішенні суд визнав війну форс-мажором.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Опендатабот проаналізував дані судового реєстру за допомогою пошуковика “Бабуся” та вияви основні причини, чому суди відмовляються визнавати війну форс-мажорною обставиною:

  • сторона не може довести прямого впливу війни на невиконання зобов’язань, надзвичайність та невідворотність ситуації (ВС України у рішенні у справі № 904/3886/21, судові рішення у справах №№ 904/1564/22, 904/1641/22)
  • одна сторона не повідомила іншу про настання форс-мажору у передбаченому договором порядку. (Справа № 912/507/22)
  • відсутність сертифіката про форс-мажор від ТПП. На сайті ТПП є офіційний лист, який підтверджує, що воєнний стан — це форс-мажорна обставина, але за критеріями закону він не відповідає вимогам до сертифікатів про форс-мажор. (Рішення у справі № 914/675/22)
  • у випадках, коли сторона судового процесу намагається відмовитися від сплати штрафів, отриманих ще до війни. (№ 910/3982/22).

Читайте також: З початку року продукти подорожчали в середньому на 25%: що додало в ціні найбільше

“Воєнний стан не захистить від невиконання зобов’язань за договором. Форс-мажор дає можливість уникнути сплати штрафа або пені, проте не звільняє від сплати основного боргу та суми угоди. Зазвичай при вирішенні господарських спорів щодо прострочення виконання договорів суди не вважають військові дії форс-мажором та причиною не виконувати взяті на себе зобов’язання через відсутність обгрунтування зв’язку між невиконанням обов’язків та війною”, — зазначила юридичний інженер Опендатабота Аліна Клименко.

Нагадаємо, кожне шосте зерносховище в Україні було знищено російськими окупантами з початку повномасштабного вторгнення рф.

Війна завдала великої шкоди агросектору України. Так, за різними оцінками, потенційна пряма шкода агросектору склала вже зараз, станом на вересень, понад шість мільярдів доларів США, а непряма – понад 23 млрд доларів.

Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький розповів про допомогу країн G7 та ЄС щодо забезпечення продовольчої безпеки у світі, про перебіг посівної кампанії в Україні, а також про те, чи варто чекати зростання цін на базові харчові продукти.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...