Новини    26 жовтня 2022 20:54

За місяць ставки балкерного фрахту упали до мінімального рівня

Індекс демонстрував зниження п’яту торгову сесію поспіль на тлі слабкого попиту в усіх сегментах суден

Baltic Dry Index, який відстежує ціни на морські перевезення насипних та навалочних вантажів по всьому світу, у вівторок, 25 жовтня, знизився на 42 пункти — до 1755 пунктів, що є найнижчим рівнем з кінця вересня. Про це повідомляє “Порти України”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Індекс демонстрував зниження п’яту торгову сесію поспіль на тлі слабкого попиту в усіх сегментах суден.

Індекс фрахту суден типорозміру панамакс знизився на 40 пунктів, або на 1,9% — до місячного мінімуму 2113 пунктів. Середньодобова виручка операторів панамаксів впала до $19 тис.

У сегменті супермакс індекс збільшився на 12 пунктів — до 1658 пунктів.

Індекс фрахту кейпсайзів втратив 80 пунктів, або 4%, і досягнув 1955 пунктів. Середньодобовий виторг операторів суден цього класу впав до $16,9 тис.

Baltic Dry Index використається як інструмент оцінки міжнародної ділової активності. Він відображає вартість транспортування морським шляхом насипних та навалочних вантажів (руди, зерна тощо) за основними значущими торговими маршрутами балкерами різних типорозмірів — кейпсайз, панамакс і супермакс. На підставі динаміки та значень Baltic Dry Index можна оцінити ділову активність секторів економіки, що є споживачами послуг морських перевізників, аналізувати стан та частково прогнозувати розвиток світової торгівлі, промисловості та економіки в цілому.

Ставки фрахту зростали протягом усього минулого року, постійно оновлюючи багаторічні максимуми, і на початку жовтня вони досягли максимального значення протягом останніх 13 років — 5650 пунктів. Загалом протягом 2021 року Baltic Dry Index збільшився на понад 60%.

Аналітики прогнозували, що ставки фрахту, ймовірно, залишатимуться високими до 2023 року. Це було зумовлено очікуваним негативним впливом штаму «омікрон» коронавірусу COVID-19 на світову економіку, що вплине на логістичні ланцюжки на тлі закриття дедалі більшої кількості портів, у тому числі в Китаї. Проте російське військове вторгнення в Україну внесло свої корективи.

Нагадаємо, завдяки відновленню роботи українських портів, вартість фрахтування суден до Туреччини знизилася вже вдвічі. Наразі помітна тенденція до зростання цін на експортну агропродукцію. Тим часом витрати на фрахтування суден до Туреччини знизилися вдвічі, а витрати на страхування вантажів – з 4 до 1,5%.

Раніше аналітики зазначали, що тарифи на чорноморських маршрутах, ймовірно, будуть підвищуватися — в основному через збереження військових ризиків і зростання вартості страхової гарантії безпеки суден. Такий прогноз наводиться у щотижневому огляді ринку Xclusiv Shipbrokers після укладання зернових угод між Україною, Туреччиною, Росією та ООН наприкінці липня.

До зернової угоди наземні шляхи експорту залишились єдиним варіантом постачання зерна та олії у світ. Тож Укрзалізниця взяла на себе український експорт і одразу після вторгнення почала працювати над розширенням пропускної спроможності західних прикордонних переходів. Станом на 17 травня за поточний місяць, Укрзалізниця перевезла 768,3 тис. тонн зерна, 67, 6 тис. тонн рослинної олії та 63,4 тис. т шроту, макухи та лузги.

Водночас враховуючи середньостатистичні ціни на світовому продовольчому ринку, Україна очікує отримати мінімум $20 млрд за експорт зернових.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...