Через новий український морський коридор, який був запущений у серпні 2023 року, з портів Великої Одеси експортували понад 20 млн тонн вантажів. Про це повідомив віцепрем’єр-міністр з відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.
“За пів року роботи українського коридору з портів Великої Одеси 661 судно експортувало понад 20 млн тонн вантажів до 32 країн світу”, – зазначив він.
Зокрема, 14,3 млн тонн становила продукція українських аграріїв.
За словами урядовця, порти Великої Одеси нарощують обсяги перевалки вантажів. Так, у січні було експортовано 6,3 млн тонн, що майже дорівнює рівню з часів до війни.
Наразі порти очікують на підхід 104 суден, які мають вивезти понад 3 млн тонн вантажів.
Що передувало
У грудні 2023 року відбувся значний ріст експорту агропродукції з України, що становив 7,18 млн тонн, порівняно з листопадом, коли цей показник склав 5,46 млн тонн. Це перевершення попереднього місяця майже досягло рівня березня минулого року, коли експорт сягнув 7,45 млн тонн.
Згідно з інформацією від Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, цей ріст був можливий завдяки збільшенню обсягів відправки продукції через порти – з 4,29 млн тонн до 6,14 млн тонн, встановивши новий рекорд під час повномасштабної агресії РФ.
У грудні експорт через залізницю скоротився до 0,84 млн тонн, порівняно з 0,94 млн тонн у листопаді, тоді як експорт автотранспортом зменшився до 0,14 млн тонн з 0,18 млн тонн. З іншого боку, перевезення поромами зросло до 0,06 млн тонн, у порівнянні з 0,04 млн тонн у листопаді.
У грудні найвищий внесок у зростання експорту внесла кукурудза, яка збільшилась до 3,12 млн тонн з 2,33 млн тонн у листопаді. Пшениця також показала ріст, з 1,13 млн тонн у листопаді до 1,84 млн тонн у грудні. До інших культур, які внесли свій внесок, входять соняшникова олія, шроти та ячмінь, тоді як відправлення ріпаку залишалося стабільним, а соєвих бобів спостерігався спад.
Загалом, впродовж 2023 року Україна експортувала 61,8 млн тонн аграрної продукції, з них 47,2 млн тонн морським шляхом, 10,32 млн тонн залізничним транспортом, 3,23 млн тонн автотранспортом та 1,05 млн тонн поромами.
Зокрема, найбільше було експортовано кукурудзи – 26 млн тонн, пшениці – 16,17 млн тонн, та соняшникової олії – 5,59 млн тонн. Інші продукти, такі як шроти, соєві боби та ріпак, також відзначилися високим рівнем експорту. Ці показники вказують на те, що українські виробники посилюють свою позицію на світовому ринку агропродукції.
Нагадаємо, потік вагонів із зерновими вантажами в Україні змінив свій напрям від західних кордонів на морські порти Великої Одеси.
В інтересах США та країн Європи виступити на користь України в розвитку її морського експорту через порти Великої Одеси набуває важливості, рівноцінної військовій допомозі. Про це заявила Пенні Пріцкер, спецпредставниця США з питань економічного відновлення України.
Чорноморський порт Румунії Констанца зафіксував найвищий експорт зерна у 2023 році завдяки різкому збільшенню поставок з України та поточним інфраструктурним проєктам, що фінансуються Європейським Союзом.
Державне бюро розслідувань виявило майно білоруської компанії на понад 61 мільйон доларів США у порту Великої Одеси під час досудового розслідування. На території морського порту було виявлено 26 тисяч тонн металопродукції.
ПрАТ “Українське Дунайське пароплавство” (УДП) досягнуло рамкової домовленості з TTS Group S.A. щодо можливості здійснення перевалки на рейдових стоянках порту Констанца (Румунія).
Біля кордону Угорщини з Україною розпочав роботу найбільший у Європі наземний контейнерний термінал, метою якого є збільшення постачання українського зерна через Угорщину до портів Адріатичного моря.
Маргарита Юзяк