Новини / Технології     08 травня 2018 12:43

Як з допомогою сучасної техніки вдвічі збільшити врожаї


Григорій Пуга очолив «Краєвид Поділля» наприкінці 2016 року. Господарство, яке є підрозділом агрохолдингу «Агропросперіс», обробляє 10 500 га землі, вирощує п’ять культур: пшеницю, ріпак, соняшник, кукурудзу, сою. Новий керівник поставив перед собою амбітне завдання – здійснити революцію. Причому одночасно в усіх сферах діяльності підприємства: у менеджерській, агрономічній та технічній.

І це йому вдалося завдяки змінам в управлінні господарством, впровадженню сучасних технологій землеробства, раціональному використанню добрив, більш ефективному і раціональному використанню сільськогосподарської техніки. Для реалізації останнього пункту програми господарство минулого року придбало культиватор LEMKEN Gigant System-Kompaktor, аналогів якому, як стверджує Пуга, в Україні не існує: він має захват у 12 м та виконує шість ґрунтообробних операцій.

Керівник господарства «Краєвид Поділля» Григорій Пуга

Перші результати не змусили себе довго чекати: незважаючи на посуху, в 2017 році у порівнянні з 2016-м «Краєвид Поділля» підвищив врожайність пшениці на 1 т, ріпака – на 7 ц з 1 га. Цього року очікують ще значно збільшити врожайність, зокрема по сої та ріпаку на 80%, а також скоротити втрати зернових та бобових. Не в останню, якщо не в першу чергу минулорічні успіхи, та й цьогорічні плани здійснюються завдяки техніці LEMKEN.

У першу чергу

У регіоні, де веде господарську діяльність «Краєвид Поділля», ґрунти дуже складні для обробки: глинисті, щільні. Тому особливу увагу там приділяють ґрунтообробній техніці. Пуга взагалі вважає, що в сільському господарстві головне – якісно підготувати ґрунт під посів. І вже на другому місці придбання якісного посівного матеріалу, на третьому – своєчасне та якісне проведення всіх агротехнічних операцій.

Не так давно придбаний LEMKEN Gigant System-Kompaktor за станом на кінець квітня обробив лише близько тисячі гектарів. Але директор «Краєвиду Поділля» вже бачить, що на ділянках, оброблених за допомогою нового культиватора, зовсім по-іншому закладене насіння, по-іншому йде сівалка. По-іншому – означає якісніше, рівномірніше. «Якщо буде рівномірно закладене насіння, то й схожість його буде рівномірною, усі рослини одночасно будуть визрівати, а це значно покращить якість зібраного врожаю, – пояснює Пуга. – Бо було таке, що частина поля вже дозріла, інша ні, доводилося чекати, а та, що раніше дозріла, вже починала обсипатися».

Але нерівномірне визрівання веде не лише до втрат часу в період жнив. Зерно, яке нерівномірно визріло, треба доробляти в елеваторі на сушарці. За підрахунками керівника господарства, це потребує до $140 додаткових витрат із кожного гектара. З 2018 року завдяки використанню LEMKEN Gigant System-Kompaktor цих втрат вдасться уникнути.

Головний інженер Віктор Саврацький і механізатор Ігор Грамінський

За словами механізатора «Краєвиду Поділля» Ігоря Грамінського, він ще не бачив, щоб культиватор так вирівнював за собою ґрунт: «LEMKEN Gigant System-Kompaktor робить скатерку з поля».

«Можна тільки за зовнішнім виглядом землі визначити, який агрегат її орав чи культивував», – додає Пуга. Але таке вирівнювання здатне не лише тішити око: воно сприяє підвищенню врожайності та скороченню втрат при збиранні таких культур, як соя та ріпак. Хоч агрегат і широкозахватний – 12 м, але складається із двох секцій по 6 м, які в свою чергу поділені на двометрові ланки із власною маятниковою підвіскою. Саме це дає можливість ідеально копіювати рельєф поля та робити підготовку на однакову глибину по всій ширині захвату.

Насіння ріпака дуже дрібне, воно сіється на глибину 1,5–3 см, тому для нього принципові рівність поля та м’якість ґрунту, відсутність великих грудок, гребенів. Після LEMKEN Gigant System-Kompaktor сівалка, що закладає ріпакове насіння, здатна витримати цей діапазон і закласти його саме на 1,5–3 см. А це сприяє більшій схожості насіння та як наслідок більшій врожайності. На тих площах, де працював LEMKEN Gigant System-Kompaktor, «Краєвид Поділля» цього року сподівається збільшити урожайність ріпака на 80%.

Таких саме результатів і з цих саме причин Пуга очікує й від посівів сої. «Якщо після обробки культиватором поле залишається хвилястим, неможливо ефективно збирати сою, бо її стручки знаходяться досить низько над землею й наявність гребенів не дозволяє комбайну зібрати весь врожай, багато стручків залишається», – описує він проблему низькоякісної культивації. Обсяги втрат сягають 200–300 кг сої на гектар, тобто «Краєвид Поділля», який вирощує сою на 1200 га, щорічно втрачав 240–360 т цієї цінної культури. У цінах на сою станом на 20-ті числа квітня (у серед-ньому 12 600 грн/т) ці втрати становили б 2,5–3,8 млн гривень. Цього року таких втрат не буде, принаймні на ділянках, оброблених LEMKEN Gigant System-Kompaktor.

Немає проблем

У головного інженера «Краєвиду Поділля» Віктора Саврацького свій привід любити техніку LEMKEN. «На інших агрегатах постійно трапляються поломки: то палець лопнув, то стріла загубилася, – каже він. – А техніка LEMKEN мені подобається – з нею немає проблем». Його безпосередній керівник тієї ж думки.

«Я працював із сільгосптехнікою інших західних виробників, – згадує Пуга. – Її складно налаштувати, вона крихка: за один сезон її можна перетворити на металобрухт».

Плуги LEMKEN Diamant у господарстві використовують вже кілька років і мали можливість неодноразово впевнитися в їх надійності. «Робочі органи на плугах LEMKEN – ті, що працюють саме в землі (носок, грудинка, долото), відпрацьовують не менше 1000 гектарів і навіть після цього не потребують негайної заміни, – підкреслює Саврацький. – Аналогічні плуги інших виробників на аналогічних ґрунтах робочі органи «втрачають» вже після обробітку 500 гектарів».

З технікою LEMKEN у «Краєвиді Поділля» економлять не лише запасні частини та робочі органи. У порівнянні з аналогічними агрегатами від інших виробників LEMKEN Diamant потребує на 1–2 л менше пального на гектар. Усього в господарстві працює три таких агрегати. За рік вони обробляють близько 6000 га, або по 2000 га на рік кожен. Тобто лише на оранці економиться не менш 6000 л дизельного пального. Станом на 20-ті числа квітня оптова ціна на дизпаливо в Україні становила в середньому 24 грн/л, тобто за рік лише на цьому виді витрат LEMKEN Diamant зберігає «Краєвиду Поділля» мінімум 144 000 гривень.

Усе в одному

Грамінський має багаторічний досвід експлуатації сільгосптехніки. У його руках побували десятки моделей від багатьох виробників, тому його висновки звучать дуже об’єктивно та авторитетно: техніку LEMKEN доречно порівнювати лише з технікою LEMKEN. «Я колись працював із дисковою передпосівною бороною LEMKEN Rubin, – згадує він. – За вісім років експлуатації я не пам’ятаю жодної критичної ситуації, жодної несподіваної поломки. Вже декілька років працюю з плугом LEMKEN Diamant, і теж жодних дорікань».

Landlord застав механізатора за роботою на культиваторі LEMKEN Gigant System-Kompaktor. Поруч на полі працювали ще два культиватори одного з американських виробників сільгосптехніки, і Грамінському все ж довелося порівняти роботу різних агрегатів: «Подивіться, які гребені, які великі грудки інші культиватори залишають після себе. Це зокрема тому, що в LEMKEN Gigant System-Kompaktor три катки, а в інших лише по одному».

Також Грамінський звертає увагу на інші робочі інструменти агрегату LEMKEN, кажучи, що за багато років роботи він вперше бачить культиватор, який одночасно виконує стільки операцій.

«Перший каток подрібнює великі грудки, за ним розташований ніж, який зрізає верхній шар ґрунту, – перераховує він агротехнічні операції та пристосування. – За ними йде секція з так званими стрілчастими лапами, які занурюються у вже подрібнений ґрунт, розпушують та перемішують його; потім – ще один каток, який знову подрібнює та укочує ті грудки, які підняли ніж та стрільчасті лапи. Передостанню операцію – вирівнювання ґрунту після роботи лап – виконує пристосування, яке так і називається: вирівнювач. І вже фінішну операцію – остаточне подрібнення грудок, пригладжування та приминання ґрунту – виконує третій каток».

Особливе захоплення у Грамінського викликає надійність та довготривалий термін експлуатації як в цілому культиватора LEMKEN Gigant System-Kompaktor, так і окремих його комплектуючих. «Конкретно цей Kompaktor пройшов вже 1000 гектарів; подивіться, як вільно крутяться катки та інші обертові механізми, – вказує він на агрегат. – А тепер зверніть увагу на стрілчасті лапи: у більшості агрегатів їх треба міняти після обробітку 500 гектарів. У цього LEMKEN Gigant System-Kompaktor після 1000 гектарів стрілчасті лапи ще виглядають як новенькі. Впевнений, що їх вистачить ще мінімум на 500 гектарів».

Не змовляючись

У «Краєвиді Поділля» остаточне рішення про придбання тієї чи іншої техніки приймає головний офіс «Агропросперіс». Перед тим керівництво отримує заявки та рекомендації безпосередньо від господарств, що входять до складу холдингу. Щоб сформулювати ці рекомендації, збираються всі інженери холдингу, обговорюють, хто яку техніку і як експлуатував, обмінюються інформацією та досвідом та пропонують керівництву, які агрегати доречно закуповувати.

Головний інженер «Краєвиду Поділля» вже готовий зробити свою заявку: «Коли закінчиться термін експлуатації культиваторів, які ми зараз використовуємо, будемо просити замінити їх на LEMKEN». Директор господарства формулює своє бачення ще чіткіше: «Я буду наполягати на придбанні нових LEMKEN Gigant System-Kompaktor».

Текст: Андрій Петров Фото: Олександр Ларичкін

Читайте також