Новини / Аналітика     20 лютого 2024 18:29

Вартість соняшника на внутрішню переробку підвищилась до $320-340/т

Експортне мито на соняшник в напрямку Європи було знижено до 1,8% від експортної ціни

Міністерство економіки розпочало видавати перші ліцензії на експорт соняшнику за спрощеною системою. В напрямку Болгарії соняшник можна було продати за цінами від $420 до $425 з премією за вміст олії вище 44% на сиру речовину, зазначили аналітики Spike Brokers, інформує kurkul.

Експортне мито на соняшник в напрямку Європи було знижено до 1,8% від експортної ціни. Внутрішній попит з боку заводів в Україні має покриття на найближчі декілька місяців. Продати на внутрішню переробку соняшник можна було за ціною від $320 до $340/т без ПДВ, — пояснили брокери.

Останні індикації покупців на соняшник:

  • DAP Україна (регіони) — $320-340/т;
  • DAP Болгарія (центр) — $420-425/т;
  • CIF Болгарія (порт) — $410-415/т;
  • CIF Румунія (порт) — $390-400/т.

Тим часом ціни на сою знизилися за всіма напрямками до $10 за тонну залежно від конкретного напрямку.

Останні індикації покупців ГМО:

  • DAP Україна (Одеса) — $410-420/т;
  • DAP Україна (Дунай) — $415-425/т;
  • DAP Україна (кордон) — €350-360/т;
  • DAP Італія (пн.) — €400-410/т;
  • DAP Туреччина (пн.) — $465-470/т.

Чорноморські продавці соняшникової олії змушені шукати нових покупців, оскільки попит з боку країн Азії падає на тлі значних запасів, святкування Нового року та посилення конкуренції з боку соєвої та пальмової олії, повідомляє graintrade.

Китай повідомив про значні запаси соняшникової олії, а Індія збільшила закупівлю соняшникової олії в Аргентині після зростання вартості фрахту з Чорного моря внаслідок атак хуситів на кораблі у Червоному морі.

У листопаді-січні Індія збільшила імпорт аргентинської соняшникової олії у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року на 70% до 119 тис т, хоча за якістю вона поступається чорноморській олії. Проте вартість фрахту з Аргентини до Індії становить 83-90 $/т, що на 20% менше, ніж фрахт з Чорноморського регіону, який сягає 100-120 $/т CIF India. Водночас аргентинська соняшникова олія в середньому на 20 $/т дорожча, ніж чорноморська.

Новини за темою:  Сильний вітер і дощі з грозами: частину України накриє негода 4 травня

За даними SEA, у січні імпорт рослинних олій до Індії зменшився у порівнянні з груднем на 8,4% до 1,2 млн т, зокрема пальмової – на 12,4% до 783 тис т, соняшникової – на 15,6% до 220 тис т, тоді як соєвої виріс на 23,7% до 18,9 тис т. Імпортну сиру пальмову олію (СРО) в Індії пропонують по 932 $/т CIF з поставкою у березні, тоді як соєву та соняшникову – по 919 та 925 $/т CIF відповідно.

Ціни попиту на соняшникову олію з доставкою покупцям за тиждень впали на 2,5% до 825 $/т. В Україні вони становлять 740-750 $/т на поставки до портів Чорного мор та 780-800 $/т на поставки до Болгарії.

В Аргентині попри скорочення урожаю сої у 2022/23 МР виробництво соняшника залишилося на високому рівні, тому обсяг його переробки у 2023 році сягнув 10-річного максимуму 3,9 млн т. У цьому сезоні урожай сої виросте з 25 до 50-55 млн т, а виробництво соняшника також буде високим.

Зауважимо, Кабмін спростив умови експорту насіння соняшнику до Болгарії, встановивши автоматичний режим ліцензування замість неавтоматичного. Відповідне рішення ухвалили на засіданні уряду 2 лютого, повідомляє Мінекономіки.

Уряд проводить постійні консультації з країнами ЄС, з якими було введено ліцензування експорту деяких видів української сільгосппродукції. Нещодавно Болгарія погодилась лібералізувати режим ліцензування експорту одного із цих сільськогосподарських товарів, а саме насіння соняшнику.

Насіння соняшника вже давно стало невід’ємною частиною нашого повсякденного життя. Цей продукт не лише популярний як легкий та поживний снек, але й відіграє важливу роль у сільському господарстві як джерело цінної соняшникової олії та корму для тварин. Різноманіття сортів та широке застосування роблять насіння соняшника незамінним продуктом у багатьох аспектах нашого життя.

Новини за темою:  Україна веде переговори з ЄС про продовження торгівельного безвізу після 5 червня - Шмигаль

Крім того, насіння соняшника є джерелом вітамінів, мінералів та інших корисних речовин, що робить його не тільки смачним, але й корисним вибором для здорового харчування. Цей продукт легко інтегрувати у різноманітні дієти, що дозволяє йому займати стійкі позиції на ринку харчових продуктів.

Нагадаємо, на засіданні комітету Європарламенту з питань сільського господарства та розвитку обговорили підтримку українського агроекспорту. Доповідач Європарламенту П’єр Баску наголосив, що ЄС насправді не бачить “якихось дуже значних негативних наслідків від України для сільськогосподарського ринку”.

Україна експортує зерно через порт на півночі Хорватії вже понад рік.

Експорт української сільгосппродукції протягом минулих місяців залишається на рівні до 3 млн т, однак нині Україні потрібно експортувати не менше 6,5 млн т на місяць.

Іспанія зацікавлена в імпорті української кукурудзи та соняшника.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також