Новини / Рослинництво     23 липня 2020 11:45

В Україні і Європейському Союзі скорочується виробництво ріпака

На позицію провідного постачальника ріпака і продуктів його переробки на європейський ринок претендують Австралія і Канада

Провідними постачальниками ріпака і ріпакової олії на європейський ринок у цьому сезоні можуть стати Австралія і Канада. Ситуація на ринку цієї олійної культутри в ЄС на початку кампанії 2020/2021 маркетингового року виглядає суперечливою, пишуть аналітики британської Frontier Agriculture, що спеціалізується на рослинництві і сільськогосподарському маркетингу.

З одного боку, попит на ріпак в Європі, який був стабільним протягом багатьох років, останнім часом пережив шок від падіння цін на нафту і значного скорочення використання рослинних масел у HoReCa під час пандемічної кризи.

З іншого боку, внутрішня пропозиція ріпаку в ЄС неухильно знижується, починаючи з врожаю 2017 року. За прогнозами, цього року виробництво в 2020 р складе 16,46 млн тон, що приблизно на чверть нижче обсягів останніх років. У зв’язку з цим аналітики прогнозують, що сезоні 2020/2021 Європі буде потрібно наростити імпорт ріпаку, незважаючи на зниження попиту.

Читайте: Поєднання комфорту, стилю та потужності — новий Toyota Hilux 

Але Україна, яка є основним постачальником ріпаку в ЄС в останні роки, сама зіткнулася зі скороченням виробництва приблизно на 0,5 млн тон, пише Frontier Agriculture.

Швидше за все, «запасним гравцем» в цій ситуації виступить Австралія. Прогнозується, що в цьому сезоні виробництво ріпаку на австралійському континенті виросте на 30% і складе 3,2 млн. тон. Проте, майбутнє поставок культури в ЄС поки що є значною мірою туманним з огляду на непередбачувану погоду в Австралії і той факт, що відвантаження очікуються не раніше майбутнього січня.

Тому очікується, що в перші місяці нового сезону ріпак в ЄС буде продавати Канада. Там умови для майбутнього врожаю сприятливі – прогнозується збільшення виробництва ріпаку на 0,8 млн тон.

Поточні оцінки також вказують, що імпорт культури з Канади в ЄС може скласти до 1,9 млн тон. Але поки що і навколо цієї ситуації існує значна невизначеність. Вона пов’язана із рядом факторів, включаючи торговий конфлікт між Китаєм і Канадою, труднощі, пов’язані зі статусом генетично модифікованої канадської каноли (назва ГМО-сортів ріпака і олії з ріпака), і нещодавнє рішення Франції заборонити використання стійких до гербіцидів сортів ріпаку Clearfield.

При цьому у минулому сезоні французи імпортували майже 1 млн тон каноли, і в своєму нинішньому форматі, нові правила матимуть значний негативний вплив на торгівлю між країнами.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що уряд затвердив постанову про збереження лісозахисних смуг.

Читайте також