Новини / Аналітика     18 січня 2024 19:07

Україна повільно реалізує експортний потенціал ріпаку

За даними експертів, під урожай-2024 посіяно 1164,2 тис. га озимого ріпаку при плані 1211,6 тис. га

За шість місяців 2023/24 МР Україна реалізувала 79% експортного потенціалу ріпаку. Проте, як пояснюють аналітики, зазвичай показник перевищує 90% та в окремі сезони навіть сягав 99%.

Як пояснила аналітикиня олійного ринку “УкрАгроКонсалт” Світлана Купрєєва, з початком війни та впливом логістичних проблем другий сезон поспіль активна фаза більш розтягнута у часі, коли навіть в останні місяці сезону відвантажуються великі партії ріпаку.

Цього сезону значно знижена частка експортованого ріпаку через порти, сухопутні маршрути стали альтернативою, яка дозволить реалізувати експортний потенціал у повному обсязі. Водночас досягнуті рекордні показники експорту ріпакової олії (95% експортного потенціалу), експорт ріпакового шроту — 69% потенціалу.

Прогноз стосовно різкого зростання переробки ріпаку справджується в повному обсязі, — акцентували в “УкрАгроКонсалт”.

За даними експертів, під урожай-2024 посіяно 1164,2 тис. га озимого ріпаку при плані 1211,6 тис. га.

Внаслідок вторгнення з північного сходу арктичних повітряних мас, яке спостерігалось з 3 січня по всій території України, ключовим питанням для озимого ріпаку стає його стан… Потенційно погодні умови першої половини січня можуть мати найбільший негативний вплив на 10-13% загальної площі озимого ріпаку, — додали експерти.

Оптимістичний прогноз урожаю ріпаку — більш як 4 млн т, тоді як песимістичний — близько 3,6 млн т.

Нагадаємо, станом на кінець листопада у рамках посівної кампанії в Україні засіяно майже 6 млн га озимини. Зокрема, озимих зернових – 4 млн 798 тис. га, з них пшениці – 4 млн 162 тис. га, ячменю – 559 га та жита – 77,2 га. Приріст зернових за тиждень складає 193,2 га. Показники засіяних озимих зернових близькі до минулорічних.

Під час осінньої посівної кампанії-2023 українські аграрії посіяли вдвічі менше озимих, ніж до війни, повідомив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Денис Марчук.

Новини за темою:  Одеський порт переходить на цифру: як нова система DocPort пришвидшить логістику

Ключовим та одним із найбільш затратних елементів технології вирощування більшості сільськогосподарських культур є удобрення. Тому не дивно, що саме підбір добрив посідає важливе місце при плануванні затратної частини в рослинництві.

У другій декаді вересня агрометеорологічні умови в Україні були цілком задовільними для завершення вегетації пізніх рослин, зазначили фахівці Укргідрометеоцентру.

Українські аграрії, ймовірно, не скорочуватимуть прогнозовані площі посівів озимої пшениці під урожай 2024 року, попри вищі витрати на логістику, спричинену російським вторгненням.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також