Трейдинг

В Україні вперше за тривалий час зросли ціни на цибулю

Після тривалого періоду затишшя в Україні знову почали рости ціни на цибулю торішнього врожаю.

Про це повідомляють аналітики проєкту EastFruit.

На думку гравців ринку зростання цін у цьому сегменті пов’язане із помітним скороченням пропозиції в умовах сезонного виснаження запасів цибулі в українських господарствах. При цьому торговельна активність на ринку цибулі трохи прискорилася, що також сприяє зростанню цін.

Так, сьогодні фермери пропонують цибулю в межах 12-18 грн/кг ($0,30-0,45/кг), що в середньому на 39% дорожче, ніж наприкінці минулого тижня. Водночас вони зізнаються, що більш суттєво підвищити ціни їм поки не вдається, оскільки покупці все частіше залишаються незадоволені якістю цибулі.

Аналітики зауважують, що на цей час цибуля в Україні все ж коштує в середньому на 64% дешевше, ніж на початку травня минулого року. При цьому виробники не впевнені, що їм вдасться й надалі підвищувати ціни на цю продукцію, оскільки якість цибулі у сховищах стрімко погіршується.

Нагадаємо, дані анонімного опитування, проведеного профільним виданням EastFruit, вказують на те, що у сезоні 2024/25 років цибуля може стати найприбутковішою овочевою культурою. Результати опитування, які були аналізовані аналітиками, виявилися несподіваними через врахування втрат, понесених фермерами і трейдерами на цибулі.

Станом на грудень 2023 року оптові ціни на цибулю в Україні зростали швидше, ніж минулого сезону, коли до весни ціни на цибулю оновили всі історичні рекорди. За інформацією аналітиків EastFruit, ціни на цибулю в Україні продовжують своє зростання, а середня оптова ціна на цю продукцію вже сягнула 14 грн/кг, що еквівалентно $0,48 долара США. Так, з початку збирання пізніх сортів цибулі в серпні ціни на цю продукцію на ринку України вже зросли на 40%.

Читайте також: Виробникам цибулі було важко зберігати її цього року через зміну регіонів

Аналітики EastFruit звертають увагу на триваюче падіння цін на цибулю на ринках країн регіону. Цього тижня ціни на цибулю знову знизилися в Центральній Азії, в Молдові та в Польщі. Лише в Україні ціни на цибулю не зазнали значних змін.

Минулий сезон виявився складним, особливо постраждали угіддя  фермерів південних областей, де найбільше вирощують цибулі. Фермери прогнозують, що через сильні та часті опади на початку вегетації цибулі та високі температури у липні-серпні  — цього року можливий неврожай овоча, що  спровокує зростання цін на нього.

Також фермери прагнуть позбутися низькоякісної цибулі, через що на початку жовтня її обсяги на ринку збільшилися, а ціни зменшилися. Однак така ситуація триватиме недовго.

Підприємці, які вирощують цибулю, минулого сезону отримали чималі збитки. Ціни на овочі з минулорічних 26 грн/кг цьогоріч упали до 9 грн/кг.

На Черкащині у фермерському господарстві серед іншого, вирощують і розсаду цибулі. Кажуть, застосована технологія потребує багато ручної праці. Це, а також дорогі витратні матеріали зумовлюють собівартість 1 га на рівні 250-300 тис. грн, мовиться у сюжеті “Суспільне.Черкаси”.

Важливо також враховувати, що в країнах Центральної Азії є надлишок цибулі, і збирання нового врожаю розпочнеться через понад місяць. У Таджикистані, наприклад, ціни на цибулю вже склалися на рівні 9 центів за кг. Відповідно, ці країни зараз намагаються швидко позбавитися надлишкових запасів цибулі, продаючи її за досить низькими цінами. Представники плодоовочевого бізнесу Центральної Азії також вказують, що врожай ранньої цибулі у цих країнах буде більшим, ніж рік тому.

Ціни на цибулю в Східній Європі несподівано для багатьох показали негативну тенденцію. Згідно з даними аналітиків EastFruit, на сьогодні ситуація трохи стабілізувалася, проте ціни все ще спостерігаються на падіння, приблизно на 10% для цибулі в хорошому стані та значно більше для цибулі з якісними проблемами.

Росія займає перше місце серед країн поза Європейським Союзом у постачанні цибулі на ринок Польщі. Загалом країна є третім найбільшим постачальником, після Німеччини та Нідерландів, згідно з аналізом компанії EastFruit, яка посилається на офіційну торговельну статистику Польщі.

Валерія Пепеля

Валерія Ясницька

Журналіст-аналітик, редактор. Пише інтерв'ю та статті про агробізнес. Має дві вищі освіти - економічну та технічну. У друкованих та онлайн-ЗМІ працює від 2006 року. Улюблена тематика - економічне та соціально-політичне життя України.

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку