Українська агротехніка поступово зникає з внутрішнього ринку, що є наслідком негативних впливів повномасштабного вторгнення Росії та економічних труднощів.
Про це повідомив Ярослав Навроцький, провідний науковий співробітник Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», підкресливши, що багато підприємств аграрного машинобудування було знищено або пошкоджено, а деякі потрапили під окупацію.
Зокрема, частка вітчизняної техніки на ринку значно знизилася: якщо в 2012 році вона складала 44,1% від загального обсягу реалізації, то у 2023 році ця цифра зменшилася до 18%. Відзначається, що в останні роки обсяги виробництва і продажу агротехніки на внутрішньому ринку значно скоротилися через інфляцію, порушення логістичних зв’язків, зростання цін на енергоносії та нестачу кваліфікованих кадрів.
Натомість зростає імпорт техніки. За перші дев’ять місяців 2024 року імпорт тракторів, ґрунтообробної та збиральної техніки збільшився на 25-38% порівняно з минулим роком. У зв’язку з цим, науковці вважають, що для відновлення аграрного машинобудування Україні необхідно розробити інвестиційні заходи, зокрема, забезпечити сприятливі умови для вітчизняних виробників через протекціоністську митну політику.
Для подолання наслідків війни та відновлення галузі важливо також здійснювати релокацію підприємств із зони бойових дій в безпечні регіони та спрощувати умови ведення бізнесу. Тільки комплексні заходи, включаючи підтримку держави та інвесторів, дозволять повернути стабільність аграрному машинобудуванню.
Нагадаємо, із 2022 року по перший квартал 2024 року в Україні закрилося 1261 аграрне підприємство – це один із секторів, який постраждав від війни найбільше.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!