Новини / Садівництво     28 серпня 2022 21:17

Сильні спека та посуха спричинили зниження врожаю яблука у Чернівецькій області

Після початку повномасштабної війни весь ринок зупинився, для реалізації залишився лише внутрішній ринок, і ціна почала падати

Цього року у Чернівецькій області, де зосереджено багато яблучних садів, відзначалася сильна посуха, якої не пам’ятають кілька останніх десятиліть: 40-градусна спека просто випалила сади, і яблуко не набрало потрібних розмірів. Тому товарного яблука цього сезону не буде навіть на поливі. Про це розповів директор садівничого приватного підприємства у Чернівецькій області Михайло Телешецький, повідомляє AgroPortal.

“На деревах якісного товару немає, у 90% буковинських садів товарного яблука не буде. Тобто відправляти на експорт просто нема чого. Тому єдиний варіант для цьогорічного врожаю — здавати на переробку, на виробництво соку. Є переробні заводи у Львівській, Тернопільській, Хмельницькій областях. Наразі там приймають яблуко для переробки за ціною 1,8 грн/кг. Але яка ціна буде далі, важко прогнозувати”, — зазначив Телешецький.

До початку повномасштабного вторгнення росії в Україну яблуко ще експортувалося до Білорусі, і ціна зросла до 8 грн/кг. Після початку війни весь ринок зупинився, для реалізації залишився лише внутрішній ринок, і ціна почала падати. Тому навесні виробники мали значні обсяги нереалізованого яблука. Тож у червні Телешецький, як і більшість виробників, змушений був здати все яблуко зі сховища на сік за ціною 3 грн/кг.

“Зібране цього року яблуко закладатиму у сховище і триматиму до весни. Адже восени, коли відбувається масовий збір, ціни не буде, і виробники, які не мають сховищ, змушені будуть віддавати вирощене за безцінь. Щодо оптової реалізації яблук, то зараз відрізано ринок у Великих Копанях, де розбиралося яблуко для всього Східного регіону. Серед оптових ринків залишився лише “Шувар” у Львові, можна ще везти на “Столичний” до Києва, але там вища загроза ракетних ударів”, — пояснив садівник.

Нагадаємо, через війну, подорожчання добрив та ЗЗР, складнощі з працівниками та низькі ціни на продукцію, експерти очікують зниження виробництва яблук на 10% до минулого року та до 3-4% – до багаторічних показників. Проте наразі спостерігається зменшення споживання яблук на внутрішньому ринку, проблеми з  експортом та загроза значних обсягів імпорту з Польщі. Тому експерти очікують дуже низькі ціни на яблука.

WAPA прогнозує зростання виробництва яблука в ЄС та важкий сезон для садівників Європи.

Landlord раніше повідомляв, більшість оптових компаній та роздрібних мереж ще продовжують продавати торішні яблука.

Водночас високі температури та тривала посуха сильно вдарили по врожаю пшениці цього року у Румунії.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також