Новини / Ринок землі     14 листопада 2019 15:04

Страшилки про ринок землі: 5 найпоширеніших міфів

Вільний ринок відбере землю в селян, її скуплять латифундисти та іноземці за копійки. Чи варто боятися цих та подібних застережень?

Із найбільшими страшилками про запуск ринку землі розбиралися журналісти 24 каналу після скасування земельного мораторію. До речі, як підкреслює видання, у законопроєкті №2178-10 про обіг земель сільськогосподарського призначення, який ВР ухвалила в першому читані, передбачили проведення референдуму щодо продажу землі іноземцям. Проте політики продовжують лякати українців вільним ринком землі. Далі – аналіз найпоширеніших міфів.

Міф 1. Вільний ринок відбере землю у селян

На даний час селяни вже володіють земельними паями: це 68% земель (27,7 млн га) перебувають у власності селян-пайовикі. Створення ринку землі жодним чином не позначиться на праві власності пайовиків. А відтак, твердження, що ринок «відбере землю в селян» – міф.

Проте власники паїв із відкриттям ринку землі отримають право нею розпоряджатися (у тому числі продати – на розсуд власника). Наразі 1,6 мільйона паїв належать людям пенсійного віку, які не можуть самі її обробляти чи ефективно використовувати. Вражаючий факт: близько мільйона пайовиків вже померли, не дочекавшись земельної реформи і не скориставшись правом власності на землю. Вони навіть не передали її у спадок, бо оформлення спадщини коштує дорожче, ніж прибуток від оренди землі.

Заборона розпоряджатися своєю власністю – землею – це ознака недемократичної держави, підкреслює видання.

Міф 2. Землю продадуть за копійки

Насправді ж сьогодні земля приносить пересічним власникам-українцям копійки: вони отримують від неї в 12 разів менше, ніж міг би дати вільний ринок. Такими підрахунки аналітиків проекту «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні.

Так, вартість оренди мала б становити $455 за гектар замість нинішніх $37. Низька вартість оренди зумовлена відсутністю ринку землі, мораторієм на її продаж. Наразі ж  близько 60% сільгоспземель, які є в користуванні, обробляють орендарі.

Тому відкриття ринку сільгоспземель дозволить  продати землю набагато дорожче, ніж за «сірими схемами», і збільшить прибутки орендодавцям.

Міф 3. Після відкриття ринку землю в Україні скуплять іноземці

Така вірогідність існує, але це не означає, що іноземці скуплять всю землю. І тим більше, що «вивезуть» кудись – ніхто землю не вивозить, натомість інвестори створять нові робочі місця в Україні.

Міф 4. Скасування мораторію на руку латифундистам

Це продовження міфу про те, що землю скуплять за копійки. Насправді ж не скуплять, якщо землевласник не захоче її продати. Тим більше, він сам вирішуватиме, кому продати та за яку ціну.

Зараз же в Україні понад 15 років діє тіньовий ринок землі. За даними президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, у 2017році близько 8 млн га державної землі передано в обробку поза межами правового поля.

Читайте: Мінімальна ціна: $2-3 тис. за гектар: поправки від фракції «ЄС» до законопроєкту про ринок землі

Міф 5. Скасування мораторію одразу створить ринок землі

Та ринок не запуститься сам собою: для цього потрібна величезна законодавча та організаційна робота. По-перше, ухвалити законопроєкт  «Про обіг земель сільськогосподарського призначення».

І це закон має бути адекватним – щоб захистити інтереси селян.

Бо мораторій на продаж сільгоспземель, який і зараз обстоюють окремі політичні сили, насправді погано захищав невеликих землевласників, бо не давав повного права розпоряджатися землею.  Мораторій подовжували 7 разів. Він паралізував ринок 96% сільськогосподарських земель. Завдяки цьому Україна є світовим рекордсменом за тривалістю земельної реформи – понад чверть століття.

Як повідомляв раніше Landlord, Верховна Рада на засіданні 13 листопада підтримала скасування мораторію на продаж землі в Україні.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також