Новини / Рослинництво     13 лютого 2019 08:39

Соєві правки: як це вдарило по аграрному бізнесу

Виробники соєвих бобів не можуть отримати справедливу ціну за свій урожай, втрачаючи при продажу більше $10 на кожній тонні сої. Такі наслідки внесення до закону «соєвих правок», якими було скасовано відшкодування ПДВ при експорті олійних культур.

Про це повідомляє Економічна правда.

Рішення про скасування відшкодування ПДВ при експорті сої і ріпаку, прийняте ще наприкінці 2017 р., номінально було скасовано 30 серпня 2018 р. Але на практиці – через правові колізії – малі й середні виробники і досі не можуть отримати відшкодування ПДВ при самостійних поставках цих культур на зовнішній ринок.

За словами заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Михайла Соколова, «внутрішні переробники, користуючись тим, що дрібні аграрії не можуть самостійно експортувати продукцію, занижують закупівельні ціни».

ЧитайтеУ світі назріває нова торгова війна. Мексиканські томати загрожують фермерам США

Несправедлива ціна

Хоча ініціатори «соєвих правок» запевняли, що при цих змінах аграрії ніяк не постраждають, у результаті зросла різниця між експортними та внутрішніми закупівельними цінами на сою: уже на початку 2018–2019 МР вона збільшилася в середньому на 10 процентних пунктів порівняно з відповідним періодом минулого року і тепер становить близько 20%.

Зокрема, в жовтні-лютому 2017-2018 МГ, середня різниця між цінами сої на базисі FOB і EXW становила $35 за тонну.

У жовтні–лютому нинішнього МР різниця між цінами сої на базисі FOB і EXW збільшилася на $17 – до $52 за тонну. (Для порівняння збільшення аналогічного показника для кукурудзи становило лише $6, що могло відбутися за рахунок зростання логістичних витрат).

Можливі наслідки

«У результаті ситуації, що склалася, вирощування сої стане економічно нерентабельним, а отже посівні площі під цією культурою в подальшому будуть скорочуватися», – зазначається в повідомленні Всеукраїнської аграрної ради.

Landlord раніше повідомляв про те, що експерти проти звільнення від ПДВ аграріїв: називають три причини.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також