Станом на 1 листопада найбільша вартість землі зафіксована на Івано-Франківщині, водночас найнижча ціна — на Херсонщині та Запоріжжі. Так, в Івано-Франківській області можна придбати 1 га за 84 112 грн.
Про це стало відомо під час публічної дискусії “Ринок земель в Україні: стан, ефективність, прозорість”, що відбулася за сприянням Київської школи економіки (KSE) та підтримки Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).
Серед учасників заходу – народні депутати України, урядовці, банкіри, експерти, аграрії. Також до обговорення приєднались директор Місії USAID в Україні Джеймс Хоуп, Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський та перший заступник Міністра юстиції України Євген Горовець.
Зауважується, що попри виклики війни, ринок земель в Україні демонструє позитивну динаміку. За 9 місяців 2023 року середньозважена ціна землі сільськогосподарського призначення зросла на 10,4% і досягла $1064 за гектар. Це збільшення підвищило капіталізацію ринку землі на 3,2 мільярда доларів, що еквівалентно приблизно десятій частині загальних доходів бюджету країни у 2023 році.
Директор Місії USAID в Україні Джеймс Хоуп підкреслив важливість земельної реформи в Україні. Він зауважив, що вона стала викликом для політиків та акцентував її життєво важливе значення для економічного процвітання, відновлення та добробуту країни.
Продовження земельної реформи стане ключовим рушієм економічного відновлення України та глобальної продовольчої безпеки. Наступний етап відкриття ринку значно розширить доступ до фінансування для малих сільськогосподарських підприємств. Для фермерів на деокупованих територіях це особливо важливо, оскільки фінансування необхідно, щоб допомогти їм стати на ноги. Україна зможе розпочати власне економічне відновлення, ефективно максимізуючи потенціал ринкової економіки,. USAID продовжуватиме підтримувати розвиток ринку землі в Україні як критичної складової економічних перетворень в Україні, — наголосив Хоупі.
Своєю чергою, Микола Сольський зауважив, що земельна реформа – це важливий позитивний сигнал для залучення інвестицій. І будь-які намагання загальмувати вступ нових норм – неприйнятні.
У нас має бути прозоре, привабливе середовище для бізнесу. І до цього треба йти швидше, навіть у період війни. Починати боротися за інвестиції зараз і не зупинятися ні на день, — наголосив міністр.
Під час дискусії експерти Київської школи економіки представили результати економічного аналізу ринку землі. Вони зауважили, що з моменту відкриття ринку в липні 2021 року до кінця вересня 2023 року лише 0,5% проданих земельних ділянок сільськогосподарського призначення були згодом перепрофільовані під несільськогосподарські потреби. Це свідчить про те, що абсолютна більшість куплених сільськогосподарських угідь продовжує використовуватися для ведення сільського господарства, що сприяє продовольчій безпеці країни.
Читайте також: Мінімальне податкове зобов’язання на землю не вплине на аграріїв, які обробляють землю офіційно
Зауважимо, що на першому етапі відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення, який почався 1 липня 2021 року і має завершитися 31 грудня 2023 року, його учасниками є тільки громадяни України, які можуть набувати у власність не більше 100 га угідь.
Вже з 1 січня 2024 року настає другий етап відкриття ринку земель із залученням основних гравців – юридичних осіб, які зможуть отримати у власність в одні руки не більше 10 тис. га. Очікуваний вплив від цього на розвиток економіки коливається в діапазоні 1-2,7% ВВП щорічно впродовж наступних 3-х років.
Довідка. Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) – це Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що впроваджується компанією Кімонікс Інтернешнл. Мета програми: прискорення економічного розвитку сільських громад України, що потребують найбільшої підтримки, шляхом покращення управління в сільськогосподарському секторі, що сприятиме розвитку більш продуктивних, сучасних та прибуткових мікро, малих та середніх сільськогосподарських підприємств (ММСП). Цілі Програми USAID AГРО: покращення продуктивності та доступу до ринків у цільових ланцюгах доданої вартості, удосконалення функцій підтримки та нормативно-правової бази у аграрному секторі. Програма USAID АГРО допоможе збільшити доходи с\г ММСП і їхній доступ до фінансування та створити в Україні справедливий і прозорий ринок с\г земель, що зменшить корупцію в аграрному секторі.
Нагадаємо, 27 жовтня Кабінет Міністрів схвалив проєкт закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування земель природно-заповідного фонду земельним податком”, повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
З 1 січня 2023 року почали діяти зміни до Податкового кодексу, які передбачають введення нового збору – мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) щодо земельної ділянки. Відповідні зміни були ухвалені законом № 1914 від 30 листопада 2021 року.
В Україні найдорожча медіанна ціна сільськогосподарської землі за 1 га розташована на Львівщині та Івано-Франківщині. Водночас найменша ціна у Чернігівській області.
Ринок сільськогосподарських земель в Україні відновив зростання за кількістю угод та площею після незначного сезонного скорочення у червні-липні, а загальна кількість сільгоспземель в обігу перевищила 1%, мовиться в аналітичному огляді, підготовленому експертами KSE Агроцентр.
На початку 2024 року Фонд держмайна запустить Земельний банк в Україні.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!