Новини / Політика     16 листопада 2022 09:12

Росія хоче повернути експорт аміаку в обмін на продовження зернової угоди – ЗМІ


З метою продовження роботи “зернової ініціативи” Росії можуть дозволити експортувати свій аміак тим же коридором, яким Україна зараз експортує продовольство.

Про це пише Financial Times з посиланням на чотирьох осіб, знайомих з цим питанням.

Учасники перемовин впевнені, що сторони домовляться про продовження угоди до закінчення терміну її дії в суботу, 19 листопада. За інформацією співрозмовників FT, Росія отримає послаблення щодо Россєльхозбанка для проведення платежів за власний сільськогосподарський експорт і відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті-Одеса”.

Переговори про продовження угоди ведуться в рамках ООН, і цей процес включав двосторонні зустрічі в кулуарах G20 на Балі.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Згідно з переглянутою угодою, Росія зможе використовувати той самий морський коридор, яким з серпня експортується українське продовольство, для власного експорту аміаку.

Довідка: Аміакопровід “Тольятті-Одеса” протяжністю 2,4 тис. км слугує транзитним маршрутом для експорту російського аміаку через порт “Південний” на Одещині.

В РФ він бере початок у місті Тольятті, де завантажує аміак виробництва ПАТ “Тольяттіазот” російського олігарха Дмітрія Мазепіна та АТ “Міндобрива” олігарха Аркадія Ротенберга. Обидва знаходяться під українськими санкціями, які передбачають “часткове чи повне припинення транзиту ресурсів”.

Москва також вимагала від США і ЄС зняти санкції, які відключили від системи SWIFT державний Російський сільськогосподарський банк (Россєльхозбанк). Ймовірно, що США натомість допоможуть забезпечити кореспондентські відносини для російського кредитора в американських банках без зняття накладених санкцій.

“Вони (Росія – ред.) стогнали і скиглили про банківські домовленості, але врешті-решт те, що вони дійсно хотіли – це аміак”, – сказала одна людина, знайома з переговорами.

За даними оператора української частини аміакопроводу “Укрхімтрансаміак”, у 2021 році транзит аміаку становив 2,3 млн тонн, а за неповні два місяці 2022 року – 370,6 тис. тонн. За надання послуг українська компанія у 2021 році отримала 2,9 млрд грн, а держбюджет – 1,2 млрд грн.

До 24 лютого аміакопроводом прокачували до 200 тис. тонн газу на місяць. Отже, у разі відновлення транзиту РФ отримуватиме близько 200 млн доларів виручки щомісяця, або 2,4 млрд доларів за рік.

Нагадаємо, що 30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки. Попри це, Україна, Туреччина та ООН продовжили рух суден у межах зернового коридору.

2 листопада Росія повернулася до зернової угоди.

Водночас Чорноморська зернова ініціатива працює не на повну потужність через російських інспекторів, котрі перевіряють зерновози у “коридорі”. У жовтні представники рф у Спільному координаційному центрі (СКЦ) працювали так, що кількість інспекцій на добу скоротилася до семи-дев’яти, зрештою виникла черга з 210 суден. Половина з них була завантажена й очікувала інспекції на вихід, ще половина – на вхід.

Україна запропонувала Туреччині та ООН продовжити угоду щонайменше на рік, а також розширити ініціативу на порти півдня Миколаївської області, які забезпечували 35% українського експорту продовольства до повномасштабного нападу Росії.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також