Новини / Технології     24 лютого 2021 17:25

Правда, що шокує: модифіковані гени знайшли у дикоростучих рослинах

У Мексиці в дикорослому бавовнику виявлені  модифіковані гени та зафіксована ймовірність порушення екосистеми внаслідок цього

В популяціях дикоростучого бавовнику в Мексиці несподівано виявили модифіковані гени, які перейшли до них із культурних рослин. Про це повідомляє Science News.

Виявилося, що різні гени по-різному впливають на дикоросів. Так, одні гени модифікованих культур бавовнику скорочують кількість нектару, який виробляється рослиною і через це культура втрачає привабливість для мурашок. В результаті шкідники просто знищують квіти. Інший модифікований ген навпаки, провокує активне вироблення нектару. Тоді рослина активно залучає мурах, що відлякують його запилювачів..

За словами біолога-ефолюціоніста Каліфорнійського університету в Ріверсайді Нормана Еллстранжа, ймовірність повного порушення екосистеми через трансгени, що потрапили в дику популяцію, виявлена ​​вперше. Раніше вважалося, що гени модифікованих культур не впливають на дику природу. Однак результати досліджень спростовують це припущення і вказують на реальну можливість генетичного переносу.

Вчені вже проводили дослідження процесів, що відбуваються при попаданні ДНК генетично модифікованих культур в дику природу. Однак умови таких досліджень завжди ретельно контролювалися і наслідкам для екосистеми в цілому не приділялося достатньої уваги.

Генетик рослин з Національного автономного університету Мексики Анна Вег’єр зі своїми учнями провела дослідження в природних умовах. У 2018 року вони вивчали дикий бавовник на півострові Юкатан в біосферному заповіднику Ріа-Лагартос. Після повернення в міську лабораторію учасники дослідження витягли ДНК із 61 зібраної рослини. Як з’ясувалося, у 21 рослини  були присутні трансгени, що забезпечують стійкість до гліфосату, ще 7 рослин виявилися здатними виробляти токсин, що вбиває комах, у 9 рослин обидва модифікованих гени були включені в генетичний код. При цьому дослідники вивчали бавовник, який виростав на відстані близько 2000 км (!) від полів генетично модифікованої культури.

ЧитайтеВиявлено можливість захисту посівів за допомогою ГМО-рижію

Втім, частина вчених звертають увагу, що досліджувалася невелика кількість рослин і отримані дані потрібно ще раз перевірити. Але, якщо дослідження підтвердять перші дані, висновки будуть невтішними. Справа не у дикоросах, як таких, а у перспективах культурних посівів по всій планеті – перенос генів означатиме, що забезпечити належну сегрегацію посівів майже неможливо і вони поступово будуть мутувати. Більше того, неможливо забезпечити і ефективну селекцію «чистих» сортів і гібридів – адже ділянки розмноження також вразливі до переопилення. Відновити ж «чистий» генотип за рахунок дикоросів також буде проблематично з огляду на постійне розширення площ ГМО-культур.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що у кукурудзяному поясі США ерозією вражено понад 40 млн га ґрунтів.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також