Новини / Аналітика     29 травня 2019 10:16

Поточний маркетинговий рік Україна звершує з рекордним виробництвом кукурудзи у 35,8 млн т

Станом на кінець квітня Україна відвантажила на зовнішні ринки майже 24 млн т кукурудзи проти 14,4 млн т за той самий період 2017/2018 МР. Здається, що минулорічний рекордний врожай держава все ж таки продала. Тож основні запитання, на які зараз шукають відповідь аграрії, трейдери, стосуються майбутнього сезону. Скільки посіємо кукурудзи? Скільки зберемо? Кому продамо і за скільки? Адже на глобальному ринку кукурудзи у 2019/2020 МР світові та українські аналітики пророкують жорстку турбулентність.

Виробництво

У своєму свіжому огляді Департамент сільського господарства США (United States Department of Agriculture — USDA) пише картину світового ринку фуражного зерна, як кажуть, широкими мазками. На ній перспективи цієї продукції у квітні 2019-го та до самого кінця цього сільгоспроку видаються досить оптимістичними. Це і великі обсяги виробництва, і збільшення обсягів торгівлі, ще більше використання та дещо вищі запаси, ніж вважалося у березні.

США, найбільший виробник кукурудзи у світі, у поточному сільгоспсезоні порівняно з минулим маркетинговим роком дещо знизили показники — з 371 млн т до 366 млн т. Але очікується, що в наступному маркетинговому році виробництво повернеться до обсягів 2017/2018 МР.

Підвищується виробництво кукурудзи у Бразилії. Після провалу минулого сільгоспсезону, який нещодавно завершився (маркетинговий рік там триває з лютого по березень), очікується, що у 2019/2020 МР країна виробить 96 млн т цієї культури. Очікування відображають і дуже гарний прогноз жнив другого врожаю. Зазначимо, що з пропозицією кукурудзи цього врожаю Бразилія вийде на світовий ринок вже у червні-липні. Щодо результату минулого сезону, який USDA оцінює у 82 млн т, це дає колосальний стрибок у 17%. До речі, цікаво порівняти розрахунки USDA з новими даними консалтингової агенції AgRural, що розташована саме у Бразилії.

Місцеві аналітики кажуть, що, після того, як аграрії зберуть другий врожай, виробництво кукурудзи в цій південноамериканській країні буде найвищим за всю історію. За підрахунками AgRural, загальний обсяг, ймовірно, сягне рекордних 99,2 млн т (на 3,2 млн т більше, ніж побачив USDA). Різке зростання (порівняно з попереднім сезоном) буде ще більш вражаючим, адже бразильці стверджують, що у 2018/2019 МР виробництво знизилося аж до 80,7 млн т через посуху. Але показник у 99,2 млн т, що очікується зараз, все ж значно менший, ніж первинна перспектива врожаю, яку в Бразилії оцінювали у 121,4 млн т! Через спеку та посуху у грудні та січні цей прогноз не справдився. Зазначимо, що найбільший обсяг кукурудзи у Бразилії, за даними AgRural, зібрали у 2017/2018 МР: він становив 97,8 млн т.

Рекордна пропозиція кукурудзи позбавляє торгівлю передбачуваності

У Аргентині, ще одній «законодавиці мод» на світовому ринку кукурудзи, показники виробництва теж йдуть на рекордне підвищення. USDA попереджає, що після провалу минулого сезону аргентинці здолають та перевершать порівняно високий показник 2017/2018 МР (триває з лютого по березень). Тоді обсяг виробництва кукурудзи становив 41 млн т. Через несприятливі погодні умови у 2018/2019 сільгоспсезоні показники скотилися до 32 млн т. Але це досить болісне падіння змінилося очікуванням рекордного врожаю в поточному сезоні — до 47 млн т, або майже на 47% (!) вище за підсумки минулого сезону (доступний на світовому ринку з цієї весни). Зазначимо, що США, Бразилія та Аргентина є найбільшими світовими виробниками кукурудзи. Але українські аграрії дихають їм у спину.

До речі, Україна демонструє динаміку, дуже схожу на південноамериканську. Минулий маркетинговий рік ми завершили з показником 24,12 млн т, що був приблизно на 3 млн т меншим за попередній результат. Але в поточному році ми перевершуємо самі себе, вирвавшись вперед з рекордним обсягом виробництва кукурудзи у 35,81 млн т. Це майже на 50% більше, ніж торік! За даними Української зернової асоціації (УЗА), таке зростання пов’язане зі сприятливими погодними умовами та достатньою кількістю вологи в період росту кукурудзи. Врожайність даної культури, яка зазвичай дорівнювала 6 т з 1 га, цього року сягнула майже 8 т з 1 га. Фермери кажуть, що завдячують саме погоді — модернізація виробництва дала у цьому стрибку, може, лише близько 10%.

І зараз ми всі станемо свідками того, як велика пропозиція кукурудзи Північної та Південної Америки поряд з рекордним потенціалом України позбавляють світову торгівлю передбачуваності, а ціни на кукурудзу — будь-яких стимулів до зростання.

Торгівля та ціни

Отже, за прогнозами Міжнародної ради по зерну (International Grains Council — IGC), виробництво кукурудзи в Південній Америці буде рости і пропозиція культури з боку Бразилії та Аргентини на світовому ринку сягне рекордних позначок. Ці дві країни у 2019/2020 маркетинговому році, починаючи з цього літа, сумарно можуть запропонувати світу майже 60 млн т кукурудзи. До речі, згідно з прогнозом, наступної весни — для бразильців та аргентинців це буде 2020/2021 сільськогосподарські роки — вони дадуть на світовий ринок приблизно стільки само. Для порівняння: за інформацією IGC, глобальна торгівля кукурудзою у сезоні–2019/2020 становитиме 160 млн т.

Постає питання щодо обсягів, які запропонують світу українські рослинники у прийдешньому сільгоспроці. Як очікують у консалтинговому агентстві ААА з посиланням на звіти USDA та лондонської агенції AgriCensus, виробництво кукурудзи в Україні впаде на 20% до 28,3 млн т. На думку аналітиків, це призведе до зниження експорту кукурудзи на 26%. Голова Союзу українського селянства Іван Томич, з огляду на ситуацію у господарствах, цей прогноз підтверджує. «Слід очікувати більш низький урожай кукурудзи, ніж минулого року», — зауважує він.

Але аналітик «УкрАгроКонсалт» Єлизавета Малишко менш категорична — вона зауважила, що головна інтрига українського ринку полягатиме у результатах сівби пізніх ярових та співвідношенні посівних площ соняшника і кукурудзи. Може статися і так, що посівні площі кукурудзи залишаться на рівні минулого року. Крім того, врожайність буде значною мірою залежати від кількості опадів у травні. Якщо вони будуть більшими, ніж зазвичай, то і врожайність матимемо вищу за звичну. Поки що, за даними Мінагропроду, аграрії засіяли кукурудзою на зерно 2,7 млн га, або 58% до прогнозу. Але ці дані поки що свідчать лише про те, що сівба продовжується.

Загалом прогнози про скорочення площі під кукурудзою базуються на негативній для українських аграріїв динаміці цін на кукурудзу. Неприємності почалися з осені минулого року. У жовтні експортні ціни впали до мінімумів за останні 13 місяців та впритул наблизилися до позначки у $160 за 1 т. Узимку традиційно спостерігалося деяке цінове пожвавлення (на піку до трохи більше $180/т.) А вже до початку березня, як кажуть у ААА, посилаючись на Platts та інші джерела, кукурудза з України просіла до $170/т (FOB порти Чорного моря) за слабкої зацікавленості з боку покупців.

Як вже зазначалося вище, у поточному сезоні Україна зібрала рекордний урожай понад 35 млн т. У ньому і проблема, резюмують в ААА. Кукурудза із США та Бразилії домінує на ринку з жовтня по грудень. А навесні на ринок виходить Аргентина зі своїм гігантським урожаєм (за різними оцінками, 46–48 млн т). Ці фактори дуже звужують вікно можливостей для української кукурудзи між січнем і початком березня. Хто з українських аграріїв не встиг продати зерно, той вже втратив від $10–20 на тонні — експортери змушені знижувати ціни для утримання конкурентного рівня.

До речі, деякі аналітики також пов’язують зимове зростання цін з можливістю використовувати безмитні квоти на ввезення зернових в ЄС. Як правило, ця квота використовується дуже швидко, десь протягом трьох місяців, що збігається з динамікою цін, яку ми спостерігаємо. На жаль, скоріш за все, до кінця сільськогосподарського року підвищення цін на кукурудзу очікувати не варто. Однак існує фактор, який може дещо додати бичачих настроїв на ринок кукурудзи — це затримка посівної та часткова втрата запасів цієї культури у США через повені. І окремо треба зазначити фактор торгової війни між США та Китаєм, яка майже повністю перекроїла звичні зв’язки.

Китайський фактор

Нагадаємо, що цей економічний конфлікт загострився минулого року та вилився у взаємний обмін підвищеними митами. Новий виток протистояння ми маємо просто зараз — прогнози експертів щодо чергового раунду торгових переговорів США з Китаєм песимістичні.

Це буде означати, що Китай зупинить імпорт соєвих бобів із США, крім незначної кількості. У прагненні уникнути впливу торгової війни на власну фінансову стабільність фермери віддаватимуть «соєві» посівні під кукурудзу (головна сировина для дуже популярного у Штатах етанолу). Що, власне, й відбувається починаючи з минулого року.

В ААА з посиланням на S&P Global Platts підкреслюють, що навіть деякі досить великі експортери української кукурудзи не встигли скорегувати свої експортні програми та врахувати зміни у відносинах між США та Китаєм. У результаті українська кукурудза восени вступила в неочіковано жорстку конкуренцію з американським зерном. Наприклад, Єгипет, традиційний покупець української кукурудзи, активно поглинав дешеві надлишки зерна із США. Це, повторимося, призвело до рекордного падіння експортних цін на нашу продукцію.

Зазначимо, що, якщо торговельну угоду між Китаєм та США все ж таки буде досягнуто, американці експортують до Китаю до 4,3 млн т кукурудзи за рік. Якщо не буде досягнуто жодної угоди, то це відкриє для України нові можливості для подальшого збільшення своєї частки ринку у Піднебесній. Україна є одним з найбільших постачальників кукурудзи для Китаю з 2015 року і має можливість ще збільшити свою частку у китайському імпорті кукурудзи, який оцінюють у 4,5 млн т.

До речі, у новій програмі розвитку китайського сільського господарства на 10 років China Agricultural Outlook 2019–2028, що було оприлюднено наприкінці квітня, йдеться, що у наступному десятиріччі Китай планує збільшити імпорт кукурудзи у зв’язку зі скороченням запасів. Однак країна не змінить свою політику щодо квот і тарифів і не збільшить імпорт цієї культури із США. Для України це звучить оптимістично, тому й не дивно, що українські експортери вже перебувають у Китаї та ведуть відповідні перемовини з китайськими партнерами.

Ще один, після Китаю, ємний ринок для української кукурудзи — країни ЄС. Так, імпорт цих зернових з України до Євросоюзу в 2018/2019 МР виріс на 94% у порівнянні з попереднім сезоном. Усього з початку поточного маркетингового року по середину квітня, за повідомленням EU Crops Market Observatory, Україна поставила до Євросоюзу 12,03 млн т кукурудзи. Частка України в загальному обсязі імпорту кукурудзи до ЄС становила 62%.

Слід зазначити, що попит на кукурудзу в ЄС значною мірою сформував ринок етанолу. Загалом, понад 95% всього виробленого у світі біоетанолу виробляється з крохмалю, для якого кукурудза є найбільш популярним сировиною. Відповідно, 15% всієї кукурудзи, виробленої в глобальному масштабі, використовується для виробництва біопалива. Згідно з прогнозами, у наступні роки попит на біоетанол буде швидко рости. Отже, це матиме значний вплив на споживання і надасть поштовх глобальному попиту на кукурудзу, що конче необхідний для зростання світових цін на цю культуру.

Також, за інсайдерською інформацією ААА, Індія вже уклала контракт на імпорт близько 100 000 т кукурудзи з України. І трейдери кажуть, що це не остання партія. Всього імпорт кукурудзи в Індію в 2019 році може становити не менше 1,5 млн т. Крім того, вітчизняні трейдери шукатимуть покупців для своєї кукурудзи ще й у Центральній Африці, де згідно з прогнозами світових аналітичних центрів очікується зростання попиту на зернові.

Текст: Еліна Московчук

Читайте також