Новини / Земля     23 липня 2019 13:59

Попри мораторій: на OLX виставлено на продаж 52,4 тис. га пайової землі

Попри дію мораторію українці не припиняють продавати і купувати земельні ділянки. Лише на сайті OLX, за розрахунками VoxUkraine, виставлено на продаж 52,4 тис. га паїв. Найбільше пропозицій на Дніпропетровщині, в також у Запорізькій та Харківській областях.

Про це повідомляє Економічна правда.

Проаналізувавши понад 5 тис. онлайн-оголошень про продаж земельних ділянок на сайті OLX, автор дослідження зробив такі висновки.

На паї, що виставлені на продаж, припадає менше 1% земель сільгосппризначення у кожній із областей. Найбільші площі землі, що продається, – у Дніпропетровській області (7252 га). Далі йдуть Запорізька (5479 га) та Харківська (4525 га) області. Найменші обсяги пайової землі продають у Чернівецькій (172 га), Львівській (246 га) та Волинській (344 га) областях.

Читайте: Як запобігти брудним схемам при відкритті ринку землі в Україні: підсумки дискусії експертів

Найвища ціна на землю у Львівській (53 824 грн), Київській (52 261 грн) та Вінницькій (51 377 грн) областях, найнижча – у Донецькій (22 539 грн), Чернігівській (26 079 грн) та Луганській (26 126 грн).

У деяких регіонах, зокрема на Сумщині та Одещині, нормативна оцінка поступово наближається до ринкової. Водночас у Донецькій області нормативна оцінка зараз на 34% вища за ринкову, тоді як у 2016-му вона була на 40% нижча за ринкову.

Landlord раніше повідомляв про те, що на думку голови Асоціації тваринників Ірини Паламар, земля в Україні повинна коштувати близько 5000 євро. 

Політика        05 серпня 2019 12:20

Земельна реформа не першочергове питання — Дмитро Разумков

Голова партії «Слуга народу» Дмитро Разумков вважає земельну реформу в Україні не першочерговим, але важливим питанням.

Про це голова партії «Слуга народу» Дмитро Разумков і майбутній спікер Верховної Ради заявив в інтерв’ю російському виданню «КоммерсантЪ».

У Разумкова поцікавилися, на якому місці серед пропозицій у парламенті буде земельна реформа (йдеться про скасування мораторію на продаж сільгоспземель)?

«Думаю, це не першочергове питання, але це важливе питання, яке потрібно буде вирішувати», – зазначив Дмитро Разумков.

Читайте: Попри мораторій: на OLX виставлено на продаж 52,4 тис. га пайової землі

Як повідомляв Landlord, Дмитро Разумков раніше заявляв, що скасування мораторію на продаж сільгоспземель в Україні можливо протягом року.

Поділися

Земля        30 липня 2019 20:58

Офіс президента: ринок землі відкриють цього року

Запустити ринок землі сільгосппризначення в Україні планують до кінця 2019 року. Таку заяву в інтерв’ю Bloomberg зробив заступник керівника Офісу президента Олексій Гончарук.

Про це повідомляє Громадське.

За словами Олексія Гончарука, зараз Офіс президента веде переговори зі Світовим банком щодо вибору моделі відкриття ринку сільгоспземель в Україні.

Читайте: Україна може перетворитися на імпортера продовольства: Богдан Данилишин застерігає нову владу

У разі обрання найрадикальнішої моделі – скасування мораторію призведе до щорічного прискорення зростання української економіки на 3%, у разі найменш радикальної — на 0,5%. Як відзначив посадовець, в Офісі шукають «найменш болючу та найбільш ефективну модель».

Про необхідність швидкого скасування мораторію на продаж сільгоспземель Олексій Гончарук висловився так:

«У нашій команді є розуміння, що якщо цього не зробити цього року, то буде досить складно».

Landlord раніше повідомляв про те, що попри мораторій на OLX виставлено на продаж 52,4 тис. га пайової землі.

Поділися

Земля        23 липня 2019 10:18

Як запобігти брудним схемам при відкритті ринку землі в Україні: підсумки дискусії експертів

Громадська коаліція за скасування земельного мораторію провела чергову дискусію щодо запровадження ринку землі в Україні. Цього разу обговорювалися питання, хто має право купувати угіддя та які повинні бути обмеження «в одні руки».

Про це повідомляє НВ Бізнес.

У результаті обговорення стейкхолдери дійшли згоди щодо основних питань, які стосуються особливостей відкриття ринку землі в Україні.

1. Право купувати землю повинні мати як фізичні, так і юридичні особи.

2. Принаймні на початковому етапі іноземці не мають мати права купувати землю в Україні.

3. Обсяг продажу землі «в одні руки» потрібно обмежувати. При цьому більшість висловилися не за «жорсткі» обмеження (як то 100 га в одні руки), а обмеження за принципом антимонопольного законодавства (наприклад не більше 0,5−1% (або близько 200−400 тис. га) на національному рівні, та не більше 30−35% від площі окремого району чи ОТГ).

Читайте: Які зміни чекають на Мінагрополітики та що буде з ринком землі – Давид Арахамія

4. Право встановлювати/посилювати такі обмеження на концентрацію має належати місцевим радам.

5. Найефективніші інструменти для регулювання майбутнього ринку землі – фіскальні: податок на перепродаж землі протягом певного часу, пільги за створення додаткових робочих місць для громади тощо.

6. Чим більше буде обмежень на ринку, тим нижчою буде його «віддача» для економіки.

Гарячі дискусії

Обмеження: з відкриттям ринку право купувати землю слід надати лише сільгоспвиробникам, тобто жодної купівлі угідь з метою отримання ренти чи перепродажу.

Таку пропозицію вніс Андрій Мартин з Офісу реформ Кабінету Міністрів України, її підтримав Геннадій Новіков, голова ГС «Аграрний союз України». Проте Іван Фурсенко із ВАССР і Петро Мельник із «Агріком груп» вважають, що таке обмеження призведе до брудних схем, оскільки визначення поняття «сільгоспвиробник» у нас украй нечітке і є багато випадків створення фіктивних агровиробників.

Landlord раніше повідомляв про те, що Громадська коаліція за скасування земельного мораторію напередодні обрання нового парламенту організувала серію панельних дискусій, присвячену особливостям земельної реформи в Україні, де висловити свою думку можуть усі сторони, зацікавлені в розвитку економіки країни.

Поділися

Земля        19 липня 2019 15:56

Ринок землі: яким його бачать різні партії, що йдуть на вибори

Зняття мораторію на продаж землі в Україні, крім «Батьківщини», підтримують майже всі політичні сили, які претендують на місце в новому парламенті. При цьому кожна партія має власне бачення відкриття земельного ринку.

Коли, як і за якою моделлю хочуть запускати ринок землі різні партії, що йдуть на вибори, повідомляє Економічна правда.

Ресурс  представив точку зору 5 політичних сил.

«Європейська солідарність»: виступає за мінімальні ціни на землю та захист інтересів власників землі за допомогою Земельного кадастру.

«Голос»: вважає за необхідне ввести обмеження на концентрацію земель в одних руках; виступають за запровадження ринку з 2020 р. Стоять на позиції, що право купувати землю повинні мати лише українські громадяни та юрособи з кінцевими бенефіціарами українцями.

Читайте: Суперінтенсивне ягідництво: як господарству Обрій вдалося досягти високої рентабельності

«Слуга народу»: заявляє, що на запровадження земельного ринку потрібно не більше року, і що їхні експерти вже готують «земельні» законопроекти, зокрема про захист прав держави, інвесторів та власників.

«Громадянська позиція»: говорить про доцільність відкриття земельного ринку відразу після інвентаризації земель. Купувати землі сільгосппризначення, на думку партії, можуть лише громадяни України або підприємства, засновані громадянами України (особи з подвійним громадянством або які не жили в Україні останні 5 років, не мають права купувати землю).

«Сила і честь»: виступає за надання державі пріоритету в купівлі землі, а також за введення граничних норм щодо площі земель у власності однієї особи. Скасувати земельний мораторій пропонує з 2020 р.

Landlord раніше повідомляв про те, що з відкриттям ринку землі фермери отримають більші можливості в кредитуванні – вважає Світовий банк.

Поділися

Земля        09 липня 2019 08:47

Ринок землі: Земля повинна коштувати близько 5000 євро – Ірина Паламар

Аграрні асоціації активно обговорюють умови відкриття ринку землі в Україні. Як запобігти корупційним схемам при продажу сільгоспугідь, скільки має коштувати земля та хто може її купувати – свою позицію з цього приводу висловила голова Асоціації тваринників Ірина Паламар.

Про це повідомляє прес-служба АТУ.

Ірина Паламар, рішуче стверджує, що перш ніж відкривати в Україні ринок землі, необхідно запровадити виважені механізми захисту прав та інтересів селян.

  1. Слід провести інвентаризацію земель, що забезпечить детінізацію сільськогосподарських угідь і перешкоджатиме створенню корупційних схем.
  2. Необхідно встановити мінімальну і максимальну вартість землі, обов’язково прив’язавши її до реальної ринкової вартості, зокрема і до світової.

Читайте: Чому не варто розпочинати ринок землі з продажу державних угідь – три аргументи

Ірина Паламар наводить приклад Польщі, де земля, яка вважається більш зношеною, ніж в Україні, коштує від 3 тис. євро за 1 га. На думку голови АТУ, вартість української землі має становити близько 5 тис. євро за 1 га, щоб запобігти «прогнозованому масовому» ринку землі та скуповуванню її іноземцями.

«Очікуваний проект Земельної реформи КМУ, планується, передбачатиме прив’язку мінімальної ціни землі до нормативної оцінки (фактично мізерної оцінки). Ми не підтримуємо такі умови», –наголошує Ірина Паламар.

  1. Потрібно вдосконалити механізм іпотеки землі, який дозволить залучити кредити на розвиток агросектора під заставу землі.

Встановивши високу мінімальну ціну на землю, Україна зможе отримати реальні кредитні кошти, які відповідають дійсній вартості землі, та інвестувати їх у розвиток сільського господарства.

  1. Першочергове право на викуп земельної ділянки сільгосппризначення має надаватися фізичній чи юридичній особі, яка нею користується на цей час.

«Якщо люди не зможуть викупити паї, які самі ж обробляють, це викличе народний бунт, люди перекриватимуть дороги, захищаючи свою власність», – вважає Ірина Паламар

  1. На придбання землі іноземними компаніями слід запровадити тимчасові обмеження.

Експерт наводить приклад європейських країн, які встановили перехідний період, протягом якого іноземці не можуть купувати сільгоспугіддя. В Естонії, Латвії, Литві, Румунії, Словаччині, Угорщині, Чехії – це 7 років, у Болгарії – 10 років, у Польщі – 12 років.

Як повідомляв Landlord, Володимир Зеленський заявив, що ринок землі можна відкрити вже у 2019 році, але для цього потрібно провести інформаційну кампанію серед населення.

Поділися
Показати ще