Новини / Ринок землі     23 липня 2019 10:18

Як запобігти брудним схемам при відкритті ринку землі в Україні: підсумки дискусії експертів

Громадська коаліція за скасування земельного мораторію провела чергову дискусію щодо запровадження ринку землі в Україні. Цього разу обговорювалися питання, хто має право купувати угіддя та які повинні бути обмеження «в одні руки».

Про це повідомляє НВ Бізнес.

У результаті обговорення стейкхолдери дійшли згоди щодо основних питань, які стосуються особливостей відкриття ринку землі в Україні.

1. Право купувати землю повинні мати як фізичні, так і юридичні особи.

2. Принаймні на початковому етапі іноземці не мають мати права купувати землю в Україні.

3. Обсяг продажу землі «в одні руки» потрібно обмежувати. При цьому більшість висловилися не за «жорсткі» обмеження (як то 100 га в одні руки), а обмеження за принципом антимонопольного законодавства (наприклад не більше 0,5−1% (або близько 200−400 тис. га) на національному рівні, та не більше 30−35% від площі окремого району чи ОТГ).

Читайте: Які зміни чекають на Мінагрополітики та що буде з ринком землі – Давид Арахамія

4. Право встановлювати/посилювати такі обмеження на концентрацію має належати місцевим радам.

5. Найефективніші інструменти для регулювання майбутнього ринку землі – фіскальні: податок на перепродаж землі протягом певного часу, пільги за створення додаткових робочих місць для громади тощо.

6. Чим більше буде обмежень на ринку, тим нижчою буде його «віддача» для економіки.

Гарячі дискусії

Обмеження: з відкриттям ринку право купувати землю слід надати лише сільгоспвиробникам, тобто жодної купівлі угідь з метою отримання ренти чи перепродажу.

Таку пропозицію вніс Андрій Мартин з Офісу реформ Кабінету Міністрів України, її підтримав Геннадій Новіков, голова ГС «Аграрний союз України». Проте Іван Фурсенко із ВАССР і Петро Мельник із «Агріком груп» вважають, що таке обмеження призведе до брудних схем, оскільки визначення поняття «сільгоспвиробник» у нас украй нечітке і є багато випадків створення фіктивних агровиробників.

Landlord раніше повідомляв про те, що Громадська коаліція за скасування земельного мораторію напередодні обрання нового парламенту організувала серію панельних дискусій, присвячену особливостям земельної реформи в Україні, де висловити свою думку можуть усі сторони, зацікавлені в розвитку економіки країни.

Читайте також