Новини    26 квітня 2023 21:17

Науковці виявили гриби, які здатні розщепити пластик

Учені розраховують, що "грибний" метод можна буде масштабувати й оптимізувати для роботи у промислових масштабах

Майже третина пластикових відходів у світі — це поліпропілен, міцний пластик, який використовується для виготовлення кришок від пляшок і харчових контейнерів, на розкладання якого можуть знадобитися сотні років. Але тепер вчені використали два штами грибів, знайдених у ґрунті, щоб розщепити лабораторні зразки поліпропілену всього за 140 днів, пише Science Alert.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Два гриби, Aspergillus terreus і Engyodontium album, зробили їжу з пластику в лабораторних експериментах: від 25 до 27% зразків було з’їдено через 90 днів, а пластик повністю розщепився через 140 днів, повідомляють дослідники.

Команда австралійських вчених, які займаються дослідженням, на чолі з аспіранткою Амірою Фарзаною Самат, описали свою роботу як “важливий крок” у розробці практичних біологічних способів обробки пластикових відходів.

Хоча це може бути рекордом швидкості для грибків, бактерії, що їдять пластик, нещодавно виявлені в компостній купі, змогли розщепити 90% ПЕТ, або поліетилентерефталату, лише за 16 годин. Але трохи здорової конкуренції добре, зазначають дослідники, — так працює еволюція.

Наразі було виявлено, що понад 400 мікроорганізмів розкладають пластик природним шляхом, причому гриби привертають неабияку увагу своєю універсальністю та здатністю розщеплювати всі види синтетичних субстратів за допомогою потужної суміші ферментів.

Переробка пластику, теоретично, має бути такою ж простою, як розбирання повторюваних субодиниць, з яких складається пластик, і збирання їх у щось нове.

Але існує так багато різних типів пластику, що, коли всі разом розлиті та змішані з іншими матеріалами як відходи, їх практично неможливо розділити та переробити. Більшість пластикових відходів або спалюється, або викидається на звалище.

Хоча дослідники ще не знають, як саме гриби перетравлювали пластик – це може бути в центрі майбутніх досліджень – вважають, що гриби розкладають такі матеріали, як пластик, на простіші молекули, які вони потім можуть поглинати або виводити.

Як ви можете бачити на зображенні нижче, зазвичай гладкий пластик став усіяний віспинами, коли грибки виконували свою роботу.

Учені розраховують, що “грибний” метод можна буде масштабувати й оптимізувати для роботи у промислових масштабах.

Наступні кроки для дослідників включають створення настільного прототипу, тестування модифікацій для прискорення процесу та оцінку економічної доцільності та впливу на навколишнє середовище використання їхнього методу в комерційних масштабах.

Однак часто це непростий шлях від експериментів на лабораторному столі до розробки продукту, готового для комерційного використання.

Нагадаємо, за один рейс організація Ocean Cleanup доставила на берег близько 9 тис. кг океанського пластика. Мета організації – видалити 90% плаваючого пластика з океану до 2040 року.

Раніше Landlord розповідав, що Велика Британія хоче змусити бізнес рятувати планету.

Механічна, біологічна та хімічна переробка твердих побутових відходів (ТПВ) на цінний продукт — органічний компост впроваджується в усьому світі.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...