Новини    08 січня 2023 16:27

Перероблення соняшнику вигідне підприємцям навіть у порівнянні з довоєнним періодом

Розрахунок краш-маржі показав, що перероблення соняшнику на цей час дуже вигідне порівняно навіть із довоєнним періодом

Зниження виробництва соняшнику в Україні зазвичай неминуче вело до зростання цін на соняшник/олію, адже частка країни у світовій торгівлі сягала 45-46%, в 2021/22 МР — 40%. Про це заявила аналітик олійного ринку “УкрАгроКонсалт” Світлана Купрєєва.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Прогнози на 2022/23 МР від USDA виглядають досить песимістично — Україні прогнозують зниження частки до 33% і, відповідно, втрату лідерських позицій. «УкрАгроКонсалт» оцінює експорт соняшникової олії на рівні вищому, ніж USDA.

Поточний 2022/23 МР — це виняток із правил. Різке падіння врожаю соняшнику в Україні призвело не до зростання, а навпаки — до падіння цін і на соняшник, і на олію на світовому ринку під впливом насамперед війни. Ситуація з урожаєм в Україні катастрофічна, падіння на 34% відбувається нечасто. Але світовий баланс виглядає зовсім по-іншому: виробництво олійних культур та олій — рекорд, виробництво соняшникової олії — 2-ге рекордне, запаси соняшнику — рекорд.

Очікування щодо зростання цін не виправдалося через фундаментальні чинники світового ринку. Погіршує також ситуацію ще й рекордно низький імпортний попит на олію під тиском ризиків транспортування Чорним морем. USDA прогнозує найнижчий з 2015/16 МР попит.

Привабливість ціни соняшникової олії порівняно із соєвою може змінити ситуацію на краще, вважає експерт.

Розрахунок краш-маржі показав, що перероблення соняшнику на цей час дуже вигідне порівняно навіть із довоєнним періодом. Це підтверджують темпи виробництва та особливо експорту соняшникової олії, що є досить непоганим результатом, зважаючи на різке скорочення врожаю.

Однак на тлі активного експорту олії відбувається такий же активний експорт соняшнику. За підсумками сезону, експорт соняшнику може значно поновити рекорд.

Нагадаємо, на ринках олійних культур певне пожвавлення спостерігається лише у напрямку соняшника, натомість ціни, попит та пропозиція на сою і ріпак залишаються стабільними.

На початку грудня у США адміністрація президента Байдена погодила збільшення відсоток домішки біопалива в бензині та дизелі. У Канаді ріпакова олія віднесена до сировини для виробництва біопалива, а в Європі переробні потужності олійного комплексу були максимально завантажені та продовжували активну переробку соняшнику та ріпаку.

У листопаді основні події на ринках сої та ріпаку відбувалися на американському континенті. Пізній посів сої в Аргентині створив ризики зменшення її врожайності, що буде мати певну підтримку для ціни на боби. Залишки соєвої олії перебували на піку за останні 29 місяців через зменшення попиту. Водночас у США збільшення потреби в соєвій олії на біопаливо спричинило дефіцит олії на ринку, що буде мати певну підтримку для цін олійного комплексу.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...