Новини / Фінанси     06 вересня 2023 13:20

Компанія Веревського збільшила частку в Кернел до 94%: міноритарії назвали його дії бізнес-шантажем


Компанія Namsen Limited Андрія Веревського викупила акції агрохолдингу “Кернел” на останньому тендері.

Про це йдеться в повідомленні компанії на Варшавській фондовій біржі.

Таким чином Веревський сконцентрував 94% акцій агрохолдингу. Всього було розміщено 216 млн акцій за ціною $0,2777 за акцію.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Дії Веревського викликали хвилю обурення у вітчизняних та іноземних міноритарних інвесторів. Так зокрема інвестори-поляки наголошують, що специфіка іноземних публічних компаній за визначенням призводить до того, що вони функціонують начебто на стику двох правових систем — країни реєстрації та польських правил ринку капіталу. Багато питань регулюються директивами ЄС, але їхнє транспонування до польського законодавства недосконале.

Про це в інтервʼю виданню Bankier.pl розповів польський інвестор Рафал Жешторський.

Він зазначає, що оскільки штаб-квартира “Кернел” знаходиться в Люксембурзі, до деяких питань застосовуватимуться лише закони Люксембургу. Існує також багато неясностей у законодавстві, їх можна інтерпретувати як на користь “Кернел”, так і на користь міноритарних акціонерів. Одним з таких моментів є рішення про делістинг.

“Оголосивши тендер, Namsen (компанія Андрія Веревського, — прим. ред.) використовував своєрідний бізнес-шантаж — закликав до продажу за невигідною ціною, водночас лякаючи акціонерів тим, що після проведення тендеру та незалежно від його результату він піде з біржі. Він зазначив, що, на його думку, не потрібна згода акціонерів, як у випадку з польською публічною компанією, а лише ради директорів. Це викликало паніку серед інвесторів, які почали побоюватися, що залишаться на акціях люксембурзької приватної компанії”, — каже інвестор.

Жешторський додав, що для деяких інвесторів, наприклад, відкритих пенсійних фондів, це було б абсолютно неприйнятним з точки зору регулювання. Таким чином Веревський через Namsen придбав понад 30 мільйонів акцій і отримав трохи понад 74% голосів на загальних зборах.

Нагадаємо, минулого тижня холдинг вирішив розмістити акції, щоб залучити до $60 млн від акціонерів. Мова йшла про додаткову емісію 216 млн акцій.

В компанії пояснили, що це робиться для скорочення заборгованості і залучення додаткового капіталу.

Читайте також: Кернел прокоментував скандал довкола залучення додаткового капіталу

Компанія має намір використовувати виручені від розміщення кошти здебільшого для скорочення заборгованості, як того вимагають її кредитори. “Кернел” днями оцінив втрати від російських обстрілів у липні – серпні щонайменше у $32 млн, зазначивши, що на відновлення зруйнованої та пошкодженої інфраструктури в деяких випадках знадобиться щонайменше 12 місяців.

Компанія також повідомила, що, враховуючи продовження війни росії проти України, навесні 2023 року ініціювала перед кредиторами продовження терміну відстрочки погашення основної суми боргу ще на рік – до 30 червня 2024 року, але продовжує виплачувати відсотки.

Найбільший співвласник “Кернела” через Namsen Ltd. – український бізнесмен Андрій Веревський, який цього року в рамках викупу та делістингу агрохолдингу з Варшавської фондової біржі збільшив свою частку з 41,3% до 74,05%: 12 травня було викуплено 30 млн 248,449 тис. акцій із заявлених Namsen 52 млн 57,219 тис. за ціною PLN18,5 за акцію (близько $4,47 за тодішнім курсом), що виводило на загальну ціну викупу близько $136,1 млн.

Наразі компанія очікує вердикту польського регулятора на заяву про делістинг, проти якого виступає частина міноритарних акціонерів.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також