Новини / Аналітика / Трейдинг     30 травня 2023 13:20

Хто імпортує продовольство в Україну: рейтинг країн-постачальників


Торік Україна імпортувала продовольства на $6,3 млрд. Основним постачальником (понад половина вітчизняного імпорту) є країни-члени ЄС. Лідером серед європейських імпортерів з 2017 року є Польща, яка торік експортувала в Україну товарів на $5,55 млрд, а Україна у відповідь – на $6,65 млрд.

Про це пише Дзеркало тижня.

Чимало харчів Україна купує в Туреччині ($538 млн), Німеччині ($449 млн), Італії ($391 млн), Нідерландах ($267 млн), Франції ($237 млн) та Норвегії ($225 млн). Домінують плоди, ягоди й горіхи, риба, морепродукти, алкоголь, різні харчі й овочі. Імпортуємо і морожені овочі: броколі, цвітну капусту ($5,5 млн за перші чотири місяці року), каву (понад $10 млн), чай ($3 млн), кондитерку та шоколад (майже на $28 млн), м’ясні паштети, ковбаси, навіть сало та птицю.

За минулий рік польський бізнес заробив на постачанні продовольства в Україну $881 млн.

“Доволі дивно, що за таких обставин польські фермери здійняли галас щодо українського експорту. Ніхто ж не нав’язував нашого зерна. Якщо його хтось купував, то йому (читай – державі) це було вигідно”, – зазначила експерт інформаційно-аналітичного центру “Агро перспектива” Лариса Гук.

Крім того, у відповідь на експорт зерна Польща продає Україні макарони – продукцію з високою доданою вартістю, вироблену з української сировини. Те ж саме стосується м’яса чи молочних продуктів. За словами керівника великого польського підприємства з випуску макаронних виробів, питома вага продажів до України зросла з 12 до 15%.

Торік польські фермери в рази наростили й постачання цибулі в Україну. За чотири місяці 2023-го ріпчастої цибулі завезли від сусідів на $11 млн, капусти – більш як на $4 млн, моркви та буряку – на $3,7 млн.

Нагадаємо, Європейська комісія готова продовжити обмеження щодо імпорту чотирьох товарів з України після 5 червня.

Європейська комісія 2 травня ухвалила тимчасові запобіжні заходи щодо імпорту окремих сільськогосподарських товарів із України.

Заборона на імпорт стосується української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику. Вона спрямована на усунення логістичних проблем, пов’язаних із цими товарами в Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

Як Єврокомісія підтримує країни ЄС

Нагадаємо, Європейська комісія заборонила імпорт чотирьох українських агропродуктів до п’яти держав ЄС – Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Заборона на імпорт стосується чотирьох сільськогосподарських продуктів – пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику. Вона спрямована на “усунення логістичних проблем”, пов’язаних із цими товарами в Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

Читайте також: Єврокомісія може повернути квоти на імпорт яєць, м`яса і заморожених фруктів з України

Заходи набули чинності 2 травня і триватимуть до 5 червня 2023 року. У цей період товари можуть імпортуватись у всі держави ЄС, окрім згаданих п’яти. Водночас через їхню територію може здійснюватись транзит української продукції.

Паралельно Болгарія, Угорщина, Польща і Словаччина пообіцяли скасувати свої односторонні заходи щодо української агропродукції.

Окрім того, виконавчий орган ЄС підтвердив надання фінансової підтримки європейських фермерів, рішення щодо якої буде ухвалене пізніше. Також будуть ухвалені заходи для полегшення транзиту українського зерна через “шляхи солідарності” до інших держав-членів ЄС та третіх країн.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також