В Україні у березні планується проведення індексації пенсій. Очікується, що пенсії стануть більшими на 13%. Однак далеко не всі пенсіонери отримають збільшені виплати, інформує портал “На пенсії“.
Згідно з даними Мінсоцполітики, остаточний розмір індексації пенсій буде визначено наприкінці цього місяця. За попередніми даними, він становитиме 13%. Відповідно, розрахункові пенсії без надбавок і доплат, стануть більшими на 13%.
Підраховано, що для того, аби пенсія зросла на 1 000 гривень індексації, вона має становити приблизно 8 000 грн. Відомо, що далеко не всі українці отримують таку пенсію, отже, і збільшення пенсії на таку суму чекає далеко не на всіх.
Для кого з пенсіонерів індексація пройде непоміченою:
Є кілька категорій пенсіонерів, виплати яких не підлягають очікуваній індексації в березні. Індексацію відчують ті, хто:
- вийшов на пенсію менш як 3 роки тому;
- отримує високі пенсії;
- отримує розрахункову пенсію, яка нижча за мінімальну.
Щодо останнього пункту, то мовиться про пенсійні виплати, які не досягали розміру мінімальної пенсії. Згідно з українським законодавством, громадянам не можуть платити пенсію, нижчу за мінімальне значення. У таких випадках пенсіонерам призначають доплати, щоб збільшити розмір пенсії до мінімального значення.
Виплати таких пенсіонерів будуть проіндексовані, але індексація просто замістить доплату до мінімальної пенсії, яку виплачує держава. Тому фактично розмір таких пенсій після індексації не стане більшим.
Зауважимо, соціальна захищеність пенсіонерів гарантована шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв’язку зі збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки, інформує ЦДЗУ.
Війна створила складні життєві обставини для всіх, хто проживає на території України, а тим більше для працюючих осіб. Наразі на підприємствах здійснюються зміни в організації виробництва та праці, відбувається реорганізація чи банкрутство, або навіть ліквідація установи, що неминуче веде до скорочення чисельності штату працівників, або повного їх звільнення. Бувають ще гірші випадки, коли здоров’я людину підводить і вона не має змоги вже працювати, а до виходу на пенсію залишилось не багато.
Законодавство України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення коштом суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру, в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її особою з інвалідністю або отримання членами її сім’ї цих виплат у визначених законом випадках.
Соціальна захищеність пенсіонерів гарантована шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв’язку зі збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки.
У першу чергу необхідно брати до уваги, що положення п. 10 ч. 1 ст. 42 Кодексу Законів про працю України захищає правові гарантії осіб, на переважне право на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, якщо особі залишилось 3 роки до пенсії. Але якщо з виключних обставин звільнення відбулося, то можуть бути застосовані нижче зазначені норми.
Відповідно до ч. 6-7 ст. 115 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування”, особам, яким залишилось 1,5 року до виходу на пенсію, можна вийти на неї достроково за певних умов. Так, якщо особа, трудовий договір з якою розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці. Зокрема з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку.
Відповідне положення реалізується за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі.
Нагадаємо, 28 листопада 2023 року президент Володимир Зеленський підписав Проєкт Бюджету на 2024 рік.
У Державному фонді майна відзвітували про результати малої приватизації. Зокрема, за об’єкти вдається виручати в рази більше грошей, аніж планувалося.
Фонд держмайна України з початку відновлення малої приватизації у вересні 2022 року залучив понад 1,24 млрд грн приватних інвестицій в аграрні активи. В середньому по три підприємці змагалися за 25 державних об’єктів. Це призвело до їх подорожчання приблизно втричі.
Фонд державного майна готує новий аукціон з приватизації єдиного майнового комплексу ДП “Білгород-Дністровський морський торговельний порт (МТП)”. Це буде вже п’ята спроба продати актив, адже призначені на 6 та 14 червня цього року приватизаційні аукціони із продажу ЄМК ДП “Білгород-Дністровський МТП” за ціною 184,9 млн грн не відбулися через відсутність заявок учасників.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!