Новини / Політика     27 січня 2023 13:26

Єврокомісія перегляне рішення про призупинення мит і квот на український аграрний експорт


Європейська комісія розглядає можливість перегляду рішення про призупинення мит і квот на український експорт агропродовольчої продукції протягом найближчих тижнів.

Про це пише Euroactiv із посиланням на джерела.

Таке рішення ухвалено після скарг з боку держав-членів союзу на збільшення агропродукції, що ставить фермерів ЄС у невигідне становище.

Зазначається, що у червні 2023 року планувався перегляд рішення законодавців ЄС про призупинення тарифів і квот на імпорт сільськогосподарської продукції з України. Однак Єврокомісія вже мобілізується, щоб переглянути цю домовленість у відповідь на “зростаючий тиск” з боку держав-членів на тлі успіху «шляхів солідарності», розповів співрозмовник, який був присутній на підготовчій зустрічі 23 січня перед зустріччю міністрів сільського господарства ЄС.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Комісія намагається вгамувати хвилювання щодо напливу зерна з України. ЄК підкреслила, що вона усвідомлює та пам’ятає про вплив так званих “шляхів солідарності” ЄС щодо збільшення експорту зерна з України до сусідніх країн, таких як Румунія чи Польща. Наприклад, ще у вересні румунські виробники зерна попереджали, що приплив українського зерна через ініціативу штовхає їх на межу банкрутства, тоді як нещодавно подібні скарги почули також з інших сусідніх країн, таких як Польща”, — пише видання.

Таким чином, за словами джерела, делегації з сусідніх країн, включаючи Польщу, Угорщину та Румунію, наголосили на необхідності подолання негативного впливу українського імпорту на сусідні країни та впливу на конкурентоспроможність їхніх фермерів, а деякі вимагали компенсації. Вони також висловили підтримку ідеї перегляду митної угоди для деяких зернових, імпортованих з України.

Читайте також: Зовнішня торгівля України рекордно зросла

Виконавча влада ЄС обговорюватиме це протягом наступних тижнів, зазначив співрозмовник, додавши, що майбутній саміт Україна-ЄС, який відбудеться 3 лютого, стане “можливістю” обговорити співпрацю ЄС і підтримку країн.

Нагадаємо, Голова Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Андрій Дикун звернувся до голови Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європарламенту Норберта Лінза щодо розгляду питання подальшого пільгового режиму для сільськогосподарських українських товарів.

На момент повномасштабного вторгнення росії торгівля агропродукцією між Україною і ЄС сягнула рекордного обсягу.

За останні 4 місяці середньомісячний темп експорту української агропродукції фактично досяг довоєнних показників. Завдяки скоординованій діяльності аграріїв, трейдерів, міжнародних партнерів та роботі “зернового коридору” Україні вдалося за 2022 рік експортувати понад 50 млн тонн зернових й олійних культур та продуктів їх переробки.

Україна з 24 лютого експортувала майже 39 млн т зернових, олійних культур і продуктів їх переробки. Найбільше вивезено кукурудзи, пшениці та соняшникової олії.

Протягом останніх років Україна впевнено входить до ТОП-5 найбільших постачальників органічної продукції до ЄС. Зокрема, у 2021 році наша країна посіла  5 місце у світі зі 126 країн за обсягами імпорту органічної продукції до ЄС із часткою 6,6% від загального обсягу.

В 2022 році експортна виручка від продукції агропромислового комплексу становитиме близько 23,3 млрд USD, що на 16% менше аналогічного показника минулого року. На початку 2022 року на фоні потенційного нападу росії на Україну експортні відвантаження були суттєво збільшені, що і дозволило уникнути ще вагомішого розриву в річних показниках. Так, в січні 2022 року показник експортної виручки вдвічі перевищив показник січня 2021 року.

Валерія Пепеля

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також