Новини / Політика     26 січня 2023 09:09

Аграрії просять Європарламент зберегти пільговий режим торгівлі з ЄС для України


Голова Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Андрій Дикун звернувся до голови Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європарламенту Норберта Лінза щодо розгляду питання подальшого пільгового режиму для сільськогосподарських українських товарів.

Відповідну заяву оприлюднено на сайті ВАР.

Причиною звернення до Комітету Європарламенту стала заява заступника міністра сільського господарства Польщі Януша Ковальського, щодо засідання Ради міністрів сільського господарства ЄС, на якому планується до обговорення пропозиція Польщі про відновлення мита на кукурудзу, курятину та яблука з України, а також про суворий контроль всього імпорту зерна з України. Зокрема це стосується технічного збіжжя.

Згідно з Регламентом № 870 режим буде застосовуватися до 5 червня 2023 року. Проте для України важливе його збереження та подальше продовження, адже аграрний сектор – ключова складова української економіки.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

До війни Росії проти України агросектор складав 20% ВВП держави. У 2022 році — став основою українського експорту та гарантом валютних надходжень від торгівлі. Аграрна частина склала 53% усього експорту, а загальна вартість продукції, за даними Міністерства аграрної політики України, склала понад $23 млрд.

“Скасування пільгового режиму для українських товаровиробників в умовах війни, коли аграрний сектор потерпає від збитків через постійні ракетні обстріли агресором, втрат врожаю і неможливістю провести повноцінну весняну посівну через мільйони гектарів замінованих полів, блокування росією роботи “зернової угоди”, це удар по економіці держави та загроза для майбутнього України”, – зазначив Андрій Дикун.

За словами пана Норберта Лінза абсолютна більшість членів Європарламенту підтримує обраний для України курс лібералізації ринку ЄС, не дивлячись на усі складнощі, які виникають, зокрема для сусідніх країн з Україною, починаючи з Польщі.

“Експорт українського зерна за словами Польщі обвалює ціни на їхню продукцію, така проблема дійсно є, тому ми шукатимемо шляхи розв’язання цього питання та інструменти для можливої компенсації втрат польських фермерів аби продовжити допомагати Україні”, – сказав глава Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європарламенту.

Андрій Дикун та Норберт Лінз погодилися, що ситуація, коли Україна не може  повноцінно експортувати зерно лише через порти у Чорному морі, і вимушена здійснювати логістику зокрема через територію Польщі, впливає на внутрішній ринок сусідніх із нею країн. Проте, під час війни пільговий режим для сільськогосподарських українських товарів має продовжуватися.

Читайте також: Зовнішня торгівля України рекордно зросла

Також сторони обговорили створення міжнародного фонду для відновлення аграрного сектору України. Мета фонду – надання гарантій комерційним банкам аби аграрії з деокупованих територій, могли взяти кредити на відбудову знищених росіянами господарств, зруйнованої або вкраденої техніки і відновлення поголів’я.

Окрему увагу приділили необхідності допомоги із обладнанням для розмінування територій, адже Україна зараз – найбільше заміноване місце в світі, що створює небезпеку не лише для пересування мирного населення, але й для проведення весняної посівної та забезпечення продовольством населення в Україні і залежних від неї світових держав. Зокрема, понад 400 млн людей, що проживають в країнах Африки, Азії, Близького Сходу.

Голова Всеукраїнської аграрної ради подякував пану Лінзу, який є представником Німеччини, за підтримку його країною людей з України, які були вимушені шукати прихистку за кордоном, та за можливість донести до Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європарламенту важливі питання для допомоги українським фермерам.

Нагадаємо, на момент повномасштабного вторгнення росії торгівля агропродукцією між Україною і ЄС сягнула рекордного обсягу.

За останні 4 місяці середньомісячний темп експорту української агропродукції фактично досяг довоєнних показників. Завдяки скоординованій діяльності аграріїв, трейдерів, міжнародних партнерів та роботі “зернового коридору” Україні вдалося за 2022 рік експортувати понад 50 млн тонн зернових й олійних культур та продуктів їх переробки.

Україна з 24 лютого експортувала майже 39 млн т зернових, олійних культур і продуктів їх переробки. Найбільше вивезено кукурудзи, пшениці та соняшникової олії.

Протягом останніх років Україна впевнено входить до ТОП-5 найбільших постачальників органічної продукції до ЄС. Зокрема, у 2021 році наша країна посіла  5 місце у світі зі 126 країн за обсягами імпорту органічної продукції до ЄС із часткою 6,6% від загального обсягу.

В 2022 році експортна виручка від продукції агропромислового комплексу становитиме близько 23,3 млрд USD, що на 16% менше аналогічного показника минулого року. На початку 2022 року на фоні потенційного нападу росії на Україну експортні відвантаження були суттєво збільшені, що і дозволило уникнути ще вагомішого розриву в річних показниках. Так, в січні 2022 року показник експортної виручки вдвічі перевищив показник січня 2021 року.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також