Новини / Технології     13 січня 2021 19:00

Як перетворити кукурудзяну стерню на джерело прибутку

Американські науковці дослідили, як випас худоби на пожнивних залишках впливає на ґрунт і врожайність наступних культур

Кукурудзяна стерня незрідка становить справжню проблему для фермерів. При пожнивні залишки цієї культури – цінний кормовий ресурс. Листя, лушпиння і качани можуть слугувати їжею худобі. При правильному поводженні залишки кукурудзи можуть збільшити дохід ферми, забезпечити худобу доступною їжею і збільшити ефективність земель.

Морган Грабау, членкиня Американського агрономічного товариства, вивчає взаємодію випасу худоби і врожайності сільськогосподарських культур. Нещодавно вона представила своє дослідження на віртуальних щорічних зборах ASA-CSSA-SSSA. Про це повідомляє Американське агрономічне товариство.

«Залишки кукурудзи – це недооцінений ресурс. Тільки 15% полів із залишками кукурудзи в центральній частині США йдуть під випас», – каже Грабау.

Фермери побоюються пасти худобу на полях, де була зібрана кукурудза через можливе ущільнення ґрунту. Адже якщо стадо занадто ущільнить землю, то майбутні посіви можуть погано рости. Розв’язання цієї проблеми стало основним напрямком роботи Грабау.

Її дослідження виявили показали, що ущільнення не так уже й погано під час осіннього та зимового випасу, в тому разі якщо ґрунт сухий і промерзлий.

Грабау вивчила дві різні системи випасу. В одній системі дослідники дозволили невеликій кількості ВРХ пастися на кукурудзяних полях впродовж 45 днів, починаючи з середини лютого. В інша системі поголів’я великої рогатої худоби було в три рази більше, але скоротився час випасу до 15 днів в березні. Таким чином, загальна площа випасу була однаковою. Але час, проведений на вологих полях, варіювався, що могло вплинути на реакцію ґрунту при витоптуванні.

Читайте: Держекоінспекція жорсткіше штрафуватиме забруднювачів земель

Дослідники вивчили кукурудзяні поля в Небрасці, де після збору врожаю близько половини кукурудзяних полів віддають під випас. Команда виміряла різні властивості ґрунту, які сприяють ущільненню, а також врожайність сої, посіяної на полях в наступному сезоні після того, як велика рогата худоба перейшла на випас. Експеримент повторювався впродовж двох років.

«Як і в попередніх дослідженнях осіннього випасу, весняний випас не вплинув на властивості ґрунту і врожайність, незалежно від кількості худоби і площі полів», – каже Грабау.

Урожайність сої на полях після випасу показала деякі зміни. Висококонцентрований випас який проходив впродовж 15 днів навіть трохи підвищив урожайність.

«Таке збільшення врожайності може бути пов’язано з видаленням більшої кількості пожнивних залишків, що призводить до підвищення температури ґрунту сприятливою для росту рослин», – зазначила Грабау.

Худоба дійсно спричинила певне ущільнення ґрунту, але лише у його верхньому шарі.

«Ущільнення не є постійним», – каже Грабау. «Ґрунт може знову розпушуватися в міру висихання і насичення водою знову і знову, мікробна активність в ґрунті також знижує ущільнення».

На підставі цього дослідження вчені пропонують фермерам не бояться пасти своїх корів на залишках, а навпаки, включити цей елемент до власної технології.

Нагадаємо,раніше Landlord повідомляв про те, що біопестициди є точним інструментом проти конкретних видів шкідників

Читайте також