Новини / Політика     08 серпня 2019 11:03

3 етапи формування ринку землі від радника президента Олега Устенка

Відомий економіст, виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко переконаний: ринок землі в Україні обов’язково з’явиться, він називає три етапи його відкриття.

Про перспективи ринку землі в Україні позаштатний радник президента України Олег Устенко розповів в ефірі 24 каналу.

Розмова про ринок землі розпочалася з того, що є певні застереження в суспільстві щодо вільного продажу земель.

– Україна живе постійно в якихось міфах, пов’язаних з тим, що хтось хоче купити, вибити землю, витягти з-під ніг, залишити без засобів існування. Про що ми взагалі говоримо? Про економіку в 130 мільярдів доларів. Це менше, ніж відсоток від великих ринків. Жоден капіталіст у Берліні Парижі чи Нью-Йорку не лягає спати з думкою: як би так йому набити свої кишені за рахунок бідної країни у Центральній та Центрально-Східній Європі під назвою Україна. До нас не заходять інвестори, – Олег Устенко почав із розвінчування міфу.

Він навів статистику: за останній рік прямі інвестиції в Україну склали 2 мільярда доларів, хоча раніше цей показник сягав 3,5 мільярдів, отже, приплив інвестицій скорочується.

– Ніхто не збирається нічого скуповувати. Не стоїть капіталіст із Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини чи Росії або Білорусі з мішком грошей, намагаючись зайти сюди, на нашу економіку, й купити все, що у нас є, – переконаний економіст.

Він каже, що ринок землі в Україні з’явиться, і це повинно відбутися обов’язково. Олег Устенко підкреслює, що це була одна із політичних обіцянок президентської політичної сили «Слуга народу», яка прийшла до влади, й особисто Володимира Зеленського, який заявляв про відкриття ринку землі під час зустрічі з бізнесом.

На думку президентського радника, відкриття ринку землі в Україні проходитиме в три етапи.

Перший етап: негайна приватизація землі, що знаходиться у державній власності

– Я дуже проти землі в державних руках, тому що землю використовують не держава Україна, а ті, хто від цього отримує ренту. Наприклад, земля академії наук. Хто нею користується? Чи вона використовується під певні селекційні рослини? Землю здають в оренду за три копійки, собі беруть 53 копійки в іноземних грошах до кишені. Земля, яка є у військових частин, взагалі не використовується. Частина цих земель просто розорана, а її ж не безкоштовно віддали,  хтось цим користується. Так продайте її! Державна земля знаходиться в когось у користуванні, але платники податків нічого від цього не отримують. Продайте її, негайно продайте. Зупиніться і потік «скудоумія» українських політиків, які кажуть що не можна продавати цю землю.

Радник президента підкреслив, що зараз зиск від державної землі отримують корупціонери, які мають можливість нею розпоряджатися.

Другий етап – тестування ринку землі

На цьому етапі, за словами Олега Устенка, слід подивитися, як працює ринок землі, щоб перейти до третього етапу.

Читайте: Ринок землі: Земля повинна коштувати близько 5000 євро – Ірина Паламар

Третій етап – повний ринок землі

– Хоче власник – він продає, не хоче – не продає. Я впевнений: ми тут зіштовхуємося з лобі капіталістів, які казатимуть, що не треба продавати, – зауважив Олег Устенко.

За його словами, лобісти, які зараз використовують землю, мають свої інтереси. Ринок землі означає, що треба викласти велику суму за один гектар землі.

– Я відверто не можу звинувачувати наших аграріїв, тому що в них теж немає грошей, як і в усіх інших. Вони хотіли б купити цю землю, але в них немає грошей, – каже Олег Устенко про мотиви лобістів, які не схвалюють ринок землі. – Так, на першому етапі можуть зайти іноземці. Але ж це питання регулювання: тоді скажіть, що ви не допускайте на цей ринок іноземців, визначте, якою буде логіка.

Остання фраза економіста стосувалася державної політики та регуляції у питанні ринку землі. Радник президента переконаний: повинні бути політичні рішення, які врегулюють всі суперечливі питання. Саме ж відкриття ринку землі дасть можливість реального притоку інвестицій, переконаний Устенко.

Під час розмови в студії він говорив і про велику приватизацію, олігархів в Україні та про ріст доходів українців – більше детально дивіться у відео.

Раніше Landlord наводив іншу думку про державні землі. Так, завідувач кафедри НУБіП України, член ради асоціації «Земельна спілка України» Андрій Мартин, переконаний, що старт ринку землі з продажу лише державних угідь приречений на невдачу.

Політика        2 години тому

Трудова міграція, брак інвестицій та рейдерство: Олег Устенко розповів, що гальмує економіку України ВІДЕО

Трудова міграція з країни може швидко призвести до занепаду української економіки. При цьому зменшити відтік робочої сили неможливо лише підняттям зарплат на підприємствах – бізнесу потрібні інвестиції для збільшення продуктивності праці та надійний захист від рейдерства.

Про це розповів радник президента України, економіст Олег Устенко в інтерв’ю Радіо НВ.

За словами Олега Устенка, трудова міграція – це колосальний виклик, що стоїть перед Україною, оскільки українська економіка дуже залежить від праці.

«Це означає, що чим більша в нас буде міграція робочої сили, тим більше буде незадоволених громадян, які залишатимуть нашу територію, тим меншими спочатку в нас будуть темпи економічного зростання і тим гірші в нас будуть справи з економікою загалом», – говорить радник президента.

Президент України Володимир Зеленський декларує, що Україна має здійснити стрибок-прорив і показати 5-відсоткове зростання економіки за рік. Але якщо не зупинити відтік трудового капіталу, то цієї мети досягти не вдасться, – відзначає Олег Устенко.

Читайте: Зеленський очікує на тісну співпрацю в агросекторі з Ізраїлем

Експерт наголошує, що зменшити трудову міграцію неможливо самим підняттям зарплат, оскільки це дуже швидко вдарить по рентабельності бізнесу.

Підприємствам потрібно насамперед підняти продуктивність праці, а це можливо лише завдяки інвестиціям у новітні технології. Своєю чергою інвестувати у виробництво може лише той, хто має гарантії, що його підприємство завтра належатиме йому, а не буде «з’їдене бюрократичною машиною, різноманітними корупційними каналами-схемами» або внаслідок рейдерства.

Повне інтерв’ю з Олегом Устенком можна побачити на відео:

Як повідомляв Landlord, Олег Устенко вважає, що обмеження, які були введені в Україні на поставки російських товарів, зіграли позитивну роль для українського бізнесу, оскільки це стало поштовхом для розвитку вітчизняного виробництва мінеральних добрив.

Поділися

Фінанси        5 години тому

Земля-годувальниця: Нацбанк випустив пам’ятну монету ФОТО

Наголошуючи на цінності і значенні землі, Національний банк України ввів у обіг пам’ятну монету Земля-годувальниця номіналом 10 грн. Вартість монети – 1176 грн, випущено її тиражем 4 тис.

Про це повідомляє НВ Бізнес.

З цього приводу прес-служба НБУ зазначає: «Монета присвячена цінності і значенню землі-годувальниці, яка за всіх часів залишається джерелом життя і матеріальних благ».

На аверсі монети на тлі рослинного орнаменту зображено малий Державний Герб України, праворуч від нього – рік карбування монети (2019) і стилізована композиція – фігура сіяча, який тримає кошик із золотим зерном (локальна позолота), ліворуч від сіяча вертикальні смуги, що символізують золоте зерно (локальна позолота), рілля і вертикальні написи: на золотому тлі – Україна, на дзеркальному – Десять гривень.

Читайте: УПОА запустила нові сервіси з просування експорту

На реверсі монети розміщено стилізовану композицію з висоти пташиного польоту: на тлі стилізованого рослинного орнаменту зображено орача, який править парою волів, запряжених у плуг. Зліва на дзеркальному тлі вертикальний напис: Земля / Годувальниця.

Landlord раніше повідомляв про те, як аграрії врятували гривню: рекордний експорт зернових наприкінці 2018 року допоміг втримати курс гривні за рахунок отриманої валютної виручки.

Фото: НБУ

Поділися

Політика        17 серпня 2019 10:02

Дмитро Разумков назвав ринок землі спірним питанням

Лідер партії «Слуга народу», хоч і вважає питання ринку землі спірним, але порівняв мораторій на її продаж із забороною продавати мобільний телефон.

Свою позицію з питання ринку землі Дмитро Разумков озвучив у інтерв’ю виданню «Новое время» у відповідь на те, які непопулярні, але важливі питання планує вирішувати партія «Слуга Народу».

«Ринок землі, звичайно, спірне питання. Його рішення, з одного боку, може знизити підтримку, але, думаю, нам вдасться вирішити його так, що це зіграє нам у плюс», – заявив Разумков.

Дмитро Разумков поки що не назвав конкретні законопроекти, але запевнив, що партія «Слуга народу» готова протистояти популістським заявам щодо питання ринку землі.

Читайте: Разумков розповів, коли знімуть мораторій на землю

«Нехай популісти спробують провести закон про заборону людині продавати свій мобільний телефон, наприклад», – іронічно зауважив він.

Як повідомляв Landlord, раніше Разумков заявляв, що земельна реформа не першочергове питання.

Поділися

Земля        13 серпня 2019 13:50

Як працює ринок землі в Канаді, США та Австралії

Готуючись до зняття мораторію на продаж землі в Україні, варто більше дізнатися про те, за якими принципами діє земельний ринок в інших державах та які ціни на сільгоспугіддя встановлено за кордоном.

На прикладі  Канади, США та Австралії це питання досліджував Бізнес Цензор.

Канада

Належить до найбагатших країн світу з високим доходом на душу населення та найбільших світових постачальників сільгосппродукції.

Читайте: Слід відмовитися від безоплатної приватизації землі – Олександр Краснолуцький

Тип ринку: відкритий з обмеженнями в деяких провінціях.

Ціна сільгоспземлі: $4,75 тис./га.

Основні характеристики:

 • 65% землі перебуває в приватній власності.
 • Зайнятість в агросекторі – 2,1%.
 • На частку агросектора в загальному ВВП припадає 1,5%.
 • Сільгоспвиробництво повністю забезпечує внутрішні потреби в основних видах продукції. Під сільське господарство використовується 63,3 тис. га землі (7,2% всієї території країни), із них 43 млн га – рілля.

Як регулюється ринок

 • Обмежень по площі немає, крім провінції Острів принца Едуарда. У цій провінції фізособа не може бути власником більше 404 га, а юрособа – не більше 1,214 га. Іноземці можуть купити без дозволу уряду не більше 5 акрів (близько 2 га) землі.
 • У Квебеку іноземці можуть купити не більше 10 акрів (4 га) без дозволу Комісії із захисту сільгосптериторії Квебека, з дозволом – до 2470 акрів (близько 1000 га). У Манітобі іноземці не можуть купити більше 40 акрів (16 га), за винятком, якщо їм надано дозвіл від Ради сільського господарства Манітоби. У Саскачевані іноземці не можуть купити більше 10 акрів (4 га). В Альберті іноземці можуть купити не більше 2 ділянок загальною площею 20 акрів (8 га).

Ферма у Квебеку

Результат реформи

У Канаді була проведена одна з наймасштабніших реформ ринку землі. Конституцією визначено виключне право провінцій на володіння землею і розпорядження нею. Для запобігання зловживань при продажу державних земель усі операції із землею проходять на відкритих аукціонах.

65% сільгоспземель – у власності фермерів. Держава стежить за ефективним використанням усіх земель. Лібералізація ринку сільгоспземлі позитивно вплинула на економічний розвиток країни.

США

Постіндустріальна країна, яка посідає 3-тє місце у світі за площею і чисельністю населення. Сільське господарство – високорентабельне.

Тип ринку: відкритий.

Ціна сільгоспземлі: $10,2 тис./га.

Основні характеристики:

 • У приватній власності перебуває 93% сільгоспземель.
 • У АПК задіяно 1,6% населення
 • На частку агросектора в загальному ВВП припадає 1,4%.
 • Ринок землі існує понад 150 років.
 • 45% площі країни використовується для сільського господарства.
 • 17% земельного фонду – рілля.

Як регулюється ринок

 • Іноземці можуть купувати сільгоспземлю, але повинні повідомити Міністерство сільського господарства США.
 • У деяких штатах іноземці не можуть використовувати пасовища і водойми. Іноді зобов’язані подавати спеціальний звіт щодо інвестицій і доходів від ведення сільського господарства.
 • Ціни регулюються ринком. Обмежень щодо мінімальної і максимальної площі немає.
 • Податки в кожному штаті свої. Ставка податку залежить від площі ділянки. Варіюється від $1 за 1 га в штаті Нью-Мексико до $140 за 1 га в штаті Род-Айленд.

Виноградник у штаті Каліфорнія

Результат реформи

Після громадянської війни реформа ринку землі була визнана пріоритетною. Права на володіння сільгоспземлями були передані громадянам ще в 1862 році. Понад 150 років встановлювалися різні правила.

Зараз ринок ліберальний і відкритий. Це робить США привабливими для інвестицій у сільське господарство.

Земля дедалі дорожчає.

Середній розмір ферми у США – 170 га, агрохолдингу – 530 га. Тільки 8% аграріїв мають земельний банк більше 1 тис. акрів (404 га).

Усе більш популярною стає купівля ранчо, оскільки сьогодні технології дозволяють людям жити і працювати у віддалених районах. Вартість ранчо – від $3 до 10 млн.

Австралія

Один із найбільших у світі виробників і експортерів зернових. Сільське господарство – одна з основних галузей економіки країни.

Тип ринку: відкритий.

Ціна сільгоспземлі: $ 1,6 тис./га.

Основні характеристики:

 • На сільгоспземлі припадає 53% площі країни.
 • Рілля становить 6%.
 • У приватній власності перебуває 77% земель.
 • 61% площі країни покривають близько 136 тис. фермерських і скотарських господарств.
 • Частка агросектора в загальному ВВП країни – 3%.
 • В АПК задіяно 3,6% населення.

Як регулюється ринок

 • Іноземцям дозволили купувати сільгоспземлі у 1975 році. У 2015 році для них ввели норму. Угоди за участю іноземців, які перевищують $15 млн, повинні бути схвалені австралійським урядом.
 • Вимог щодо площі не встановлено. Ціна не регулюється державою і різко відрізняється в різних регіонах. Ціна на землю в Австралії вважається однією з найнижчих із розвинених країн Заходу.
 • У всіх штатах, крім північних територій, сплачується щорічний податок на землю. Часто власники сільгоспземлі звільняються від сплати цього податку.
 • Іноземні інвестиції активно підтримуються урядом Австралії. Проте іноді угоди можуть бути заблоковані, якщо вони не відповідають національним інтересам країни.

Австралійський виноградник

Результат реформи

Ринок землі не отримав активного розвитку. Величезні території в більшості непридатні для ведення ефективного сільського господарства. Є проблема нестачі ріллі.

Але завдяки підтримці уряду продуктивність виробництва зростає. Найактивніше йдуть боротьба із засоленням ґрунтів і впровадження штучного зрошення.

Landlord раніше повідомляв про те, як працює ринок землі в пострадянських країнах: механізми, ціни, результати

Фото: depositphotos

На заставці: Сільгоспугіддя у штаті Массачусетс

Поділися

Земля        12 серпня 2019 08:19

В Україні запрацював онлайн-сервіс для аудиту земельних ділянок

Із серпня 2019 року в Україні для всіх учасників агроринку почав працювати онлайн-сервіс Feodal.online, який надає інформацію про земельні ділянки та їх власників. З його допомогою аграрії зможуть, зокрема, захистити свій бізнес від рейдерської реєстрації прав на землю.

Про це повідомляє Delo.

На початку 2019 року сервіс запустили в тестовому режимі під назвою Agroanalytics.pro, і за півроку ним уже скористалися 530 клієнтів. У період тестування розробники отримали багато рекомендацій і побажань від користувачів, що дало змогу, за словами засновника сервісу Андрія Дем’яновича, «якісно допрацювати продукт».

У серпні  було проведено ребрендинг: ресурс отримав офіційну назву Feodal.online і вже почав діяти для всіх учасників агроринку, допомагаючи їм стежити за своїм земельним банком.

Читайте: Три випадки рейдерства на Одещині: використовуються підроблені договори

Feodal.online дає можливість здійснити до 5000 запитів на годину. Вартість одного запиту – 0,9 грн.

Основні переваги сервісу Feodal.online:

 • Оперативність.
 • Конфіденційність (не потрібно залучати сторонніх фахівців).
 • Наповнення та оновлення інформації автоматично в 1С та ГІС.
 • Автоматичне повідомлення в разі перереєстрації прав власності на земельну ділянку.
 • Оперативна підготовка інформації про земельні ділянки для позики (дані для аграрної розписки можна отримати за 30 хв).
 • Аудит земельного банку для кредитора.

Landlord раніше повідомляв про те, що в Україні все більше людей користуються послугою онлайн-подання документів на реєстрацію земельних ділянок. Частка документів, надісланих до Держгеокадастру в І кварталі 2019 року в електронному вигляді, становила 73%.

Поділися
Показати ще