Новини / Політика     08 серпня 2019 11:03

3 етапи формування ринку землі від радника президента Олега Устенка

Відомий економіст, виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко переконаний: ринок землі в Україні обов’язково з’явиться, він називає три етапи його відкриття.

Про перспективи ринку землі в Україні позаштатний радник президента України Олег Устенко розповів в ефірі 24 каналу.

Розмова про ринок землі розпочалася з того, що є певні застереження в суспільстві щодо вільного продажу земель.

– Україна живе постійно в якихось міфах, пов’язаних з тим, що хтось хоче купити, вибити землю, витягти з-під ніг, залишити без засобів існування. Про що ми взагалі говоримо? Про економіку в 130 мільярдів доларів. Це менше, ніж відсоток від великих ринків. Жоден капіталіст у Берліні Парижі чи Нью-Йорку не лягає спати з думкою: як би так йому набити свої кишені за рахунок бідної країни у Центральній та Центрально-Східній Європі під назвою Україна. До нас не заходять інвестори, – Олег Устенко почав із розвінчування міфу.

Він навів статистику: за останній рік прямі інвестиції в Україну склали 2 мільярда доларів, хоча раніше цей показник сягав 3,5 мільярдів, отже, приплив інвестицій скорочується.

– Ніхто не збирається нічого скуповувати. Не стоїть капіталіст із Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини чи Росії або Білорусі з мішком грошей, намагаючись зайти сюди, на нашу економіку, й купити все, що у нас є, – переконаний економіст.

Він каже, що ринок землі в Україні з’явиться, і це повинно відбутися обов’язково. Олег Устенко підкреслює, що це була одна із політичних обіцянок президентської політичної сили «Слуга народу», яка прийшла до влади, й особисто Володимира Зеленського, який заявляв про відкриття ринку землі під час зустрічі з бізнесом.

На думку президентського радника, відкриття ринку землі в Україні проходитиме в три етапи.

Перший етап: негайна приватизація землі, що знаходиться у державній власності

– Я дуже проти землі в державних руках, тому що землю використовують не держава Україна, а ті, хто від цього отримує ренту. Наприклад, земля академії наук. Хто нею користується? Чи вона використовується під певні селекційні рослини? Землю здають в оренду за три копійки, собі беруть 53 копійки в іноземних грошах до кишені. Земля, яка є у військових частин, взагалі не використовується. Частина цих земель просто розорана, а її ж не безкоштовно віддали,  хтось цим користується. Так продайте її! Державна земля знаходиться в когось у користуванні, але платники податків нічого від цього не отримують. Продайте її, негайно продайте. Зупиніться і потік «скудоумія» українських політиків, які кажуть що не можна продавати цю землю.

Радник президента підкреслив, що зараз зиск від державної землі отримують корупціонери, які мають можливість нею розпоряджатися.

Другий етап – тестування ринку землі

На цьому етапі, за словами Олега Устенка, слід подивитися, як працює ринок землі, щоб перейти до третього етапу.

Читайте: Ринок землі: Земля повинна коштувати близько 5000 євро – Ірина Паламар

Третій етап – повний ринок землі

– Хоче власник – він продає, не хоче – не продає. Я впевнений: ми тут зіштовхуємося з лобі капіталістів, які казатимуть, що не треба продавати, – зауважив Олег Устенко.

За його словами, лобісти, які зараз використовують землю, мають свої інтереси. Ринок землі означає, що треба викласти велику суму за один гектар землі.

– Я відверто не можу звинувачувати наших аграріїв, тому що в них теж немає грошей, як і в усіх інших. Вони хотіли б купити цю землю, але в них немає грошей, – каже Олег Устенко про мотиви лобістів, які не схвалюють ринок землі. – Так, на першому етапі можуть зайти іноземці. Але ж це питання регулювання: тоді скажіть, що ви не допускайте на цей ринок іноземців, визначте, якою буде логіка.

Остання фраза економіста стосувалася державної політики та регуляції у питанні ринку землі. Радник президента переконаний: повинні бути політичні рішення, які врегулюють всі суперечливі питання. Саме ж відкриття ринку землі дасть можливість реального притоку інвестицій, переконаний Устенко.

Під час розмови в студії він говорив і про велику приватизацію, олігархів в Україні та про ріст доходів українців – більше детально дивіться у відео.

Раніше Landlord наводив іншу думку про державні землі. Так, завідувач кафедри НУБіП України, член ради асоціації «Земельна спілка України» Андрій Мартин, переконаний, що старт ринку землі з продажу лише державних угідь приречений на невдачу.

Читайте також