Новини    11 квітня 2023 18:17

Готові конкурувати на ринку ЄС — як під час війни працює молочне підприємство на Кіровоградщині

У зв’язку з війною, реалізація продукції зменшилась на 40%. 

Розташоване у Світловодській громаді Кіровоградської області молочне підприємство на ринку України 15 років. Основним напрямком діяльності підприємства є переробка молока, виробництво розсільних і м’яких сирів та вершкового масла, розповів керівник підприємства Олег Медяник, передає “Тваринництво сьогодні”.

Підприємство забезпечене власною сировинною базою, мають майже 400 голів великої рогатої худоби. Потужність підприємства – 20 тонн на добу.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Ми робимо м’які розсільні сири: бринза болгарська, фета українська, крем-сир, моцарелла, сир для смаження і гриля, до речі, ми єдині в Україні, хто його виробляє, — каже  Медяник. — В мене підприємство, від лану до столу. Я виробляю корма, я годую худобу, я виробляю молоко, я його переробляю, виробляю продукцію, цю продукцію продаю.

В перший день повномасштабного вторгнення частина працівників не вийшла на роботу. Півтора тижня люди не виходили на роботу. Реалізовувати продукцію не мали змоги, тому що всі дороги були перекриті. Молоко не виливали — у підприємства є власна переробка. “Їздив збирав людей, самих основних працівників і переробляли це молоко. Сам брав в руки інструмент і працювали. Працювали на склад”.

Далі зрозуміли, що не можуть збувати продукцію. “Ми не могли заправити наш транспорт. В Україні ніде не можна було купити дизельне пальне. Ми почали використовувати транспорт на газу, потім газу не стало. Коли більш-менш з’явився бензин, почали переводити транспорт на бензин”.

Читайте також: “Тривожне очікування” – у польській Асоціації молокопереробників прокоментували ситуацію на ринку

Взимку працювали раз в три дні. Збут зменшився. За словами керівника підприємства, до повномасштабного вторгнення збували свою продукцію на території усієї України.

Обласні програми підтримки місцевих товаровиробників його підприємства не торкнулась. “Я чув, що деякі молочні господарства нашої області отримували підтримку. Але на собі я не відчув. Багато звертався. Нашому господарству підтримки не було”.

У зв’язку з війною, реалізація продукції зменшилась на 40%.

Нині підприємство зменшило обсяги виробництва, скоротили закупівлю молока від інших постачальників. “Власного молока, до війни, нам не вистачало для виробництва і ми докупляли. Після вторгнення скоротили закупівлю молока від інших постачальників”.

Чи вбачає розвиток галузі у створенні кооперативів, коли менші господарства об’єднують, щоб стати потужнішими, говорить, створив декілька сільгосппідприємств із закупівлі молока, але вони не запрацювали.

У маленькому селі 20-50 людей здають молоко, для цього потрібно, щоб був приймальний пункт. Його треба облаштувати, потрібні щоденні витрати. Повинен бути ветеринарний лікар, який би забезпечив це приймання. Треба аналізи робити. Перевірка на якість – це додаткове обладнання. Повинен бути бухгалтер.

Всі складові впливають на собівартість молока. “Ми спробували, порахували — фінансово це не доцільно. Моя думка, що в цьому майбутнього немає. Треба думати інші форми розвитку”.

З власною продукцією готові конкурувати на європейському ринку. “А де не готові, готові мінятися, покращуватися. Ми одні з небагатьох в Україні випускаємо натуральну продукцію. Ми не користуємося замінниками, добавками, молокозамінювачами, тощо. У нас вся продукція натуральна”.

Нагадаємо, руйнування ланцюжків реалізації молока-сировини, а також готової продукції, цілих молочнотоварних ферм та молокопереробних заводів спричинило падіння закупівельних цін на молоко відразу на 4,6 євро/100 кг.

Через знеструмлення виробників та переробників молочних продуктів внаслідок обстрілів та планові відключення задля економії електроенергії, порушено основні виробничі процеси молокопереробних підприємств. Це може призвести до скорочення виробничих потужностей та дефіциту товарів.

Також виробники просять скасувати заборону на приймання молока від населення під час війни. Якщо заборонити заводам приймати молоко від населення зараз, це створить величезний дефіцит сировини і помітне її здорожчання. В результаті ми побачимо ще дорожчі молокопродукти на полицях.

Ціни на молоко зростають по всьому світу, оскільки війна в Україні загрожує постачанням кормів і добрив для корів.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...