Новини / Думки / Рослинництво / Садівництво     13 вересня 2022 12:30

Горох та греча замість пшениці: як через війну змінюються пріоритети фермерів


Через війну в Україні велика кількість аграрних підприємств вже змінила або зараз змінює спеціалізацію. Одні культури вже не вирощуються, їх замінили інші.

Виробництво деяких культур, яке зростало до початку вторгнення росіян, зараз буде зменшуватися, а наступного року впаде, повідомляє “Урядовий кур’єр” із посиланням на експертів НААН та KSE.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Так, вже цього року може зменшитися виробництво низки раніше популярних сільгоспкультур:

  • зерно та зернобобові культури – падіння на 30%;
  • пшениця – на 34%;
  • ячмінь – на 45%;
  • кукурудза – на 2%;
  • технічний соняшник – на 34%;
  • інші технічні культури – на 30%.

Втім, експерти кажуть, що це жодним чином не вплине на задоволення внутрішньої потреби населення. Наприклад, виробництво гречки за рахунок пересівання та зміни структури надасть змогу окрім забезпечення потреб населення навіть отримати певні залишки для експорту.

Але загалом, українці почнуть все частіше звертатися до практики 90-х років, коли город міг годувати усю сім’ю.

“Знов актуальною стає популярна у 1990-ті практика городництва. Дедалі більше громадян згадують про наявність у них земельних ділянок та беруться їх обробляти, щоб виростити базові продукти. У сільській місцевості тренд на самозабезпечення може бути розширено за рахунок утриманням свійської птиці та тварин – аж до великої рогатої худоби” – розповів виконавчий директор Північного міжрегіонального наукового центру НААН Олександр Нечипоренко.

Заступник голови правління Асоціації представників малого та середнього бізнесу Києва Вікторія Тютюнникова, своєю чергою, нагадала, що до початку війни аграрії були зосереджені на виробництві низки культур – зокрема, це були пшениця, соняшник та кукурудза. Значна частина врожаю цих культур призначалася на експорт. Але війна та блокування окупантами портів внесли свої корективи.

“Блокування портів показало недоліки експорту великого обсягу цих товарів, тому зростає попит на нішеві високомаржинальні культури (горох, ягоди, гірчиця тощо), транспортування яких більш варіативне” – резюмувала вона.

Нагадаємо, що за прогнозами найменший врожай у 2022 році українські фермери отримають з пшениці, соняшнику та ячменю, оскільки значна частина вирощування цих культур знаходиться безпосередньо у регіонах, що страждають від окупації та бойових дій.

Також раніше в НААН розповіли, як фермерам проводити посівну в умовах війни.

АНТОН КОРЖ

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також