Фінанси

Аграрії зможуть отримати компенсацію за розмінування сільгоспземель, проведене власним коштом

Кабінетом міністрів України внесено зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення.

Про це в Телеграм-каналі повідомив постійний представник уряду у Верховній Раді України Тарас Мельничук.

Документом передбачено надання компенсації сільгосптоваровиробникам, які здійснили власним коштом гуманітарне розмінування земельних ділянок с/г призначення, розташованих на забруднених територіях, на яких завершено ведення бойових дій, та на забруднених територіях, які були тимчасово окуповані, у період з 24.02.2022 по 15.04.2024. Також змінами удосконалено механізм розгляду заяв на компенсацію витрат за гуманітарне розмінування земель с/г призначення юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми або фізичних осіб-підприємців, які виробляють товарну с/г продукцію на земельних ділянках, які перебувають у їх власності, та /або на орендованих ними земельних ділянках с/г призначення, бюджетною установою «Центр гуманітарного розмінування» та прийняття відповідного рішення.

Крім того, документ передбачає забезпечення взаємодії стосовно обміну інформацією між бюджетною установою «Центр гуманітарного розмінування» та Центром протимінної діяльності щодо результатів проведення нетехнічного обстеження земельних ділянок сертифікованими операторами протимінної діяльності, на які подано заяву на компенсацію витрат за гуманітарне розмінування земель с/г призначення.

Нагадаємо, сапери почали випробувати машину механізованого розмінування PT-300 D:MINE на Харківщині. Після успішного проходження навчання сапери групи механізованого розмінування Міжрегіонального Центру гуманітарного розмінування та швидкого реагування ДСНС України випробовують машину на території, де велись активні бойові дії.

В Україні до розмінування територій планують залучити штучний інтелект. Мінекономіки розробило цілісну стратегію, яка базується на data-орієнтовному підході, її допоможе втілити американська технологічна компанія Palantir, що спеціалізується на аналітиці великих даних. Демоверсію представили на Першій Міжнародній донорській конференції з гуманітарного розмінування України, яка відбулася в Загребі 11-12 жовтня 2023 року.

Український виробник сільгосптехніки спільно з данською компанією виготовлятиме комбайни для розмінування полів. Раніше Egritech презентували піротехнічну машину важкого типу, яка має повністю броньовану кабіну та кузов і за допомогою якої рятівники можуть оперативно ліквідовувати вибухонебезпечні предмети великого калібру.

“Мед мінних полів” – проєкт Міністерства закордонних справ України та Saatchi & Saatchi Ukraine у кооперації з агропромисловою компанією Kernel, який стане потужним засобом комунікації про проблему замінованих земель. Зібраний мед стане потужним засобом комунікації про проблему замінованих земель, щоб залучити до розмінування ще більше міжнародних партнерів та донорів. Площа замінованих полів наразі сягнула 8 млн га, з яких 6 млн га розміщуються на окупованих територіях, 2 млн га — на звільнених.

Держава сертифікуватиме приватні компанії для розмінування території. Наразі величезна частина території України є замінованою, і точний масштаб цього нині невідомий. Тому обговорюється можливість залучення до розмінування міжнародних партнерів, а також створення для цієї роботи приватних операторів.

Представлена ще одна українська машина для розмінування — вона не поступається західним аналогам, інформує Мінекономіки. Машина створена на основі шасі трактора Т-156 та здатна очищати за годину 5 тис. кв. метрів землі. Це вже третя подібна машина, зроблена українськими виробниками. Розроблена вона компанією efarm pro — резидентом організованого Мінекономіки та Київської школи економіки буткемпу з інновацій.

Валерія Пепеля

Валерія Ясницька

Журналіст-аналітик, редактор. Пише інтерв'ю та статті про агробізнес. Має дві вищі освіти - економічну та технічну. У друкованих та онлайн-ЗМІ працює від 2006 року. Улюблена тематика - економічне та соціально-політичне життя України.

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку