Новини / Політика     01 лютого 2023 11:11

Фермери прикордонних районів Євросоюзу заявили про проблеми зі збутом через “коридори солідарності”


“Коридори солідарності”, що були створені ЄС на кордонах з Україною, дозволили розблокувати сільськогосподарський експорт з України на зовнішні ринки, проте створили проблеми для місцевих фермерів, особливо у прикордонних країнах, які почали відчувати труднощі зі збутом власної продукції.

Це спонукає Єврокомісію шукати шлях для захисту європейських виробників, заявив Єврокомісар із сільського господарства Януш Войцеховський під час пресконференції за підсумками ради міністрів ЄС з питань сільського господарства та рибальства.

“Найбільш чутливою темою було питання щодо імпорту з України. Ми поглянули на ринкову ситуацію та підняли важливі теми, що відображують ситуацію на ринках, особливо в країнах, що межують з Україною. Ініціатива щодо “коридорів солідарності” була дуже успішною. Ми  на початку російської агресії імпорт з України був  майже повністю заблокований, і складав не більше  200 тисяч тон (сільськогосподарських) товарів на місяць. Зараз ми маємо значне підвищення імпорту в ЄС з України у порівнянні між 2021-2022 роком”, – зауважив Єврокомісар.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Як приклад він навів конкретні цифри. Наприклад, імпорт зерна з України в ЄС у 2021 році складав 287 тисяч тонн,  у 2022 році цей показник зріс до 2 млн 849 тисяч тонн. По кукурудзі – до війни з України до ЄС надходило 7 мільйонів 309 тисяч тонн,  у 2022 році цей обсяг зріс до 12 мільйонів 012 тисяч тонн.  Теж стосується рапсу та  соняшника. Наприклад, до війни ЄС імпортував 25 тисяч тонн соняшникового насіння, а у 2022 році показник такого імпорту зріс до 1 мільйона 855 тисяч тонн соняшника.

За словами Єврокомісара, це створило певні проблеми у прикордонних країнах. Наприклад, імпорт українського соняшника в Болгарію збільшився з близько 3 тисяч тонн у 2021 році до 892 тисяч у 2022 році. Величезний обсяг зростання українського експорту пшениці, рапсу, кукурудзи та інших культур спостерігається в таких країнах як Румунія, Угорщина, Болгарія, Польща, Словаччина.

“Це не є проблемою для усього Європейського Союзу. Десь ми бачимо зростання імпорту, в інших місцях – його зменшення. Але це є регіональною проблемою, проблемою для прикордонних країн. З одного боку, це успіх “коридорів солідарності”. З іншого, – нам потрібно розв’язувати проблеми місцевих фермерів, які зараз постають перед труднощами у реалізації власної продукції”, – зауважив Войцеховський.

Він підкреслив, – країни ЄС зберігають непохитну солідарність з Україною. Під час обговорення жодна з країн-членів не висувала ініціатив щодо скорочення або створення якихось бар’єрів для українського сільськогосподарського експорту. Водночас країни ЄС почали шукати шлях, як підтримати європейських фермерів в у цій надзвичайній ситуації.

“Можливим інструментом є використання кризового резерву ЄС для підтримки фермерів. Не всі країни-члени підтримали таку пропозицію,  але більшість з них не були проти такої  пропозиції. Це саме та причина, з якої ми дуже серйозно зважимо на можливість використання кризового резерву для фермерів, які мають проблеми. Ми проаналізуємо цю ситуацію, і я представлю цю пропозицію на розгляд Колегії  Європейської Комісії”, – наголосив Єврокомісар.

Відповідаючи на уточнювальне запитання журналістів, він наголосив, що під час обговорення не йшлося проти введення квот, тарифів або інших обмежень проти сільськогосподарського експорту з України. Навпаки, міністри обговорювали можливості для  підвищення спроможності “коридорів солідарності” та інших шляхів надання практичної допомоги для України.

Читайте також: У Польщі аграрії протестують проти будівництва олієпроводу з України

Нагадаємо, Голова Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Андрій Дикун звернувся до голови Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європарламенту Норберта Лінза щодо розгляду питання подальшого пільгового режиму для сільськогосподарських українських товарів.

Європейська комісія розглядає можливість перегляду рішення про призупинення мит і квот на український експорт агропродовольчої продукції протягом найближчих тижнів.

Протягом останніх років Україна впевнено входить до ТОП-5 найбільших постачальників органічної продукції до ЄС. Зокрема, у 2021 році наша країна посіла  5 місце у світі зі 126 країн за обсягами імпорту органічної продукції до ЄС із часткою 6,6% від загального обсягу.

Польські фермери з групи AgroUnia виступають проти експорту українського зерна до Польщі, заявляючи, що це обвалює ціни на їхню продукцію.  Експорт українського зерна до Польщі різко скоротився, а багато його партій відкликали. Тому Польща запровадила перевірки якості українського зерна.

За словами міністра сільського господарства Польщі Генрика Ковальчика, в інших країнах, таких як Словаччина, Угорщина, Румунія та Болгарія, також є схожа проблема з надмірним імпортом зерна з України та падінням цін на зерно. А вони на біржі MATIF зараз низькі.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також