У травні АТ “Укрзалізниця” перевезло на експорт 195,1 тис. т рослинної олії, що є найбільшим показником за минулі чотири роки, інформує RAIL.insider.
У травні 2024 року обсяги експорту олії рослинної збільшились на 28,7% порівняно з минулим місяцем. Через сухопутні переходи здійснено 72,0% від загального обсягу експорту.
За січень-травень в експортному сполученні перевезено 770,9 тис. т олії рослинної, що на +130,05 тис. т або +20,3% більше у порівнянні до аналогічного періоду 2023 року.
За даними аналітиків кооперативу ПУСК, створеного в межах ВАР, у травні було законтрактовано 620 тонн олії для експорту, який проходив швидкими темпами.
Ціни на соняшникову олію зростають через обмежену пропозицію на світовому ринку. Основними виробниками соняшникової олії у світі є рф та Україна. росія експортує більшість своєї продукції до Китаю, тоді як інші країни-покупці звертаються до України, де пропозиція є обмеженою. Це призводить до зростання цін на соняшникову олію. Закупівельна ціна на соняшник в Україні перевищила 18 тис. грн за тонну, і заводи готові купувати його навіть за високими цінами через низькі запаси. Відновлення роботи портів у лютому – березні значно зменшило запаси соняшнику, що також впливає на зростання цін, — зазначають фахівці.
Переробні підприємства (олійноекстракційні заводи — ОЕЗ) працюють із мінімальним прибутком в очікуванні нового сезону олійних культур.
Нинішні ціни часто приносять заводам мінімальний прибуток або навіть збитки, але їхня головна мета — підтримувати роботу до початку сезону ріпаку, коли на переробку надійде новий врожай. Цього тижня очікується подальше зростання цін на соняшник. Заводи продовжуватимуть купувати соняшник за наявними цінами, які коливаються в межах 18,1-18,2 тис. грн, — вважають аналітики і зазначають, що закупівельні ціни досягнуть 19 тис. грн за тонну найближчим часом.
Нагадаємо, морські порти України в січні – травні 2024 року майже вдвічі збільшили вантажообіг порівняно з аналогічним періодом минулого року — до 45,8 млн тонн.
Компанія Floarea Soarelui, найбільший виробник рослинної олії в Молдові, призупинила свою діяльність через нестачу насіння соняшнику.
Туреччина збільшить імпорт соняшникової олії, який у другій половині поточного сезону (квітень-вересень) перевищить минулорічний показник, враховуючи скорочення запасів протягом останніх 5-6 місяців.
Лютневий експорт соняшникової олії з України становив 603 тис. т, що лише на 1% поступається січневому обсягу та є другим за величиною показником для вказаного місяця за всю історію (рекорд для лютого зафіксували у 2019/20 МР — 627 тис. т), повідомляє видання ІА “АПК-Інформ”. Зменшення відвантажень продукції у звітному місяці відбулося здебільшого країнами Євросоюзу (-10%).
МАГАТЕ розробляє нові методи швидкої перевірки та ідентифікації походження харчових продуктів, зокрема, таких як оливкова олія першого віджиму.
Анна Лиса