Аналітика

Дефіцит сучасних елеваторів складає 15 млн тонн

За останні три роки в Україні введено в експлуатацію потужностей для зберігання зерна сукупною місткістю 5 млн тонн. За цей час сумарний урожай сільськогосподарських культур, зерно яких традиційно проходить через елеватори, виріс теж рівно на 5 млн тонн. Адже у 2013 році пшениці, кукурудзи, соняшнику, ячменю, сої та ріпаку всі господарства країни зібрали 77 млн тонн, а 2016-го — 82 млн тонн, згідно з офіційною статистикою.

Були у ці роки й різкі перепади у виробництві цих культур (2015-й — падіння на 3 млн тонн, а 2016-й — стрибок на 7 млн тонн), але усереднений підрахунок дозволяє позбутися похибок довгострокового оцінювання внаслідок короткочасних примх природи.

Виходить, що ситуація в країні із забезпеченістю аграріїв, переробників і трейдерів зерносховищами начебто не поліпшується, що будівельники лише встигають надавати нові елеватори під приріст урожайності в прогресивному рослинництві. Однак якщо врахувати, що оборотність зерна на елеваторах у середньому по країні все-таки вища за одиницю, то хоча б частково дефіцит сховищ із роками покривати вдається, але до його повного усунення ще вкрай далеко. Адже на ринку є дуже багато старих, несучасних елеваторів, які потрібно модернізувати, а деякі й зовсім вивести з експлуатації.

Нинішнього року власники елеваторів і їх партнери впевнено заявляють про наявність дефіциту у вітчизняній системі зерносховищ.

«Обсяг елеваторного зберігання в Україні значно менший, ніж потрібно для задоволення потреб аграрного ринку. Тому що кожен рік обсяги виробництва істотно зростають, врожаї збільшуються, а елеватори так стрімко не будують. Гостро відчувається брак складських потужностей», — каже Рафаель Гороян, керівник групи компаній «Прометей».

Розмір дефіциту експерти оцінюють близько 30–60% наявних потужностей. Социальная сеть СВконтакт Зокрема, директор з розвитку бізнесу UkrLandFarming Олександр Руденко вважає, що дефіцит сучасних систем зберігання нині — на рівні 15 млн тонн.

Він виходить з того, що протягом останніх п’яти сезонів середньорічний збір зернових і олійних становить близько 80 млн тонн, загальна місткість зерносховищ — 50 млн тонн (елеваторів — 36 млн), оборотність зерна у сховищах — дворазова, а морально й фізично застарілих, що не відповідають сучасним вимогам потужностей, — близько 50%.

В «особі» загальновизнаного дефіциту зерносховищ в Україні маємо ідеальну передумову для подальшого розвитку елеваторного ринку.

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку