Аналітики EastFruit звертають увагу на триваюче падіння цін на цибулю на ринках країн регіону. Цього тижня ціни на цибулю знову знизилися в Центральній Азії, в Молдові та в Польщі. Лише в Україні ціни на цибулю не зазнали значних змін.
Найсуттєвіше – на 6%, знизилися ціни на цибулю в Узбекистані. Саме в цій країні вони залишаються найнижчими, якщо не брати до уваги Таджикистан, який заборонив експорт цибулі з країни. Зниження цін на цибулю в Узбекистані не викликає подиву, тому що в цій країні вже почалося збирання цибулі нового врожаю, який у квітні вже буде масово експортуватися. При цьому запаси цибулі врожаю 2023 року в сховищах залишаються значними, а в сусідньому Казахстані цибулю взагалі згодовують вівцям.
Зниження ціни на цибулю в Польщі зумовлене триваючим імпортом продукції з росії, а також із країн Центральної Азії. Молдова також імпортує цибулю, зокрема й з України, що дає їй змогу знижувати ціни на внутрішньому ринку.
А ось Україна, навпаки, продовжує збільшувати як обсяги, так і географію експорту цибулі. Зокрема, з’явилися повідомлення про постачання української цибулі до Великої Британії. Крім того, обсяги експорту цибулі з України до Румунії вже перевищують 2 тис. тонн на місяць. Це допомагає утримувати ціни на внутрішньому ринку від подальшого падіння, хоча вони й так зараз більш ніж утричі нижчі, ніж роком раніше в цей самий час.
На сьогодні оптові ціни на цибулю в Україні майже в 4 рази нижчі, ніж роком раніше в цей же час, а ціни на моркву нижчі у 3,2 раза.
Це все стало можливим завдяки швидкому відновленню виробництва цих культур овочівниками України, які зробили те, що здавалося неможливим: перенесли протягом лише одного року вирощування зі зруйнованих російськими агресорами південних регіонів в інші області України.
Багато хто недооцінює вплив цієї, здавалося, звичайної бізнес-події на середньостатистичного українського споживача, і даремно, бо мовиться про мільярди гривень, які залишилися в кишенях українських споживачів, які й так потерпають від війни, – вважає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту продовольчої. та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
Нині середня оптова ціна на цибулю в Україні на 33 грн за кг нижче, ніж на цей же час минулого року, а на моркву – на 22 грн нижче. У середньому за сезон різниця може бути близька до цих показників. Водночас потрібно пам’ятати, що мовиться про оптову ціну, а різниця з роздрібною ціною ще суттєвіша.
За оцінками EastFruit, овочівники України допоможуть споживачам країни заощадити на цих двох видах овочів близько 30 млрд грн. або понад 800 грн. на кожного мешканця країни. Це приблизно стільки ж, скільки Україна отримала від транзиту російського газу за минулий рік.
Це також вдвічі більше, ніж виручка від експорту всіх свіжих, заморожених та сушених фруктів, ягід, горіхів та овочів з України у найкращий експортний рік.
Плани аграріїв на цей рік включають розширення площ під посадку цибулі, картоплі та капусти, що вказують результати опитування проєкту EastFruit.
За результатами опитування, майже половина учасників (44%) виразили намір збільшити площі під цибулю, що робить її найбільш популярною культурою. На другому місці знаходиться картопля.
Підвищення площ під картоплю планується 28% виробників картоплі у Східній Європі. Капуста також має попит (13%), оскільки вона коштує порівняно дорого і попит перевищує пропозицію в регіоні.
Лише 9% респондентів віддають перевагу моркві, яка зараз зазвичай дешевша в Україні і падає в ціні.
У сезоні 2023/24 ціни на цибулю для України, Молдови та Польщі були досить сприятливими. Україна мала середню оптову ціну до 14 грн/кг ($0,48). У Польщі ціна на цибулю була стабільною, близько $0,41 за кг, а в Молдові вона на 10 центів дешевша, ніж в Україні.