Новини / Рослинництво     09 грудня 2020 13:59

Чи встигнуть фермери зібрати кукурудзу до Нового року?

Сільськогосподарські виробники намолотили 63,5 тис тонн зерна. За офіційною статисткою, не зібраними залишаються 4% площ під кукурудзою і велике питання, чи вдасться фермерам завершити жнива

Станом на 7 грудня українські сільгоспвиробники зібрали основних культур на рівні 81,9 млн тонн з площі майже 24 млн га. Зокрема, зернових та зернобобових культур намолочено 63,5 млн тонн з площі 15,1 млн га (99% до прогнозу). Про це повідомляє інформаційно-аналітичний портал АПК України міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

У розрізі культур валовий збір наступний::

  • кукурудза – 27,9 млн тонн з площі 5,2 млн га (96% до прогнозу);
  • соняшник – 13,1 млн тонн з площі 6,4 млн га (100%);
  • соя – майже 2,8 млн тонн з площі 1,3 млн га (99%).

Також практично завершено збирання цукрових буряків – їх, згідно з інформацією порталу, накопано 9,1 млн тонн з площі 215,5 тис га.

Відзначимо, що викликають стриманий оптимізм показники збирання кукурудзи та цукрових буряків. Річ у тім, що останні дві культури збираються найпізніше за часом і щороку це завдання ускладнюється двома традиційними проблемами – осінніми дощами та нестачею комбайнів.

Так, мати власні бурякозбиральні комбайни можуть собі дозволити придбати лише лічені господарства, які вирощують цю культуру на значних площах. Переважно вітчизняні буряківники використовують орендовану техніку, тому викопування солодких коренів незрідка затягується аж до лютих морозів. Зокрема, доводилося спостерігати спроби зібрати цукрові буряки за температури… мінус 14 градусів.

ЧитайтеВалерія Калашник: Ми розраховуємо на збільшення продажів у 2020 році більше ніж на 60%

Із «королевою полів» все набагато складніше, оскільки мова йде про мільйони гектарів. Тому у більшості господарств банально бракує зернозбиральних комбайнів, автомобілів-зерновозів та потужностей сушарок, щоб оперативно забрати врожай з поля. Ситуацію ускладнюють ще й осінні дощі, як цього року.

Відповідно, щороку якась частина площі під кукурудзою, яка часом обраховується тисячами га, лишається в полі незібраною аж до березня. Це спричиняє істотне зниження якості зерна та ускладнює підготовку поля до сівби наступної культури.

Чи можна наразі вважати цифру 96% зібраних площ по кукурудзі достовірною? Цілком можливо, що так, враховуючи відчутно нижчу її врожайність у 2020 році. Також чимало господарств перейшли на прогресивну технологію збирання врожаю із застосуванням бункерів-перевантажувачів, що заощаджує до 20% часу.

Та з іншого боку, комбайнів однак бракує, тому не виключено що на деяких полях кукурудза стримітиме аж до весни.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що вимоги до вмісту хлорпірифосу в зерні стануть більш жорсткими.

Читайте також