Новини / Кейси     16 травня 2020 14:25

Чому фермери збільшують площі під кукурудзою

Кейс від СЕО рівненського аграрного підприємства «Лебідь Агро»

Ціни на кукурудзу продовжують знижуватись і за всіма прогнозами цього року на світовому ринку черговий раз буде рекордна пропозиція культури. Водночас, українські аграрії не тільки не зменшують площі під кукурудзою на користь більш рентабельних культур, а, навпаки, кукурудзяний клин збільшується.

«А хто з аграріїв може пояснити мені, чому всі насіяли рекордні площі кукурудзи в Україні, «наче не перед добром? Я давно вже не займаюся зерновою аналітикою, але, як на мене, найгірші перспективи якраз по ній з усіх культур…», – поцікавився  економіст  інвестиційного відділу FAO Андрій Ярмак на своїй сторінці facebook.


Запитання викликало справжню дискусію серед користувачів мережі. Серед відповідей були не тільки жарти і скарги на життя та владу, але й дуже змістовні та помірковані розповіді про сьогодення та майбутнє фермера, що вирощує збіжжя та олійні.
Отже, як розповів Денис Сергієнко,  СЕО аграрного підприємства Лебідь Агро, альтернативою кукурудзі по ярим культурам є кукурудза, соняшник і соя.

«Соєві правки зробили свою справу і відправили цю культуру в зону breakeven (не програти і не виграти – Ред.). Парламент їх скасував, але гарант так і не підписав. Перспективи туманні. Глобальний попит впаде через падіння економік, які є основними її споживачами. Якісної генетики і посівного матеріалу в Україні мало і не скоро з’явиться», – ділиться досвідом пан Сергієнко.

Можна додати, що 15 травня уповноважений президента України по земельних питаннях Роман Лещенко проінформував, що Володимир Зеленський має намір накласти вето на скандальний закон №1210 у якому, серед іншого, містилася і норма про скасування «соєвих правок». Причина вето – в положеннях про регулювання малого бізнесу, але суті це не змінює.

Читайте: Прогноз валового збору кукурудзи в Україні підвищено до 39 млн тон – USDA 

Як продовжує пояснювати Денис Сергієнко, соняшник – лідер по рентабельності в сезоні вирощування.

«Але культури-наступники очікує шлейф проблем протягом 2-3-х сезонів. Хвороби, падалиця, виснаження ґрунтової вологи, великий чистий винос PK (фосфор-калій – Ред.).

У моєму випадку, наступними культурами можуть бути тільки озимі пшениця/ячмінь або знову ж кукурудза. І та й інша не добирають близько 10% потенціалу в порівнянні з іншими попередниками.

Кукурудза для мене теж проблемна культура: висушування іноді забирає до $200/га, черги на елеваторі, дорога логістика. Чим далі від господарство розташоване порту, тим менше сенсу її сіяти.

При врожайності 10 т/га, логістика обходиться в $250-300 га. На пісках, в умовах посухи в липні-серпні, можна отримати глибокий мінус », – підраховує аграрій.

З плюсів кукурудзи Денис Сергієнко називає такі. Чистий винос менше, агротехніка простіше, можливість почистити поле від багаторічних дводольних, хороший попередник.

«У цьому році в мене багато кукурудзи тільки тому, що в минулому сезоні було багато соняшнику. Цінові перспективи ніякі, але діватися нікуди», – резюмує він.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що компанія BASF оновила політику продажів насіння ріпаку.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також