Новини / Трейдинг     25 жовтня 2022 14:19

Черги із суден зростають: через дії Росії понад 1,5 мільйони тонн зерна не можуть потрапити до споживачів


Станом на 24 жовтня у Мармуровому морі перебуває понад 100 суден у режимі очікування і ще 30-40 суден — у Чорному морі. Середній дедвейт (завантаження) кожного судна становить 22-23 тисячі тонн. Таким чином 1,5 млн т української агропродукції, що постачає Україна в рамках зернової угоди, не можуть вчасно потрапити до пункту призначення.

Про це повідомив керівник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, головний редактор BlackSeaNews Андрій Клименко під час онлайн-брифінгу в “Укрінформ”.

До 18 вересня середній час затримок суден у черзі становив 2-2,5 доби, це нормальний час для даної процедури. У другій половині місяця середній час простою збільшився до 200 год. Максимум затримки судна становив 528 год, або 22 доби. І тенденція йде на збільшення, — коментує Андрій Клименко.

Експерт додає, що наслідком заторів є простої суден, а це додаткові витрати. Крім того, зриваються терміни контрактів та йде збій по всій логістичній мережі. Втрачається час та обсяги агропродукції, які б можна було експортувати,  також Україна недоотримує доходи через невчасне виконання договорів та псування продукції, яка простоює у морях.

Нагадаємо, зернова ініціатива довела свою ефективність як для українських аграріїв, так і з огляду на продовольчу безпеку світу. Однак, термін дії коридору спливає 22 листопада, відтак угоду потрібно буде продовжувати. Україна, Туреччина та ООН вже висловили готовність до пролонгування зернової ініціативи, але Росія продовжує висувати нові необґрунтовані вимоги і перешкоджає повноцінному транспортуванню продовольства.

Ще 7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що Росію “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. Згодом в Росії заявили, що вибухівка на Кримський міст також “могла бути завезена зерновим коридором”.

16 жовтня стало відомо, що Росія передала до Організації Об’єднаних Націй перелік вимог, при невиконанні яких Москва вийде з зернової угоди, дія якої завершується в листопаді.

Остання з гучних заяв РФ прозвучала 19-20 жовтня. Тоді Росія пригрозила “переглянути співпрацю” з Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем та Секретаріатом організації, якщо він відправить в Україну експертів  для дослідження безпілотників які, за словами українських посадовців та західних держав, були виготовлені в Ірані та використовувалися Москвою у війні в Україні.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також