Новини / Аналітика     11 серпня 2022 21:33

Через посуху врожайність цьогоріч знизиться на 20-40% – експерти

Наразі найгірша ситуація з забезпеченістю вологою склалася в Одеській області

Недостатнє зволоження ґрунту, зумовлене дефіцитом опадів та найвищими температурами упродовж літніх місяців, спричинило погіршення умов формування урожаю, який може знизитися на 20-40%, в залежності від регіону. Про це свідчить опитування аграріїв-учасників Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР).

На Вінниччині катастрофічно бракує вологи.

“Впродовж тривалого часу посуха сильно дається взнаки на посівах кукурудзи та соняшнику. Через недостатню зволоженість ґрунту не можемо розпочинати сівбу озимого ріпаку. Вологи бракує катастрофічно, понад місяць на наших полях не було жодного дощу. Можна прогнозувати, що зниження врожаю і кукурудзи і соняшнику буде становити щонайменше 30%, на окремих ділянках – 40%. Ріпак, зазвичай, сіємо в кінці серпня, але  через погодні умови змушені відтермінувати сівбу на невизначений строк, в залежності від опадів”, – розповів керівник ФГ “Флора А.А.”, що займається вирощуванням зернових та олійних культур Андрій Капріца.

Складна ситуація у Кіровоградській області, в окремих районах брак дощів відчувають ще з листопада минулого року.

“Проблеми з опадами тягнуться ще з минулого року. В березні опади були відсутні, в травні випало 12 мм, в червні – 8 мм, в липні – 6 мм, в серпні – 5 мм. В нас останні нормальні дощі були ще в листопаді, а з листопада по сьогодні випало всього 152 мм. По раннім зерновим втрати врожаю складають 50%. Пшениці зібрали 3,8  т/га, хоча у попередні роки збирали в середньому 6-7 т/га. Посіви пізніх культур, зокрема, кукурудзи і соняшника – в незадовільному стані, проте кукурудза до критичної точки не дійшла. Ріпак плануємо сіяти із сподіваннями на прогнозовані опади. До жнив пізніх культур також готуємо техніку в надії, що дощі будуть і стан рослин покращиться”, – Віталій Пойда, ПСП “Перемога”.

У Черкаській області ситуація з опадами краща, проте вологи бракує для нормального розвитку окремих видів сільськогосподарських культур пізньої групи.

“Тих опадів, які випали в Уманському районі Черкаської області, недостатньо для розвитку пізніх культур, зокрема кукурудзи та цукрових буряків, а також для посіву озимого ріпаку. В серпні опадів було 12 мм, що негативно вплине на врожайність. Очікуємо, що на 20% знизиться врожай кукурудзи та цукрових буряків, дещо у кращому стані знаходяться посіви соняшника. Посів ріпаку наразі є ризикованим через брак вологи, проте відкладати сівбу не будемо, сподіваємося на дощі”, – зазначив очільник ТОВ “Дукра Агро” Олександр Попелюх.

У Київській області місцями  аграрії також відчувають нестачу вологи для розвитку культур пізньої групи, попри те, що опади в регіоні випадають.

“Посуха вже здійснила негативний вплив на пшеницю, посіви частково «згоріли» і це позначилося на результатах жнив. Наразі можна відмітити, що для повноцінного розвитку культур пізньої групи – вологи бракувало”, – пояснив очільник ФГ “Широкоступ” Олександр Широкоступ.

Найгірша ситуація з забезпеченістю вологою склалася в Одеській області: в окремих районах дощів не було понад три місяці, відповідно, зниження врожайності може перевищити 60%.

“Готуємося до збирання соняшника так кукурудзи. За нашими очікуваннями, через посуху врожай зменшиться втричі, оскільки три місяці на наших полях не було опадів. Сівба ранніх зернових, зазвичай, стартує в кінці серпня чи на початку вересня – це час для посіву озимих культур: ріпаку, пшениці, ячменю. Але на сьогодні в нашому регіоні опадів нема і не передбачається. Тобто осіння посівна під питанням через погоду і низку економічних  чинників”, – розповів керівник ПП “Макс Агро” Геннадій Флоря.

Нагадаємо, сприятливий прогноз для цьогорічного урожаю дала начальниця відділу агрометеорології Українського гідрометеорологічного центру Тетяна Адаменко під час брифінгу “Результати завершення посівної кампанії в Україні в умовах війни”.

У березні в Україні спостерігалася контрастна погода, відмічалися тривалі як дуже теплі, так і дуже холодні періоди.

Раніше Landlord повідомляв, що зміни клімату вплинуть на зменшення врожайності основних агрокультур України.

У травні агрометеорологічні умови виявились неоднорідними та в цілому оцінювалися як задовільні, водночас для озимих культур — переважно сприятливі.

До середини XXI століття під впливом різних чинників, зокрема й зміни клімату, знизиться врожайність основних сільськогосподарських культур України. Згідно з прогнозом, знизиться врожайність, зокрема, ячменю, кукурудзи, соняшника. Про це свідчать дані Світового банку

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також