Новини    17 квітня 2024 12:14

Через агресію РФ під загрозою зупинки українські ОЕЗи


У разі продовження обстрілів з боку Росії на енергетичні об’єкти, українські заводи, що виробляють соняшникову олію, можуть припинити свою діяльність. За словами аналітиків кооперативу ПУСК, створеного у рамках ВАР, весняні напади на інфраструктуру вже на межі привели енергосистему України до критичного стану.

У квітні Україна експортувала 46 тис. тонн соняшнику, з основними покупцями у Румунії та Болгарії. Залишки соняшникового насіння в країні дуже обмежені, тому прогнозується можливий дефіцит у травні-червні. Однак, згідно з аналітиками, це може не призвести до зростання цін, оскільки на світових ринках спостерігається зниження цін на рослинні олії, такі як соєва і пальмова.

Окрім того, атаки Росії на енергетичні об’єкти впливають на ринок. Більшість переробних заводів працюють на електроенергії, і хоча багато з них мають дизельні генератори, перехід на них неефективний через зростання витрат. У випадку продовження обстрілів з боку Росії, деякі заводи можуть припинити роботу через недостатність електроенергії. В такій критичній ситуації держава спрямує електроенергію населенню, а не на підприємства.

На ринку соняшнику та рослинних олій багато факторів сприятимуть зниженню цін. Валова маржа в переробленні поки що мізерна, приблизно $10-15 на тонну. Є багато чинників, що вказують на подальше зниження цін на соняшник. Межа цінового діапазону на соняшник складає 15300-15500 гривень за тонну, хоча ціни в цей час пропонуються на рівні 16600 гривень за тонну. Слід стежити за цінами на рослинні олії: їхнє зниження також вплине на ціни на соняшник.

Нагадаємо, збільшення рентабельності виробництва зернових та олійних культур можливе тільки за умов стабілізації експорту морським шляхом та відсутності перешкод через західні кордони країни, зазначив генеральний директор УКАБ Олег Хоменко під час ХV Міжнародної конференції “Ведення агробізнесу в Україні” (DoAgro23), організованої асоціацією “Український клуб аграрного бізнесу” та агенцією UCABevent.

Новини за темою:  Грози та зливи 5 травня: які регіони України потраплять під удар непогоди – актуальний прогноз

У 2023 році імпорт кукурудзи Китаєм становив 27,13 млн тонн, що на 31,6% більше, ніж у 2022 році після рекордних показників у грудні.

Вже 19 січня у порту Одеси ціни на кукурудзу прогнозуються на рівні $158-164 за тонну, а 26 січня очікується $160-165 за тонну.

Прогнозована врожайність кукурудзи у США на 2024 рік становитиме близько 180 бушелів (4,6 тонн) на акр (0,40 га).

Станом на 24 січня 2023/24 маркетингового року обсяг експорту зернових та зернобобових культур з України склав практично 22,15 мільйона тонн. Це на 3,6 мільйона тонн, або 14% менше, ніж у відповідний період попереднього сезону.

Світовий імпорт продовольства в 2023 році сягне $1,98 трлн, що на 1,5% перевищить рекордний показник 2022 року.

Згідно з даними Продовольчої та сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (ФАО), у липні світові ціни на продовольчі товари  зросли на 1,3% порівняно з червнем, але все буде на 11,8% нижче рівня липня 2022 року.

У 2023 році світове виробництво зернових ООН збільшилося на 1% і досягло 2813 млн т,  повідомили в Продовольчій та сільськогосподарській  організації (ФАО).

Маргарита Юзяк
Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...