Новини    13 березня 2018 12:10

Білорусь у минулому році скупила 90% вітчизняного експорту насіння кукурудзи


Основним покупцем насіннєвого матеріалу кукурудзи українського походження є Білорусь. Торік вона закупила 90% вітчизняного експорту насіння кукурудзи на суму близько $13 мільйонів. Про це повідомив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Олександр Захарчук.

Загалом, у структурі українського експорту насіння домінує кукурудза. Обсяги поставок цього виду продукції на ринки країн світу у 2017 році у вартісному вимірі становили $14,4 мільйонів, а частка насіння кукурудзи у вітчизняному експорті склала 90 %.

«У 2017 році експорт насіння зернових та олійних культур з України становив $ 15,2 мільйонів. Це майже на 12% менше закордонних поставок вітчизняного насіння у 2016 році», – заявив науковець.

За його словами, основними споживачами українського насіння є країни СНД та Європейського Союзу. Також вітчизняний насіннєвий матеріал у невеликій кількості імпортують Туреччина, Індія та Південно-Африканська Республіка.

Крім того, минулого року Україна експортувала 553 тонн пшениці – до Туреччини, 446 тонн насіннєвого жита – до Білорусі, а також 31 тонн насіннєвого ячменю – до Молдови.

На думку експерта, на заваді реалізації великого потенціалу України щодо нарощування експорту насіння у вигляді якісного посівного матеріалу, перш за все, стоїть невизнання українських фітосанітарних сертифікатів у багатьох країнах світу.

«Якщо Молдова, Білорусь та Туреччина надають можливість експортувати насіння українського походження зареєстрованих селекційних продуктів з метою комерційного поширення, то глобальні світові ринки насіння – Європейський Союз, США, Китай, Аргентина та багато інших – закриті для вітчизняної насіннєвої продукції. А до країн Європейського Союзу поки що здійснювати поставки вирощеного в Україні насіння можна лише для досліджень та рекламних акцій», – наголосив Олександр Захарчук.

Зокрема, кукурудзу українські насіннєві компанії продають по $1862 за 1 т, тобто у 2 рази дешевше, ніж її імпортують вітчизняні агротоваровиробники, сою – в 1,8 разу, пшеницю – у 3,7 разу, ячмінь – в 1,5 разу, овес – у 2,4 разу, а жито – у 3,2 разу нижче рівня світових цін.

«Щоб усунути існуючу дискримінацію та підвищити конкурентоспроможність насіння українського походження на світовому ринку, необхідно якомога швидше адаптувати вітчизняну нормативно-правову базу щодо насінництва до міжнародних вимог», – підсумував Олександр Захарчук.

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...