Новини / Аналітика     13 вересня 2023 15:23

Аграрії акцентують можливості на розширенні існуючих елеваторів, аніж будують нові — експерт

Аграріїв цікавить розширення наявних елеваторних потужностей, бо такі проєкти потребують менше інвестицій та мають менший термін реалізації

Будувати елеватори з нуля у цьому сезоні аграрії в Україні стали менше. Натомість більше бажаючих модернізувати існуючі зерносховища, розповів заступник генерального директора KMZ Industries Борис Рибачук у матеріалі Latifundist.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Ми отримали зміну логістичних маршрутів, і відповідно збільшиться потреба у нових потужностях, що допоможуть підлаштуватися під нові умови. Ті клієнти, які раніше думали про власні потужності і вагалися, поновлюють перемовини і приймають рішення на користь початку будівництва. Щодо загальної тенденції року, бачимо, що більше модернізують вже наявні елеватори. Порівняно із 2021 р., коли 75% — це були замовлення від нових клієнтів через постійно зростаючий попит на елеваторні зерносховища, у 2023-му 50% наших замовлень — це клієнти, які з нами вже будувалися раніше.

Нині продовжують будуватися в першу чергу агрохолдинги та середні підприємства, переважно в Центрі та на Заході. Розширюють свої потужності в Київській, Чернігівській, Полтавській та Чернівецькій областях.

Фермери дещо скоротили будівництво елеваторів, хоча в минулі роки, за словами Рибачука, третина замовлень була саме від них. Зараз через зниження ліквідності багато з них змушені більше продавали зерно з поля, поставити на паузу всі інвестиційні проєкти і витрачати кошти переважно на операційну діяльність.

Аграріїв цікавить розширення наявних елеваторних потужностей, бо такі проєкти потребують менше інвестицій та мають менший термін реалізації.

З погляду отримання дозвільної документації простіше зробити розширення існуючого елеватора, ніж побудувати новий. Плюс менше будівельних і проєктних робіт, адже зазвичай, коли проєктується новий елеватор, закладається можливість будівництва другої, третьої чи четвертої черги. По суті, йде подальша реалізація вже пропрацьованого, узгодженого та затвердженого проєкту,— пояснив експерт.

Нагадаємо, на Тернопільщині новий елеватор запускає ПП “Західний Буг”.

На елеваторах почали зростати ціни за послугу зберігання — з 2 грн на добу до 11 грн. Так елеваторники компенсують відсутність в роботі зерносховищ коефіцієнта оборотності в поточних умовах.

Агрохолдинг ІМК за наступні 10 років планує інвестувати близько $233 млн у реалізацію Smart Green Strategy. Серед іншого стратегія передбачає переведення зерносушарок на біопаливо.

Європейський банк реконструкції та розвитку надасть компанії Grain Alliance Group кредит у 10 млн євро для модернізації зерносховища компанії у Словаччині.

Раніше фахівці назвали вартість тимчасового модульного зерносховища.

Створення мережі зерносховищ у сусідніх європейських державах, що запропонували експерти США, розв’яже проблему експорту нового врожаю.

На елеваторі “Сквирського комбінату хлібопродуктів” провели модернізацію зерноочисного обладнання. Зокрема діючі зернові сепаратори демонтували та встановили сучасний плоскорешітний сепаратор Горизонт К-300 виробництва ТОВ “ОЛИС”.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також