Новини / Аналітика     27 грудня 2019 10:02

3 причини падіння світових цін на зернові

Світові аналітичні центри зафіксували падіння цінових індексів глобального ринку збіжжя. Поки що ціни листопада впритул наблизилися до аналогічних показників минулого року.

У грудні аналітики провідних сільгоспагенцій відрапортували про новий етап зниження світових цін на зернові культури — на глобальному ринку збіжжя знову спостерігається ведмежий тренд. Але якщо подивитися неупереджено, то можна зрозуміти, що ціни листопада цього року лише дещо нижчі від показників за аналогічний період 2018-го. Тому говорити про те, що ринок знову падає у цінову яму минулого півріччя ще зарано.

Цінові індекси FAO

Отже, головна погана новина полягає у тому, що бичачий ринок, який після довгих місяців очікування експортери отримали цього жовтня, до кінця листопада, на жаль, зійшов нанівець. Але про все по порядку.

Основні цінові тенденції світового ринку збіжжя вже майже шість десятиріч відображуються в Індексі продовольчих цін, що вираховують фахівці Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization — FAO). Звіт, що оприлюднюється щомісяця, містить дані про зміни світових цін збіжжя відносно минулого місяця та у розрізі останніх років спостережень. Для підвищення релевантності індексів у FAO використовують у тому числі й інформацію, що надходить від Міжнародної ради по зерну (International Grains Council — IGC).

Отже, у листопаді цього року середнє значення Індексу цін на зернові FAO становило 162,4 пункту. Це порівняно незначно — на 1,9 пункту, або 1,2%, нижче жовтневого показника. У листопаді 2018 року ціни були також дещо вищими за нинішні — на 1,04%, або на 1,7 пункту. Зазначимо, що така сама різниця спостерігалася між цінами жовтня 2019-го та жовтня 2018-го. Це говорить про те, що поступово неприємно низькі ціни цього року починають дорівнювати минулорічним показникам, які нібито цілком влаштовували експортерів.

Подивимося на цінову динаміку через призму щорічних показників. Минулий 2018 рік із його щорічним зерновим індексом у 165,3 пункту на 9% більший «провалля» позаминулого року (тоді зерновий індекс становив 151,6 пункту). На такому фоні цьогорічне зниження індексу до 164,4 пункту здається вже й не таким катастрофічним. Утім, бажати заборонити не можна, адже лише вісім років тому експортери мали зерновий індекс у 240,9 пункту. Іншими словами, ціни були більшими від цьогорічних приблизно на третину…

Але повернемося до ситуації цього листопаду. Як пояснюють у FAO, причин падіння світових цін на зернові три. Це пшениця, рис і кукурудза. Почнемо з першої. Завершення збору врожаю в основних країнах-експортерах зумовило формування значних експортних запасів культури на складах трейдерів. Небажання, а іноді неможливість зберігати такі значні обсяги привели до того, що між основними світовими експортерами почалася жорстка конкуренція за інтерес покупців. Результат очевидний — зниження світових цін на пшеницю. Що стосується рису, то ціни на культуру в листопаді сягнули свого мінімального значення за останні шість місяців. Цю тенденцію в FAO пояснюють не тільки надходженням рису нового врожаю, а й слабким попитом з боку імпортерів.

І, нарешті, фураж: за даними експертів, ціни на кукурудзу, що експортується із США, продемонстрували повільне падіння. Виною тому — досить млява кон’юнктура, особливо на тлі експортних котирувань в Аргентині та Бразилії. Там справа пішла вгору — активізувався і внутрішній, і міжнародний попит на цю культуру.

Потрібно сказати, що падіння світових цін на фураж у листопаді, що побачили у FAO, особливо невтішно виглядає на тлі значного подорожчання м’яса. Нагадаємо, що аналітики прогнозують збільшення споживання зернових саме за рахунок зростання попиту з боку тваринників.

Читайте: Як Ерідон став найбільшим дистриб’ютором ринку – Вадим Лук’яненко

Індекс GOI

А у Міжнародній раді по зерну (International Grains Council — IGC), що оперує Індексом GOI (Grains and Oilseeds Index), про стан «кукурудзяних» справ говорять дещо інше. Дійсно, в IGC погоджуються, що минулого місяця у країнах Південної Америки фіксувалося зростання котирувань кукурудзи та пожвавлення експортного попиту. Також Міжнародна рада підтверджує зниження цін на цю культуру в США. Але за даними IGC, південноамериканське зростання більш ніж компенсувало північноамериканську цінову стагнацію. Отже, субіндекс GOI IGC по кукурудзі з минулого місяця підвищився на 2%.

Щодо динаміки цін на пшеницю, то тут у звітах FAO та IGC немає жодної неузгодженості. Так, у Раді констатують, що «на тлі великої пропозиції, що стримувала зростання світових цін, субіндекс GOI IGC по пшениці знизився на 3% у порівнянні з рівнем попереднього місяця».

Як результат сукупний Індекс GOI IGC, що відображає коливання світових цін на головні зернові культури, у листопаді трохи знизився. Тобто, зміцнення експортних котирувань по кукурудзі не мало змоги компенсувати ослаблення цін не тільки на пшеницю, але й на соєві боби та рис.

Отже, резюмуючи, зазначимо, що ведмежий тренд, що продемонстрували глобальні ціни на збіжжя у листопаді, розвинувся на тлі тотального зростання усіх показників світового ринку зернових: виробництва, торгівлі, споживання та перехідних запасів.

Текст: Еліна Московчук

Фото: DEPOSITPHOTOS

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також