Агролайф / Відпочинок     30 листопада 2019 10:02

Як бути здоровою і щасливою людиною: інструкція Олексія Башкірцева

Розуміння щастя особливе в кожної людини, і кожен вкладає в цей термін свій зміст. Але починається все з гарного самопочуття і міцного здоров’я.

Не можна бути щасливим без міцного здоров’я — це відомо всім. Хвороби, біль, погане самопочуття здатні псувати настрій навіть переконаним оптимістам. І дуже часто при цьому доводиться чути розповіді про погану спадковість або вікові недуги. Звісно, це має сенс, але чи так вже ми залежні від свого генотипу і прожитих років? Або існують способи змінити спосіб життя і стати щасливим? Прості рекомендації, як зробити свій крок до щастя, — у нашій розмові з головним лікарем комплексу Edem Resort Medical & SPA Олексієм Башкірцевим.

– Наскільки здоровя людини залежить від спадковості та чи не є «кивання» в бік генетики простим небажанням докласти зусиль для покращення стану?

– Передусім підкреслю, що здоров’я людини на 50% залежить від способу життя та якості харчування. Ще приблизно на 20% на загальне самопочуття впливають соціальні та природні умови, ще на 10% стан людини залежить від якості системи охорони здоров’я. І лише на 20% на наше здоров’я впливає спадковість (або генетика). Саме таке визначення набору факторів та їх питомої ваги дає і МОЗ.

У минулому дійсно вважалося, що набір генів, з якими ми народжуємося, невідворотно впливає на наше життя. Але це застаріла точка зору, яка, втім, дуже зручна для деяких людей — простіше звинувачувати у хворобах не себе, а «погану спадковість».

Після введення терміна «епігенетика» Конрадом Воддінгтоном ще у 1942 році було доведено, що організм постійно змінюється під впливом різних факторів. Епігенетика — наука, яка досліджує зміни активності наших генів, за яких структура ДНК залишається незмінною. Умовно можна уявити, що є такий собі «командир», який у відповідь на зовнішні стимули — харчування, емоційні стреси, фізичні навантаження — віддає накази нашим генам посилити чи, навпаки, послабити їх активність.

– Наразі тренд бути здоровим набув великої популярності неважливо, чи вам 20, чи 50 років. Але наскільки складно підтримувати організм у сталому стані? Чи можливо, щоб організм був молодшим за фактичний вік?

– Наразі відомо, що гени можна «включити» і «виключити», добитися їх експресії під впливом різних факторів. І кожен із нас залежно від своїх звичок у 20 років може виглядати на 50,  або ж, навпаки, у п’ятдесятирічному віці почуватися на 20.  Людський організм має колосальну систему саморегуляції, яка природно настроєна так, щоб ми могли старіти якомога пізніше!

– Тобто значною мірою щастя залежить від того, що споживає людина у раціоні. Які продукти варто вживати, щоб почуватися щасливим

– Я хочу нагадати вислів Гіппократа, який мені дуже подобається: «Хай твоя їжа буде твоїми ліками, а не твої ліки — твоєю їжею». Сьогодні з огляду на сильні темпи індустріалізації є принцип «перегодовувати, але не доїдати».

Якщо говорити про необхідні для щастя продукти, то окрім гучних фраз, що у вас повинен бути збалансований раціон за мікро- та макронутрієнтами, я би відмітив: до продуктів щастя належать ті, що є антиоксидантами. Кінцевий результат усього «неправильного» — оксидативний стрес, і найсильніші речовини, що попереджають руйнування клітин, — це природні модифікатори біологічної відповіді, біофлаваноїди.

Топ-5 природних антиоксидантів:

чорниця

ортишок

ожина

червоні яблука

чорна слива

– Скільки разів на рік потрібно обстежувати свій організм? Чи може вчасна профілактика стати головною запорукою успіху?

– Принцип нашого Центру відновлення здоров’я полягає в тому, що ми фокусуємося на моделі здоров’я, а не на моделі хвороби, й лікар концентрується на цілях створення компетенції, прагненні людини до щастя у вигляді попередження хвороби, а не на подоланні недоліків чи слабкостях.

Читайте: Edem Resort спростовує міфи штучного інтелекту в медицині

Можу порадити таку приблизну «Інструкцію по здоров’ю»:

 1. Виключити (знати) свої генетичні (спадкові) ризики: попереджений — значить озброєний.
 2. Зробити максимальне обстеження організму (лабораторні тести, МРТ, фіброгастроскопія, колоноскопія, рентген легень тощо).
 3. На основі цих даних розподілити процеси в організмі за трьома кольорами:
 • червоний — «я від цього можу померти ближчим часом»;
 • жовтий — «я можу це виправити»;
 • зелений — антистаріння.

Стани, що потрапили до червоної зони, потрібно контролювати щонайменше один раз на півроку!

Приклад: у вас в роду є рак кишківника. Ви пройшли колоноскопію та знайшли поліп. Якщо ви його видалили, то перемістилися до жовтої зони, якщо ні — залишаєтеся в червоній.
Або у вашій родині були випадки інсульту — ви контролюєте тиск. Якщо ви застосовуєте препарати й усунули фактори ризику, то автоматично переміщаєтеся до жовтої зони. Якщо нічого не робите, залишаєтеся у червоній.

 1. Людина біологічно запрограмована на багато більше років життя, ніж відводить собі. Важливо розуміти, що здоров’я залежить не тільки від харчування, але і від рівня розвитку медицини, від довкілля та способу життя.

– Що ви порадите власникам бізнесу, які не можуть приділити багато часу відпочинку,  — як запрограмувати себе на ефективну працю без шкоди для здоровя?

– Мені подобається Бостонське дослідження 1930 року. У рамках дослідження протягом півсторіччя велися спостереження людей за однаковими критеріями. Група розділилася на тих, хто «просто жив», і тих, хто «досяг великих успіхів» — багато грошей, задоволеність життям тощо.

У підсумку цього дослідження були виокремлені шість причин, від яких залежить щастя, — їх ще називають «огранюванням діаманта»:

 1. Оптимізм;
 2. Висока самооцінка;
 3. Почуття контролю над життям;
 4. Сильні міжособистісні стосунки;
 5. Здоров’я та фізична форма;
 6. Вдячність.

Головне розуміти, що щастя — це не заперечення нещастя. Це природний стан людини.

Нагадаємо, раніше Олексій Башкірцев ділився секретом того, як позбутися осінньої депресії.

Читайте також