Спецпроекти / Рентабельність соняшника     12 грудня 2019 10:02

Як збільшити врожайність соняшника на 20%: кейс двох господарств

Рентабельність вирощування соняшника навіть за складних погодних умов може досягати 140%, а врожайність культури — 38,5 ц/га. Для цього слід обрати якісне насіння, ефективні ЗЗР і діяти за правильним алгоритмом — підтверджено досвідом господарств «Маяк» та «АПК Докучаєвські чорноземи».

Landlord разом із компанією «Сингента» підбивають підсумки спецпроєкту «Рентабельність соняшника», який мав наочно продемонструвати процес вирощування соняшника протягом усього технологічного циклу та оцінити його рентабельність у різних виробничих умовах.

У проєкті взяли участь два господарства: «АПК Докучаєвські чорноземи» (Полтавська область) та «Маяк» (Донецька область).

ТОВ «Маяк»

Збирання соняшника в господарстві завершили в першій половині вересня, отримавши середню врожайність 29 ц/га. Беручи участь у спецпроєкті, господарство «Маяк» посіяло цього року лише гібриди «Сингента», і жоден з них не підвів.

Отримана врожайність за сортами становила:

 • СИ Експерто — 30 ц/га
 • СИ Арізона — близько 32 ц/га
 • Субаро — 33 ц/га
 • НК Фортімі — 28 ц/га

За словами директора ТОВ «Маяк» Дмитра Міхна, гібрид СИ Арізона вже не перший рік має відсотків на 10 вищу продуктивність, ніж соняшник у середньому. А от ранній гібрид НК Фортімі дав цьогоріч менші результати через аномальну спеку в період цвітіння, проте заплановану врожайність по ньому все одно отримали.

Читайте: Системи живлення, що дають від 33 до 41 ц соняшника: кейс АПК Докучаєвські чорноземи

За підрахунками, у ТОВ «Маяк» рентабельність вирощування соняшника сягнула близько 140%, навіть якщо виходити з поточних мінімальних цін на цю культуру — близько 8000 гривень за тонну.

Пряма собівартість, без включення орендної плати за землю, заробітної платні тощо, становила приблизно 10 000 гривень на гектар.

ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи»

Збиральну кампанію соняшника в господарстві почали з другої декади вересня й до кінця місяця завершили жнива.

Отримана врожайність за сортами становила:

 • НК Бріо — близько 38,5 ц/га
 • СИ Купава — 36,5 ц/га
 • СИ Експерто — 35 ц/га
 • Таленто — 33,5 ц/га

Про цьогорічні особливості вирощування соняшника в «АПК Докучаєвські чорноземи» розповів директор господарства Анатолій Кибка:

 • Найвищу врожайність отримали на гібриді НК Бріо, але й ґрунти під нього було відведено найкращі
 • Гібрид СИ Купава цього року посіяли на слабших полях, хоча бачимо, що в нього потенціал навіть дещо більший, ніж у НК Бріо
 • Таленто вирощували за технологією Clearfield®, яка зазвичай у нас дає трохи меншу врожайність
 • СИ Експерто вирощували за класичною технологією, він для цього теж придатний
 • Свою роль відіграли й погодні умови: там, де було краще з опадами, легко збирали 4 т і того, й іншого гібриду.

За висновками спецпроєкту експерти радять не економити на такій високорентабельній культурі, як соняшник.

«Прибавка лише 2–3 ц зверху, збільшення врожайності на 10–20% вже окупить усі затрати — придбання гарного насіння, використання якісних гербіцидів, додатковий фунгіцидний обробіток тощо. Якщо працювати за правильним алгоритмом, навіть за важких погодних умов можна отримати гідний урожай та високу рентабельність», — підкреслив директор ТОВ Маяк Дмитро Міхно.

Нагадаємо, що у спецпроєкті «Рентабельність соняшника» Landlord разом із компанією «Сингента» оцінював рентабельність вирощування культури в різних виробничих умовах.

Читайте також