Новини    29 серпня 2022 19:24

Застосування дрону при обробці садів і полів може бути в 30 разів дешевшим за традиційні методи — експерт

Безпілотники можна розглядати лише як допоміжний інструмент для удобрення та застосування засобів захисту рослин

Для підвищення показників ефективності роботи сучасні аграрії почали активно застосовувати дрони. Проте процес використання безпілотників в аграрному секторі має багато нюансів, повідомляє проєкт EastFruit.

За словами співзасновника ТОВ “Роботизовані агросистеми” Ігоря Чайковського безпілотники можна розглядати лише як допоміжний інструмент для удобрення та застосування засобів захисту рослин.

“Дрони не претендують на те, щоб замінити всю техніку, проте дрони використовуються для зонального внесення добрив на поверхню ґрунту та внесення мікродобрив на рослину чи внесення пестицидів. Наприклад: на окремих частинах поля (острівцях) знімки NDVI виявили недостатню кількість елементів живлення. Для забезпечення нормальної вегетації рослин на ці ділянки необхідно внести добрива в кількості 120 кг/га. Дрон з таким завданням може впоратися, але собівартість для господарства буде вищою за внесення ЗЗР у кілька разів. В окремих випадках це може виглядати досить дорого і довго, але в інший спосіб таку операцію зробити дуже важко, а то й зовсім неможливо”, – зазначив він.

До того ж експерт назвав низку переваг дронів над іншою сільськогосподарською технікою, яка застосовується при внесенні добрив та засобів захисту.

“Потрібно розуміти, що підготовка дрону до роботи та логістика виїзду в поле займає лічені години і коштує вдесятеро менше, ніж для наземної техніки. А ще, що надзвичайно важливо, дрону не потрібно чекати, доки «підсохне» ґрунт на полі, фермер має можливість внести добриво, коли хоче. Безперечною перевагою дрону також є його первісна вартість – $22-24 тис. у повній комплектації. Це значно знижує собівартість виконання робіт на одиницю площі проти традиційними засобами. І все ж основний потенціал дрону закладений у внесенні ЗЗР та мікродобрив. Для виконання дроном завдання не важливі ні висота, ні погодні умови, ні рівень вегетації рослини. За швидкістю внесення ЗЗР та мікродобрив дрон вже здатний ефективно конкурувати з наземною технікою за оптимальних умов 15-18 га/год при собівартості (амортизація обладнання та експлуатація батарей) 110-120 грн/га. В окремих випадках собівартість використання дрону в 30! раз дешевше за «традиційні» способи. Дрони ефективні як у плодоовочівництві, так і при вирощуванні зернових чи інших культур”, – пояснив Чайковський.

Фахівець наголосив на тому, що при купівлі дрона слід враховувати необхідність забезпечувати його належне обслуговування надалі.

Читайте також: Через зростання цін на добрива найбільше постраждають дрібні агровиробники — LNZ

“Дрони для сільського господарства змінили підходи до ведення агробізнесу, почавши формувати потужний сервісний напрямок. Зараз фермер може обирати: мати свій власний дрон чи найняти команду під конкретне завдання. Якщо прийнято рішення про купівлю дрона, слід розуміти витрати на сервісний супровід, утримання та навчання кваліфікованих кадрів, які його обслуговуватимуть. З сервісними компаніями простіше, адже вони беруть на себе відповідальність за обслуговування техніки, навчання персоналу та якісне виконання технологічних операцій. Все, що залишається аграрію – це поставити правильне завдання”, – наголосив експерт.

ТОВ “Роботизовані агросистеми”, співзасновником якого є Ігор Чайковський, має досвід виконання робіт на всіх видах сільськогосподарських культур, зокрема на картоплі, моркві, столових буряках, лохинці, малині, яблуні, вишні, персику, кукурудзі, соняшнику, ріпаку, маку, пшениці та інших.

Нагадаємо, AgroScout використовує машинний зір, щоб аналізувати дані зйомки з дронів. Штучний інтелект виявляє, ідентифікує та відстежує захворювання рослин, поширення шкідників й інші проблеми польових культур. В роботі використовується недороге обладнання (смартфони, невеликі комерційні дрони). Щоб почати вивчення конкретної території, фермер вибирає її в програмі та запускає дрон.

Посівних площ менше, а отже врожаї мають стати вищими. Таку мету цього року й надалі ставлять собі українські аграрії. І парламент цьому активно сприяє. Зокрема, ухваливши законопроект №4558, який унормовує використання в Україні пестицидів та агрохімікатів.

Підвищення цін на продукти неминуче, оскільки війна в Україні впливає на собівартість виробництва. Російське вторгнення призвело до зростання цін на добрива, корми для тварин та паливо, що позначилося на виробництва, а потім позначиться і на споживачах Великої Британії.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...