Обсяг експорту зернових і зернобобових культур з України у поточному сезоні, до 25 березня 2023/24 року, становив 33,5 мільйона тонн. Це менше на 3,5 мільйона тонн, або на 9%, порівняно з аналогічним показником минулого сезону. Цю інформацію надають дані Державної митної служби, опубліковані Міністерством аграрної політики та продовольства України.
Пшеницю було відправлено на експорт у кількості 13,3 мільйона тонн з початку поточного сезону, що на 5,5% більше, ніж у відповідний період року попереднього сезону.
Постачання ячменю на зовнішні ринки скоротилося до 1,9 мільйона тонн, що на 16% менше, ніж у відповідний період минулого року.
Обсяг експорту жита становив 1 тисячу тонн, що на 94% менше в порівнянні з аналогічним періодом минулого сезону.
Кукурудзу експортували в кількості 17,94 мільйона тонн, що на 17% менше, ніж у відповідний період минулого сезону.
Експорт борошна з України склав 78,1 тисячі тонн, що на 31% менше, ніж у відповідний період минулого року.
Для порівняння, у 2022/23 році експорт зернових і зернобобових культур становив 49 мільйонів тонн: пшениці — 16,8 мільйона тонн; ячменю — 2,7 мільйона тонн; жита — 18 тонн; кукурудзи — 29,1 мільйона тонн; борошна — 153,6 тисячі тонн.
Нагадаємо, прогноз виробництва ріпаку в Євросоюзі на поточний рік було зменшено аналітиками Strategie Grains до 18,3 млн т, що на 0,1 млн т менше попереднього та майже на 8% нижче від минулорічного показника.
Протягом січня-листопада 2023 року Україна імпортувала товарів на суму $57,2 млрд та експортувала на $32,8 млрд, згідно із повідомленням Державної митної служби України.
Європейська Рада висунула пропозицію щодо розширення пропускної здатності “шляхів солідарності” для експорту українського зерна. У висновках свого засідання Рада наголосила на важливості забезпечення стійкості експорту зерна з України та стабільності в Чорному морі.
Під тиском збільшення пропозицій від європейських виробників та падіння цін на сою лютневі ф’ючерси на ріпак на паризькій MATIF протягом тижня впали на 2,8% до 414,25 €/т (-2,4% за місяць), проте внаслідок зміцнення курсу євро доларові ціни знизилися на 3,5% до 445,3 $/т, передає GrainTrade.
Під тиском збільшення пропозицій від європейських виробників та падіння цін на сою лютневі ф’ючерси на ріпак на паризькій MATIF протягом тижня впали на 2,8% до 414,25 €/т (-2,4% за місяць), проте внаслідок зміцнення курсу євро доларові ціни знизилися на 3,5% до 445,3 $/т, передає GrainTrade.
Блокування кордону польськими “фермерами” майже зупинило й так незначні постачання ріпаку з України до Німеччини або країн Балтії. Ціни на ріпак у західних регіонах України знизилися з 15300-15500 грн/т на FCA – господарство кілька тижнів тому до 14700-15000 грн/т, тоді як ціни в портах опустилися до 16000-16200 грн/т або 370 $/т, зазначили аналітики електронної зернової біржі GrainTrade.
Наймовірніше кукурудза 2024 року буде найменш рентабельною серед інших товарних позицій в Україні, розповів комерційний директор компанія Spike Brokers Олександр Соловей, інформує AgroTimes. Варто очікувати на збільшення посівних площ сої та ріпаку від 200 до 300 тис. гектарів по кожній культурі шляхом зменшення посівів кукурудзи й частково пшениці
Зауважимо, збільшення рентабельності виробництва зернових та олійних культур можливе тільки за умов стабілізації експорту морським шляхом та відсутності перешкод через західні кордони країни, зазначив генеральний директор УКАБ Олег Хоменко під час ХV Міжнародної конференції “Ведення агробізнесу в Україні” (DoAgro23), організованої асоціацією “Український клуб аграрного бізнесу” та агенцією UCABevent.
Біологічна здатність озимих за доброго розвитку пригнічувати бур’яни в 10 разів вища, ніж кукурудзи, і втричі вища, ніж соняшнику, передає agrotimes. Забур’яненість посівів озимої пшениці у дослідах мало залежала від способів обробітку ґрунту
В Україні відкрили Кліматичний Офіс, що сприятиме змінам у кліматичному ландшафті країни, інформує пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.
У першій декаді вересня переважала мінлива за температурним режимом погода. На початку декади продовжувала утримуватися спека, яка протягом останніх днів змінилася на помірно теплу вдень і прохолодну вночі погоду.
Маргарита Юзяк