Новини / Думки / Ринок землі / Фінанси     04 серпня 2023 09:02

З 2024 року очікується суттєве збільшення кредитування під заставу сільськогосподарських земель


Наразі близько 6% кредитів, наданих підприємствам аграрного сектору, забезпечені заставою у вигляді сільгоспземлі. Після відкриття ринку для юридичних осіб, а також повноцінного запуску Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві варто очікувати суттєвого збільшення кредитування під заставу сільськогосподарських земель. На часі також перегляд коефіцієнта ліквідності с/г землі як предмета застави.

Про це йдеться в аналітичному огляді “Земельний ринок в Україні”, підготовленому Центром дослідження продовольства та землекористування при Київській школі економіки (KSE Агроцентр).

За даними Національного банку України, сума кредитів, наданих підприємствам аграрного сектору українськими банками станом на кінець травня 2023 року, сягнула 110,91 млрд грн. З них 49% (54,1 млрд грн) становили кредити строком до 1 року для поповнення обігових коштів. 51% (56,7 млрд грн) — це кредити строком понад 1 рік для фінансування капітальних інвестицій. З них лише 3,7 млрд грн залучені на понад 5 років.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Найбільше кредитних коштів у перерахунку на гектар сільськогосподарської землі було залучено у Київській області (21,1 тис. грн/га). Середнім значенням по Україні із залучення кредитів на гектар є 2,7 тис. грн/га. Найменше кредитних коштів на гектар с/г земель залучено в Донецькій, Луганській та Херсонській областях, велика частина території яких є тимчасово окупованою та охопленою бойовими діями.

Серед областей, в яких не відбуваються бойові дії, найменше кредитів залучили агровиробники із Закарпатської, Рівненської й Житомирської областей (0,5 тис. грн/га, 1,2 тис. грн/га та 1,3 тис. грн/га відповідно).

Серед кредитів, виданих протягом березня 2022 — травня 2023 року, землею сільськогосподарського призначення забезпечені лише близько 6%, на суму 31,2 млн гривень.

“Одним із джерел для збільшення фінансування агросектору є сільськогосподарська земля. Її потенціал для залучення кредитів та інвестицій набагато вищий, ніж є наразі. Для його реалізації потрібні відкриття ринку сільгоспземель для юридичних осіб з 1 січня 2024 року, якнайшвидший запуск роботи Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, а також переоцінка Нацбанком коефіцієнту ліквідності сільськогосподарської землі як предмета застави”, — пояснив керівник дослідницького проєкту “Земля незламності” та віцепрезидент KSE з економічної освіти Олег Нів’євський.

Нагадаємо, ВАР звернулася до Прем’єра Дениса Шмигаля, голови ВРУ Руслана Стефанчука, голови профільного комітету з питань аграрної та земельної політики Олександра Гайду та Міністра аграрної політики та продовольства Миколи Сольського з проханням про обмеження запуску ринка с/г земель  з 2024 року.

27 липня, з другої спроби Верховна Рада схвалила законопроєкт №7588 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель фізичними особами та суб’єктами державного сектору економіки”. “За” проголосували 258 народних депутатів.

Кабінет Міністрів України Постановою № 766 відновив реалізацію пілотного проєкту щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки сертифікованими інженерами-землевпорядниками в умовах воєнного стану. Також своїм рішенням Уряд визначив особливості проведення пілотного проєкту в умовах воєнного стану, запровадивши додаткові вимоги до учасників пілотного проєкту.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Матеріали по темі