Новини / Аналітика     18 квітня 2024 12:13

Який овоч буде найбільш прибутковий у новому сезоні


Дані анонімного опитування, проведеного профільним виданням EastFruit, вказують на те, що у сезоні 2024/25 років цибуля може стати найприбутковішою овочевою культурою. Результати опитування, які були аналізовані аналітиками, виявилися несподіваними через врахування втрат, понесених фермерами і трейдерами на цибулі.

Хоча проведене опитування було анонімним і не мало регіональної специфіки, воно дало можливість зрозуміти настрої ринку. Більшість учасників були з різних країн, включаючи Україну, Молдову, Узбекистан, Грузію та Таджикистан.

Згідно з опублікованими даними, цибуля залишається популярною серед учасників ринку, як і в минулому сезоні, ймовірно через високий рівень прибутковості, що дає можливість добре заробити.

За результатами опитування, 41% учасників визнали цибулю найперспективнішою культурою для отримання максимального прибутку у новому сезоні. Картопля отримала лише 20% голосів, удвічі менше, ніж цибуля.

У списку потенційно прибуткових культур також знаходяться капуста, яку віддавали перевагу 16% опитаних, та морква з 13%. Столовий буряк, згідно з опитуванням, має найменший очікуваний рівень прибутковості, зібравши лише 10% голосів.

Експерти підкреслили, що очікування прибутковості часто впливають на розширення площ під культурою, проте реальність може виявитися іншою, ніж очікування.

Нагадаємо, одначе тепер ситуація протилежна – ціни на цибулю настільки низькі, що фермери у Філіппінах заявляють про збитки. Минулого сезону ціни на цибулю в цій країні досягли космічних рівнів, перевищивши рівень цін на м’ясо. Ціни на цибулю були вищими, ніж місячний прожитковий мінімум у країні, що зробило цей овоч недоступним для значної частини населення Філіппін.

Станом на грудень 2023 року оптові ціни на цибулю в Україні зростали швидше, ніж минулого сезону, коли до весни ціни на цибулю оновили всі історичні рекорди. За інформацією аналітиків EastFruit, ціни на цибулю в Україні продовжують своє зростання, а середня оптова ціна на цю продукцію вже сягнула 14 грн/кг, що еквівалентно $0,48 долара США. Так, з початку збирання пізніх сортів цибулі в серпні ціни на цю продукцію на ринку України вже зросли на 40%.

Новини за темою:  Уряд хоче створити закритий реєстр банківських рахунків та сейфів українців

Аналітики EastFruit звертають увагу на триваюче падіння цін на цибулю на ринках країн регіону. Цього тижня ціни на цибулю знову знизилися в Центральній Азії, в Молдові та в Польщі. Лише в Україні ціни на цибулю не зазнали значних змін.

Минулий сезон виявився складним, особливо постраждали угіддя  фермерів південних областей, де найбільше вирощують цибулі. Фермери прогнозують, що через сильні та часті опади на початку вегетації цибулі та високі температури у липні-серпні  — цього року можливий неврожай овоча, що  спровокує зростання цін на нього.

Також фермери прагнуть позбутися низькоякісної цибулі, через що на початку жовтня її обсяги на ринку збільшилися, а ціни зменшилися. Однак така ситуація триватиме недовго.

Підприємці, які вирощують цибулю, минулого сезону отримали чималі збитки. Ціни на овочі з минулорічних 26 грн/кг цьогоріч упали до 9 грн/кг.

На Черкащині у фермерському господарстві серед іншого, вирощують і розсаду цибулі. Кажуть, застосована технологія потребує багато ручної праці. Це, а також дорогі витратні матеріали зумовлюють собівартість 1 га на рівні 250-300 тис. грн, мовиться у сюжеті “Суспільне.Черкаси”.

Важливо також враховувати, що в країнах Центральної Азії є надлишок цибулі, і збирання нового врожаю розпочнеться через понад місяць. У Таджикистані, наприклад, ціни на цибулю вже склалися на рівні 9 центів за кг. Відповідно, ці країни зараз намагаються швидко позбавитися надлишкових запасів цибулі, продаючи її за досить низькими цінами. Представники плодоовочевого бізнесу Центральної Азії також вказують, що врожай ранньої цибулі у цих країнах буде більшим, ніж рік тому.

Ціни на цибулю в Східній Європі несподівано для багатьох показали негативну тенденцію. Згідно з даними аналітиків EastFruit, на сьогодні ситуація трохи стабілізувалася, проте ціни все ще спостерігаються на падіння, приблизно на 10% для цибулі в хорошому стані та значно більше для цибулі з якісними проблемами.

Новини за темою:  Українські автокрани KMZ тепер на 15% дешевші завдяки держпідтримці: як отримати компенсацію

Росія займає перше місце серед країн поза Європейським Союзом у постачанні цибулі на ринок Польщі. Загалом країна є третім найбільшим постачальником, після Німеччини та Нідерландів, згідно з аналізом компанії EastFruit, яка посилається на офіційну торговельну статистику Польщі.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також