Новини / Думки     15 травня 2018 13:48

Які фінансові інструменти набули популярності в аграріїв за останні роки


НАТАЛІЯ ПОРВІНА, ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ ПІДТРИМКИ АГРОБІЗНЕСУ КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНКУ

Традиційно найбільшою популярністю в аграріїв користуються кредити на поповнення обігових коштів для фінансування виробничого циклу. Умови фінансування враховують специфіку діяльності агробізнесу, перш за все сезонність та тривалий виробничий цикл. Термін фінансування операційного циклу — до 18 місяців. Графік погашення максимально адаптований до надходження виручки від реалізації сільськогосподарської продукції.

Останні два роки також активізувалося інвестиційне фінансування, частка інвестиційних агрокредитів у портфелях банків зростає. Агропідприємства почали оновлювати основні фонди: купувати сільгосптехніку, модернізувати і збільшувати потужності зі зберігання, інвестувати в переробку. Позитивні зміни спостерігаються і в підходах сільгоспкомпаній до інвестицій: усе більше підприємств відходять від агресивної політики інвестування, наголос робиться на ефективність використання основних засобів. Зараз головним пріоритетом для більшості сільгосппідприємств є баланс між обсягом вкладених коштів і терміном їх окупності.

Популярні серед аграріїв і альтернативні інструменти фінансування, а саме авалювання векселів. Ще кілька років тому цей продукт був новим, незнайомим для фермерів. І незважаючи на явні переваги цього інструменту фінансування за вартістю, спочатку багато аграріїв з побоюванням ставилися до нього, віддаючи перевагу стандартному фінансуванню. Спільно з нашими партнерами — постачальниками насіння, засобів захисту рослин ми проводили навчальні заходи, де розповідали про переваги даного виду фінансування, пояснювали як він працює, консультували сільгосппідприємства у процесі користування продуктом.

З року в рік інтерес до цього інструменту у сільгоспкомпаній зростав, вони на практиці оцінили його переваги, і сьогодні авалювання векселів є одним із ключових банківських продуктів. Фахівці нашого банку постійно аналізують основні тенденції галузі, нововведення, цікавляться у клієнтів, які нові продукти необхідні для бізнесу, яких послуг і сервісу вони очікують від банків. Постійний діалог із клієнтами, партнерами дозволяє нам розуміти їх потреби і пріоритети, швидко адаптуватися до поточних потреб ринку.

Сьогодні сільгосппідприємства активно впроваджують і використовують нові технології, передовий зарубіжний досвід ведення бізнесу та управління ним. Це також стосується і сектора фінансування. Агропідприємства очікують від банків нових продуктів та комплексних рішень, що покривають усі потреби компанії. Розуміючи специфіку агробізнесу, ризики, характерні для сільського господарства, Креді Агріколь Банк готовий запропонувати клієнтам не просто банківський продукт, а експертизу, комплексні рішення, які допоможуть сільгосппідприємству максимально досягти очікуваних результатів. Наші співробітники — фахівці не тільки у фінансовій сфері, вони добре розбираються в аграрних питаннях. Аграрії цінують, коли банк розмовляє з ними однією мовою. Наші фахівці з агрокоманди здатні надати консультації та у дечому навіть підказати клієнтам, як поліпшити їх ефективність і модель ведення бізнесу. Саме наявність агроекспертизи та агроспеціалістів відрізняє нас від інших фінансових гравців ринку.

У 2016-му році Креді Агріколь Банк у партнерстві з IFC, Syngenta та страховою компанією «АХА Страхування» розробили і запропонували українському ринку новий продукт — агрострахування «Ваш урожай — наша турбота». Сільськогосподарська діяльність схильна до багатьох ризиків. Значною кількістю з них спеціалісти вже навчилися управляти, але не всіма. Основні некеровані ризики — погодні ризики, які неможливо спрогнозувати та попередити. Єдиний інструмент, що може знизити негативні наслідки впливу погоди, — страхування. На жаль, агрострахування в Україні практично не розвинене. Наше завдання — показати аграріям переваги страхування майбутнього врожаю, змінити культуру агрострахування у країні.

Ми також активно переймаємо досвід інших країн групи Креді Агріколь та пропонуємо клієнтам продукти, впроваджені на зарубіжних ринках.

Як частина глобальної економіки сільське господарство відчуває вплив технологічних інновацій. Використання діджитал-технологій для моніторингу та контролю виробництва, автоматизація обліку основних процесів та наявність аналітичних систем для своєчасного прийняття рішень вже не нові для агрокомпаній. Діджитал-рішень агроклієнти очікують і від банків. Група Креді Агріколь у Франції є одним із ключових гравців на ринку впровадження та розвитку інноваційних діджитал-продуктів, у тому числі для фермерів. Цей напрям ми будемо розвивати і в Україні.

Читайте також